کد خبر: 4237
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۳

روحانی:ایران‌از رکوداقتصادی خارج‌شد

روحانی:ایران‌از رکوداقتصادی خارج‌شد

گروه توسعه :‌‌رئیس ‌جمهور کشورمان با تشریح اقدامات دولت در بخش اقتصادی گفت: با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه کشور از رکود خارج شد و هفته آینده بسته خروج از رکود اقتصادی رونمایی می‌شود

دکتر حسن روحانی که در پایان سفر به استان چهار محال و بختیاری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود: دولت همچنین لایحه‌ای را در زمینه انجمن مربوط به صنف خبرنگاران تهیه خواهد کرد تا این انجمن بتواند در زمینه کار خبرنگاران فعال باشد و اگر تخلفی انجام گرفت، این انجمن در مورد آن اعلام نظر کند.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت با توجه به شرایط جدید، برای انجام اصلاحات مورد نیاز در قانون مطبوعات تلاش خواهد کرد و قبل از تقدیم این دو لایحه به مجلس، نظرات صاحب‌نظران را اخذ خواهیم کرد.
دکتر روحانی گفت: در بخش رفاهی برای خبرنگاران نیز اگر در شرایط خاصی مشکل بیکاری برای خبرنگاران بوجود بیاید، نسبت به بیمه تکمیلی آنها اقدام خواهد شد و در روز خبرنگار به وزیر ارشاد و وزیر کار و امور اجتماعی ابلاغ می‌شود که این مسأله را در دستور کار خود قرار داده و عملیاتی کنند.
رییس جمهوری همچنین آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری را از دیگر اقداماتی ذکر کرد که دولت به عنوان هدیه آن را به خبرنگاران عزیز کشور تقدیم می‌کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: خبرنگاران باید بتوانند فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای در سطح استانی و ملی دنبال کرده و رابط خوبی بین دولت، مردم و بخش‌های مختلف تخصصی در سطح استان و کشور باشند.
رییس جمهوری اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع را مورد تأکید قرار داد و گفت: راه مقابله با شایعه‌پراکنی، فعال شدن خبرنگاران و اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع به مردم عزیز و شریف کشورمان است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات و برنامه‌های دولت در سفر به استان چهار محال و بختیاری اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر به غیر از جلسه عمومی با مردم استان، با نمایندگان روستائیان، عشایر و کارآفرینان در بخش توسعه‌ای استان، جلسات متعددی برگزار شد و مطالبات و نیازها و راه‌های حل معضلات و مشکلات و پیشرفت استان مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات مناسبی در این زمینه اتخاذ شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: این پروژه تحول بزرگی برای استان و کشور خواهد بود و استان را از تنگنا و انزوا خارج خواهد کرد و در توسعه گردشگری و صرفه‌جویی در مصرف سوخت نقش بسزایی دارد.
دکتر روحانی یکی دیگر از اقدامات دولت برای استان چهار محال و بختیاری را موضوع تأمین آب استان دانست و گفت: با اینکه استان به عنوان صادرکننده آب محسوب می‌شود اما امروز حتی در زمینه آب آشامیدنی با معضلات فراوانی مواجه است و دولت تصمیم گرفته که پروژه بن – بروجن را فعال کند و اجرای این پروژه به مشکل آب آشامیدنی استان کمک شایانی خواهد کرد.
رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان چهار محال و بختیاری خاطر نشان کرد: این استان با توجه به جاذبه‌ها و ظرفیت‌های زیبا و زیادی که دارد باید به یکی از مراکز گردشگری کشور تبدیل شود.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره بسته خروج از رکود اظهار داشت:‌ از کارهایی که دولت در ماه‌های اخیر آن را به طور مستمر پیگیری می‌کند، موضوع خروج از رکود است. از آنجا که در بحث تورم، گام‌هایی برای مهار آن برداشته شده است، بیشترین تلاش دولت، اکنون روی موضوع خروج از رکود متمرکز است.
دکتر روحانی اضافه کرد: بخشی از بسته خروج از رکود نیاز به قانون دارد و در این خصوص لایحه‌ای با قید فوریت تهیه و به مجلس تقدیم خواهد شد و مواردی هم که نیاز به قانون ندارد، از سوی دولت به مجموعه دولت ابلاغ خواهد شد.
رییس جمهوری با بیان اینکه در هفته آینده نشستی با هدف بررسی زوایای مختلف بسته خروج از رکود، با حضور متخصصان اقتصادی تشکیل خواهد شد، گفت: مهم‌ترین کار دولت در سال جاری خروج اقتصاد از رکود است البته معتقدم از رکود خارج شده ایم و به فضل الهی امسال رشد اقتصادی ما منفی نخواهد بود، اما اینکه چه زمانی به رونق خواهیم رسید، این موضوع نیاز به زمان دارد و تلاش دولت این است که اولین علائم رونق را در اواخر سال شاهد باشیم.
