کد خبر: 5531
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۳

روحانی: بمبی‌که همه بایداز آن‌بترسیم، بمب‌خشونت‌است

روحانی: بمبی‌که همه بایداز آن‌بترسیم، بمب‌خشونت‌است

رییس‌جمهور کشورمان در دیدار نخست وزیر لبنان، عزت، وحدت و آبادی لبنان را خواست قلبی ملت ایران دانست و گفت: در صورتی که همه اقوام و مذاهب در اداره لبنان حضور داشته باشند، امنیت و توسعه لبنان پایدار می‌ماند.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، عصر جمعه به وقت نیویورک، در دیدار با نخست وزیر لبنان، دو ملت ایران و لبنان را دو ملت صمیمی و برادر دانست و با ابراز نگرانی نسبت به نا امنی هایی اخیر لبنان، اظهار امیدواری کرد ارتش لبنان با توانمندی در مقابل تروریست ها از امنیت کشور و مردم لبنان حراست کند.
وی با تأکید بر این‌که "ثبات و امنیت لبنان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است"، گفت: لبنان همواره الگویی برای همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام و مذاهب بوده است که باید تلاش کرد این موضوع تقویت شود و ایران چون گذشته هرگونه کمک لازم برای آرامش و تحکیم وحدت در لبنان را وظیفه خود می‌داند.
وی با ابراز تأسف نسبت به آتش‌افروزی از طریق اختلافات قبیله‌ای و مذهبی در برخی کشورهای منطقه، افزود: امروز خشونت و تروریسم مشکل اصلی منطقه خاورمیانه است.
رییس‌جمهور با اشاره به شرایط حساس منطقه، استقرار کامل دولت در لبنان را ضروری دانست و گفت: برای ایران، اتحاد و یکپارچگی و توانمندی لبنان مهم است که با ایفای نقش همه اقوام و مذاهب محقق می شود و در این صورت است که امنیت و توسعه لبنان پدید می آید و رژیم صهیونیستی به فکر تجاوز جدیدی به لبنان نخواهد افتاد.
"تمام سلام" نخست وزیر لبنان نیز در این دیدار، حضور دکتر روحانی در جایگاه ریاست جمهوری اسلامی ایران را فرصتی برای توسعه عقلانیت، راهگشایی و برادری در منطقه دانست و با تأکید بر تعمیق و تثبیت مناسبات دو کشور، اظهار کرد: در مناسبات بین‌المللی گفته‌ایم که ادامه ارتباط با ایران، برای لبنان در اولویت است.
وی با تمجید از جایگاه ایران در کمک به تحکیم وحدت ملی لبنان، دیدگاه‌های رییس جمهوری اسلامی ایران درباره الزامات مبارزه با تروریسم را ستود و در پایان نیز از رییس جمهوری خواستار شد، سلام های گرم دولت و ملت لبنان به رهبر معظم انقلاب اسلامی را ابلاغ کنند.

