کد خبر: 11761
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۴
گروه : ایران / سیاست

روحانی : دوران افراطی‌گری به سر آمده است

روحانی :  دوران افراطی‌گری به سر آمده است

رئیس جمهور تاکید کرد: امسال باید از منافع فردی، جناحی و حزبی بگذریم چون سال همدلی است وهمه باید به عزت و منافع ملی بیاندیشیم.

حسن روحانی در بدو ورود خود به استان گیلان با حضور در ورزشگاه شهید عضدی در جمع مردم گفت: چه کسی قادر است از این همه احساسات و لطف و محبت مردم در سراسر خیابان‌ها از فرودگاه تا استادیوم و اجتماعات عظیم مردم اینجا تشکر و قدردانی کند؛ جز آنکه من بگویم خادمان شما کوچکند و شما مردمی بس بزرگ هستید.

وی افزود: آنقدر در مسیر خیابان شعارهای محبت آمیز شما را بنده و همراهانم شنیدیم که بیش از آنچه می‌دانستیم فهمیدیم مردم گیلان مهمان‌دوست هستند. افتخار من و همراهانم این است که امروز و فردا بهترین میزبانان را داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال سال فاطمی است که آغاز و پایان آن به نام مطهر صدیقه کبری (س) مزین شده، گفت: فاطمه الزهرا (س)‌‌ همان بانوی بزرگی است که در همه سختی‌ها و مشکلات به آستان مقدسش سر فرود می‌آوریم و لطف و محبت خود را از ملت ایران دریغ نداشته است. امسال، سال دخت عزیز پیامبر اسلام و سال رحمت است؛ از بارانش و نام فاطمه الزهرایش و از اولین قدم ملت ایران در برابر جهان این را می‌توان حس کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه امسال سال همدلی، وحدت و اتحاد است، گفت: امسال، سال اعتماد بین دولت و ملت است، سالی است که دولت با همه توان برابر قدرت‌های بزرگ تلاش و کوشش خواهد کرد تا خداوند و دل مردم از این نظام و دولت راضی باشد.

وی افزود: امسال باید از منافع فردی، جناحی و حزبی بگذریم چون سال همدلی است وهمه باید به عزت و منافع ملی بیاندیشیم.

روحانی گفت: اینجا سرزمین گیلان و سرزمین قهرمانانی چون سردار جنگل است، سرزمین علما، مراجع و بزرگان و دانشمندان بزرگی است. گیلان یعنی سرزمین فخر ایران.

رئیس جمهور تاکید کرد: ملت بزرگ ما طی قرون متمادی از صدر اسلام تا امروز فداکاری‌های زیادی برای این کشور کرده‌اند و تاریخ تمدن این سرزمین به درازای تاریخ ایران عزیز است. ما امسال با وحدت و اتحاد و همدلی راه توسعه کشور را پیش خواهیم برد.

روحانی در ادامه تصریح کرد: قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا همه به این نتیجه رسیده‌اند که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست و امروز همه قدرت‌های دنیا همچون رئیس جمهور آمریکا معترف‌اند که ماهیت نظام مردم‌سالار دینی ایران قابل تغییر نیست.

وی افزود: در مذاکرات هسته‌ای دنیا به این واقعیت اعتراف کرد که توسعه ایران به سمت قله‌های توسعه علم و دانش، دائمی و همیشگی است و ما در مذاکرات با قدرت‌های بزرگ جهان به حول و قوه الهی و حمایت مردم قدم به قدم جلو خواهیم رفت و در این میان آنچه برای ما مهم است، توافق عزتمندانه است.

رئیس جمهور در همین راستا، افزود: با افتخار به شما مردم قهرمان و مقاوم و رهبری معظم انقلاب که همه جا و در همه مسیر‌ها یار امت، ‌نظام و دولت خدمتگزار است، می‌گویم که مذاکرات در راستای توافق عزتمندانه به نتیجه خواهد رسید.

وی با تاکید بر اعتماد مردم به مسئولان و افتخار به نوکری ملت بزرگ ایران گفت: از دستاوردهای مهم مذاکرات با قدرت‌های بزرگ جهان این بود که اگرچه در داخل تنوع فکر و سلیقه وجود دارد، اما آنجا که مسئله منافع ملی به میان می‌آید و توافق سرنوشت‌ساز برای ملت مطرح است، همه ما متحد و منسجم خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه افزود: یکی از ثمرات اولیه مذاکرات در سال همدلی و همزبانی تحقق همین شعار است؛ چراکه رهبری و تک تک آحاد ملت، همه می‌گویند توافق عزتمندانه مورد خواست است. همه می‌گویند تعامل سازنده با جهان آری همه می‌گویند اعتدال و میانه‌روی آری و همه می‌گویند دوران افراطی‌گری به سر آمده و همه متحد و یکپارچه به جای تقابل راه تعامل سازنده با دنیا را برگزیده‌ایم.

رئیس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: مطمئنم در ادامه مسیر ملت قهرمان ایران موفق و پیروز و در گام‌های پیش رو دولت و ملت به اصول خود پایبند و وفادار خواهند بود و در این راه دولت و ملت برای رسیدن به حقوق خود انعطاف پذیر است.‌‌ همان چیزی که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد‌کرده‌اند، است.

روحانی ادامه داد: گام‌های ما در ادامه براساس اعتدال، تعامل، ‌گفتگو، ‌منطق و به کرسی‌نشاندن حق مسلم مردم بزرگ ایران خواهد بود.

وی یادآور شد: ملت ایران انسجام خود را به جهانیان نشان داده‌اند و ما به قدرت‌های ۱+۵اعلام می‌کنیم که ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم و در این راستا ما قدم‌های لازم را برداشته‌ایم، اما شما نیز باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم آن‌ها را انتخاب کنید.

روحانی خطاب به مسئولان آمریکایی گفت: اینکه سنای آمریکا چه می‌گوید، مجلس نمایندگان چه می‌خواهد و تندرو‌ها و مزدوران آن‌ها در منطقه چه اظهاراتی را دارند، به ملت ایران مربوط نیست. ما در مقابل تعامل، تعامل؛ حسن نیت، حسن نیت؛ ‌ و در مقابل احترام، ‌احترام را به نمایش خواهیم گذاشت و مجلس نمایندگان و سنا طرف ما نیستند، بلکه طرف ما ۱+۵و مذاکره‌کنندگان آن‌ها هستند.

روحانی افزود: بحث اصلی امروز ما در مذاکرات و آنچه که مذاکره کنندگان به آن اهتمام ویژه دارند و بحث اصلی آنهاست، مسئله تحریم‌ها است، این ظلم غیر انسانی که مجلس و دولت آمریکا نسبت به ملت ایران روا داشته است، باید پایان پذیرد و در امضای توافق نهایی اگر پایان تحریم‌ها انجام نشود، توافقی هم نخواهد بود. باید زمان توافق، زمان لغو تحریم‌های ظالمانه نسبت به مردم بزرگ ایران باشد.

رئیس جمهور در جمع مردم استان گیلان یادآور شد: ما راه احقاق حقوق ملت ایران را ادامه خواهیم داد، به حول و قوه الهی و با کمک مردم مذاکرات به نتیجه خواهد رسید و همان‌طور که ملت ما در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع از خود در جنگ تحمیلی به موفقیت رسید، در مذاکرات نیز پیروز خواهد شد.