دکتر روحانی گفت: به مردم قول داده بودم که تا پایان سال جاری تورم به ۲۵ درصد کاهش پیدا کند، اما در هفته آینده رقم جدیدی را اعلام خواهم کرد که کمتر از رقم اعلام شده است و امیدوارم به جایی برسیم که وضعیت اقتصادی برای مردم امیدآفرین باشد.
درحال خروج از تحریم‌ها هستیم
رئیس‌جمهور در نشست توسعه و سرمایه‌گذاری استان چهارمحال و بختیاری گفت: باید در بازار پول و سرمایه شاهد روحیه تعادل باشیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست توسعه و سرمایه‌گذاری این استان حضور پیدا کرد.
در این نشست سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی پیرامون پروژه‌های صنعتی، راهسازی، کشاورزی و عمرانی و پروژه‌های نیمه تمام چهارمحال و بختیاری به ایراد سخنرانی پرداخته و سپس رئیس‌جمهور سخنرانی می‌کند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه نخستین تلاش دولت بازگشت ثبات در بخش اقتصادی بود، افزود: در بخش‌های دیگر نیز در پی ثبات بودیم، ثبات توام با امید، چراکه برای آینده ما به هردو نیاز داریم، برای تحرک اقتصادی نیز به ثبات اقتصادی بازار نیاز داریم.
وی ادامه داد: در هر ۲ زمینه قدم‌هایی برداشتیم، در ابتدا در زمینه مقررات یک نوع ثبات و آرامش ایجاد کردیم، دولت اینگونه نبود که بگذارد هر روز تصمیمی اتخاذ بشود حتی خود رئیس جمهور خودش را مجاز نمی‌دانست که بخواهد هر روز در زمینه اقتصاد و سایر زمینه‌ها تصمیماتی شخصی اتخاذ کند.
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: هر تصمیمی که اتخاذ کردیم با مشورت بوده نه تنها با جمع وزیران و مسئولان رده بالای اجرایی، بلکه با صاحب نظران حتی با دانشگاهیان با بخش خصوصی و نخبگان مشورت کرده و سپس تصمیم گیری کردیم؛ از طرفی تاکنون آنچه ما در تصمیمات کلان اتخاذ کردیم در چارچوب‌هایی که مدنظر بوده در این حدود ۱۲ ماه به آن دست یافتیم.
وی تصریح کرد: در همه زمینه‌های اقتصادی به وعده خود وفادار بودیم، اگر چارچوب تورم را مهار در سال ۹۲ و ۹۳ اعلام کردیم از وعده‌ای که به مردم دادیم یک مقدار جلوتر بودیم چراکه امسال به مردم وعده دادیم تورم حداکثر به ۲۵ درصد برسد درحالی که به این مقدار رسیده است و این نشان دهنده این بوده که تصمیمات دولت درست اتخاذ شده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در اقتصاد به تعامل و تعادل نیاز داریم و باید در بازار تعادل داشته باشیم، گفت: در زمینه تعامل قدم های خوبی برداشته شده است. مشکلات ساختاری در بخش بانکی کشور وجود دارد که باید به زودی حل شود، در گذشته بازار سرمایه ما به معنای واقعی فعال نبوده اما اکنون به ثبات رسیده و تعادل دارد.
وی تاکید کرد: مهمترین دغدغه دولت خروج از رکود اقتصادی بوده است، تمام جلسات ما در ماه مبارک رمضان برای خروج از رکود اقتصادی بود و هم‌اکنون در حال خروج از رکود هستیم اما تا رونق فاصله داریم و باید فاصله خروج از رکود تا رونق را طی کنیم، در این زمینه دولت نیاز به کمک بخش خصوصی دارد.
حجت‌الاسلام روحانی در ادامه با بیان اینکه سه شنبه هفته آینده در تهران بخشی از تصمیمات جدید اقتصادی دولت را در جلسه‌ای اعلام می‌کنیم، تأکید کرد: بخش خصوصی به آینده اقتصادی کشور مطمئن باشد و بداند که این راه طبق برنامه و با نگاه دقیق سیاست داخلی و خارجی پیش می‌رود؛ در سیاست خارجی قدم‌هایی که باید ظرف یک سال برمی‌داشتیم طبق برنامه عمل کردیم و همانگونه که از رکود اقتصادی در حال خروج هستیم.
وی افزود: از تحریم‌ها نیز در حال خروج هستیم شرایط امروز ما به گونه ای است که از تحریم هم در حال خروج هستیم و این کار را خواهیم کرد البته ما همه تخم مرغ هایمان را در بخش سیاست خارجی و رونق اقتصادی، در یک سبد نگذاشته‌ایم، یکی از آن سبدها ۱+۵ است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در اقتصاد به تعامل و تعادل نیاز داریم و بخش اقتصاد نیز باید با همدیگر تعامل داشته باشند، گفت: هم‌اکنون علاوه بر تعامل اقتصادی، تعامل مطلوبی بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد؛ دولت هیچ وقت نباید خودش را رقیب بخش خصوصی بداند، دولت باید از بخش خصوصی حمایت و آن را هدایت کند و اگر دولت با بخش خصوصی شفاف باشد رانت و فساد از بین می‌رود.
وی اظهار کرد: دولت زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می‌کند و اقتصادی می‌خواهد که با دنیا تعامل داشته باشد، در دنیای امروز نمی‌شود یک کشوری فعالیت اقتصادی محسور داشته باشد بلکه باید با دنیا تعامل کند، دولت باید شرایط تعامل با اقتصاد دنیا را فراهم کند؛ باید سفارتخانه‌ها ما در کشورهای مختلف فعال شود و سفیر اقتصادی داشته باشیم.