بمبی‌که همه بایداز آن‌بترسیم، بمب‌خشونت‌است
 همچنین نشست خبری رئیس‌جمهور در پایان سفر به نیویورک با خبرنگاران رسانه‌های بین المللی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد و حجت‌الاسلام حسن روحانی به پرسش‌های آنان پاسخ داد.
رئیس‌جمهور با اعلام این که تروریست‌ خوب و بد نداریم، گفت:‌ برای مبارزه واقعی با تروریسم باید منابع حمایت کننده از آن را قطع کنیم. روحانی افزود: مقطع امسال اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با درد و رنج بزرگی در منطقه خاورمیانه و مواجهه مردم بی‌گناه این منطقه با تروریست های وحشی مقارن شده است. یک صدا و ندایی که امسال در سازمان ملل مشابه یکدیگر به گوش می رسید خطر خشونت و افراطی گری و تروریست در منطقه و جهان بود.
رئیس‌جمهور افزود:‌ این همان نکته‌ای است که من سال گذشته در اجلاس مجمع عمومی تاکید کردم و مجمع نیز در نهایت با تصویب قطعنامه ای جهان عاری از خشونت را به تصویب رساند. امروز وظیفه داریم مقابل این خطر جهانی برنامه ریزی درستی انجام دهیم و بدانیم که ریشه‌های آن کجاست و به جد با آن مبارزه کنیم. مبارزه نمایشی با تروریست نمی تواند ما را به هدف ثبات و امنیت در منطقه رهنمون کند.
رئیس جمهور اظهار کرد: تروریست منابع مختلفی دارد بنابراین اگر می‌خواهیم با آن مبارزه کنیم باید آن را قطع کنیم و روشن کنیم که آن چه در این خشونت از لحاظ ایدئولوژیکی ادعا می شود دروغ و نابجاست. باید بدانیم این خشونت ربطی به هیچ یک از ادیان الهی و آ‌سمانی از جمله اسلام ندارد و در این رابطه بار مبارزه بر دوش علما، فرهیختگان و نویسندگان است. وی خاطرنشان کرد: باید منابع انسانی تروریسم را قطع کنیم وکشورهایی که مسیر عبور و مرور تروریست ها هستند باید به وظایف و مسئولیت هایشان عمل کنند و نگذارند گروه های تروریستی افراد را از کشورهای مختلف جهان جذب و جلب کنند.
روحانی تأکید کرد: کشورهایی که تاکنون به گروه‌های تروریستی کمک کرده‌اند یا بخش‌های خصوصی در آن کشورها با اجازه دولت و با اطلاع دولت‌های خودشان به تروریست‌ها کمک کرده‌اند، باید احساس مسئولیت کنند و کمک‌های مالی را به گروه‌های تروریستی قطع کنند. وی بر قطع ارائه سلاح به تروریست‌ها تاکید و اضافه کرد: ممکن است افراد بگویند تروریست‌ها برخی از پادگان‌ها و منابع تسلیحاتی همان کشورها را تصرف کرده و به دست آورده‌اند اما سلاح‌هایی در اختیار تروریست قرار دارد که در انبارهای آن کشورها یافت نمی‌شود. معلوم است که این سلاح‌ها ساخت کجاست و از کجا آمده است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه کسانی که تروریست‌ها را تسلیح کرده‌اند باید از این کار دست بردارند. ما باید منابع ایدئولوژیکی، انسانی، مالی و تسلیحاتی تروریست‌ها را قطع کنیم. با بمباران چند نقطه، تروریسم از بین نخواهد رفت. روحانی افزود: از سال ۲۰۰۱ تاکنون که هزاران بار، کار بمباران هوایی در کشورها و مناطق مختلف تحت عنوان مبارزه با تروریسم انجام شده است امروز نتیجه آن را چنین می‌بینیم که تروریسم گسترش یافته، قوی تر شده و دارای جاذبه بیشتری برای برخی از ناآگاهان شده است. پس از ابتدا به فکر کار نمایشی نباشیم، به کار ریشه ای بپردازیم و ریشه‌های تروریسم را بخشکانیم.

رئیس‌جمهور در ادامه افزود: در موضوع هسته‌ای و مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ از سال گذشته تاکنون پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته‌ایم. به رغم همه اختلافات و مسائلی که داشتیم، توانستیم در ژنو تحت عنوان اقدام مشترک به توافق کوتاه‌مدت دست پیدا کنیم. وی گفت: پس از پایان آن توافق باز هم توافق کردیم که زمان را تمدید کنیم اما فکر می کنم بعد از ۱۲ سال فراز و نشیب باید نسبت به آینده و در این باره شجاعانه تصمیم بگیریم. البته باید بدانیم به هیچ عنوان تحریم مسیر صحیح و درستی نبوده است و ادامه آن کارساز نخواهد بود. تحریم به ضرر همه ملت‌ها و دولت‌هایی است که تحریم‌کننده و یا تحریم‌شونده هستند، هیچ گاه تحریم نتوانسته کارساز باشد و در این که ملت ایران کاملا در هدف فناوری صلح آمیز هسته ای متحد است هرگز کارگر نخواهد بود.
روحانی تصریح کرد: ایران هیچ گاه دست از فعالیت صلح آمیز قانونی خود بر نخواهد داشت و غنی سازی در ایران ادامه می یابد. هر توافقی که در آن مسئله ادامه غنی سازی در خاک ایران محفوظ نشده باشد از نظر ما قابل قبول نخواهد بود. تحریم‌ها به طور کامل باید برداشته شود و در هر توافقی که مسئله پایان تحریم به صراحت و قاطعانه بیان نشده باشد آن توافقنامه از دیدگاه مردم ایران قابل قبول نخواهد بود. ایران همانند گذشته همه فعالیتش تحت نظر آژانس و درچارچوب مقررات بین المللی خواهد بود.
روحانی با تاکید بر این که به فکر یک معامله و مصالحه برد-برد هستیم، گفت: مصالحه‌ای که احترام دو طرف در آن حفظ شده باشد و به نفع دو طرف باشد و مصالحه‌ای که از یک سمت حقوق مردم ایران ملحوظ شده باشد و از طرف دیگر شفافیت لازم برای اعتماد برای کشورهایی که احتمالا نگرانی دارند تامین شده باشد. این همان معامله برد-بردی است که ما در پی آن و دنبال آن هستیم. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ زمان باقی مانده برای توافق کوتاه است و پیشرفت هایی که در روزهای گذشته ما مشاهده کرده‌ایم، بسیار بسیار کند بوده است. باید حرکت سریع‌تر باشد و با توجه به واقعیت ها بتوانیم این توافق را به نتیجه برسانیم.
وی تصریح کرد: این توافق نه فقط به نفع ایران و ۱+۵ بلکه به نفع ثبات و امنیت کل منطقه خواهد بود. توافق هسته‌ای آغازی برای راه طولانی همکاری و مشارکت است و ملت ایران بسیار علاقه‌مند است که اعتماد و اطمینان لازم را کسب کند و این توافق می‌تواند پایه خوبی برای اعتماد دو طرف باشد و فضا را برای مشارکت و همکاری فراهم کند. رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی در این باره که در مجلس ایران درخصوص توافقات هسته‌ای انتقادهایی وجود دارد، گفت: خیلی طبیعی است که در یک مسأله مهم مثل مسئله هسته‌ای نظرات کاملا یکسان در سطح کشور نباشد. مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام می شود و همه مسئولان عالی‌رتبه نظام از جمله مقام معظم رهبری با این مذاکره موافق هستند و تنها راه منطقی هم مذاکره خواهد بود.
وی گفت: اگر دو طرف به توافق برسند، البته هر کدام درباره موضوعات داخلی خود مسئولیت هایی دارند که باید این مسئولیت را به عهده بگیرند و آن را به اتمام برسانند. رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که موضوع تحریم‌ها در مذاکرات ایران با ۱+۵ چگونه دنبال می شود، گفت: تحریم‌ها غیرانسانی است؛ چه از طرف آمریکا و اروپا و چه قطعنامه‌هایی که از طرف سازمان ملل تصویب شده است. تمامی تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است، باید برداشته شود.

