روحانی در دام پوپولیست نمی افتد

0
۶۸۴ بازدید

انتخابات ایران در مقایسه با کشورهای دموکراتیک ویژ‌گی‌های خاص خود را دارد که این ویژگی‌ها درکمترکشور توسعه یافته و دموکراتی یافت می‌شود. خصیصه انتخابات ایران درمقایسه با سایرکشورها در وعده‌های پوپولیسم فزاینده کاندیداهای آن نهفته‌ است.

انتخابات ایران در مقایسه با کشورهای دموکراتیک ویژ‌گی‌های خاص خود را دارد که این ویژگی‌ها درکمترکشور توسعه یافته و دموکراتی یافت می‌شود. خصیصه انتخابات ایران درمقایسه با سایرکشورها در وعده‌های پوپولیسم فزاینده کاندیداهای آن نهفته‌ است.

در هر کشوری حتی در آمریکا امکان رشد مقطعی پوپولیست وجود دارد اما همان پوپولیست‌ها که با وعده‌های عوام‌گرایانه درقدرت قرار می‌گیرند، بعد از اینکه در سمت‌های خود مستقر می‌شوند، براساس چارچوب‌های سیاست ورزی از وعده‌های خود کوتاه آمده ومنطقی عمل می‌کنند. اما در ایران هر شخصیتی که با این وعده‌ها در قدرت قرار می‌گیرد نه تنها به وعده‌های پوپولیستی خود ادامه می‌دهد بلکه، با تمام توان خود این وعده‌ها را اجرا می‌کند درصحنه انتخابات اخیر نیز مجددا و بعد از چهارسال که یک دولت اعتدالی در قدرت قرارگرفته که نه شعار پوپولیستی می‌دهد و نه اعتباری برای وعده‌های پوپولیستی قائل بوده، در صحنه رقابت ریاست جمهوری گرفتار رقبای شده که آشکارا از عریان‌ترین روش‌های پوپولیستی یعنی توزیع  یارانه بین مردم سخن به میان می‌آورند و از یارانه‌های ۲۵۰ هزارتومانی و ایجاد یک میلیون شغل در سال  سخن می گویند. اخیرا برخی در مقابل وعده‌های پوپولیستی مخالفین روحانی اعلام کرده‌اند که روحانی هم باید وعده‌های معقول بدهد تا بتواند آرای بیشتری را در مقایسه با قبل به دست آورد. درصورتی که نویسنده اعتقاد دارد که چنین اقدامی اگر از سوی آقای روحانی صورت بگیرد خطا است. دکتر روحانی نباید وارد بازی پوپولیستی شود زیرا سبد رای روحانی با سبد رای اصولگرایان متفاوت است. سبد رای روحانی را عمدتا اقشار تحصیل کرده جامعه تشکل می‌دهند. اصلاح طلبان وقشر روشنفکر ، اساتید دانشگاه  و دانشجویان به روحانی رای می دهد. همچنین برخی  افرادی که تا لحظه آخر با صندوق های رای  قهرند، اگر بخواهند  در انتخابات شرکت کنند  قطعا به روحانی رای می‌دهند. به هیچ وجه آقای روحانی نباید با وعده‌های پوپولیستی  مردم را  به هیجان آورد تا یه وی رای دهند. اینکه مردم با توسل به وعده‌های پوپولیستی رای خود  را به صندوق روحانی بریزند کاملا غیراخلاقی است ضمن اینکه به لحاظ واقعی پوپولیست بین اقشار کم سواد جامعه طرفدار دارد  و قشر تحصیل کرده با این وعده‌ها رابطه خوبی ندارد و اتفاقا در مقابل آن ایستادگی می‌کند.  به همین علت آقای روحانی نباید وارد بحث  پوپولیستی در سفرهای انتخاباتی خود و در دور سوم مناظرا ها گردد. و بل العکس روحانی باید نشان دهد که این وعده های پوپولیستی تا چه میزان پوچ و عوام فریبانه است و هیچ کدام از این وعده‌ها حتی شانس تحقق را ندارد  روحانی باید تا آخر  باید به بازی اصولی خود ادامه دهد.‏
صادق زیبا کلام – فعال سیاسی اصلاح‌طلب

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59712