روحانی همچنین افزود:‌ در زمینه تحریم با مسئولان و شخصیت‌های مختلف از کشورهای گوناگون چه عضو گروه ۱+۵ و غیر آن صحبت کردیم، همه به اتفاق معتقدند که باید توافق به سرعت صورت گیرد و معضلات دراین زمینه حل شود. جمهوری اسلامی ایران تعدیل‌های ممکن در چارچوب منافع خودش را انجام داد و این طرف مقابل است که اینک نسبت به خواسته‌های خود باید تجدید نظر کند تا به سرعت به توافق برسیم.
رئیس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار تلویزیون آلمان درباره شرایط حقوق بشر ایران گفت: اگر شما از مردم ایران سوال کنید و اگر به جامعه ایران سفر کنید، می‌بینید که بعد از انتخابات سال گذشته که انتخابات پرشوری بود، امروز در جامعه ما آرامش، وحدت و انسجام بیشتری احساس می‌شود. مسأله حقوق بشر هر کشور، مربوط به آن کشور است و در چارچوب فرهنگ آن کشور باید مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد. وی گفت: به عنوان رئیس‌جمهور، یکی از وظایفم اجرای قانون اساسی است و به اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم‌اکنون در همان مسیر حرکت می کنم. شرایط را در ایران از لحاظ مسائل اجتماعی، حقوقی و قضایی نسبت به گذشته بسیار مناسب‌تر می دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمی‌تواند معیاری برای بیان واقعیت‌ها باشد. روحانی اضافه کرد: اگر شما به ایران سفر کنید و از مردم بپرسید، در می‌یابید که شرایط جامعه، دانشگاه‌ها، احزاب و گروه‌ها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.
رئیس‌جمهور گفت: تروریسم تنها در منطقه خاورمیانه باقی نخواهد ماند و نه تنها امروز پشت دروازه کشورهای اروپایی بلکه در قلب این کشورها در حال تحرک است. قبل از آنکه کشوری به مردم و ارتش عراق کمک کند، ایران در حوادث اخیر در عراق پیشتاز و پیشقدم بود. ایران به دعوت مردم عراق پاسخ داد و به دولت و مردم عراق کمک کرد. وی افزود: اگر آن هماهنگی‌ها و آن کمک‌ها نبود شاید امروز بغداد هم در اختیار تروریست‌ها بود. بنابراین ایران عملا با تروریست مبارزه می‌کند. مبارزه ایران با تروریست و افراط‌گرایی یک مبارزه جامع است؛ به این معنی که باید از همه نظر مقابل تروریسم ایستاده‌ شود تا ریشه آن خشکانده شود. این که دیگران دنبال ائتلاف هستند یا نیستند، ما از جزئیات آن مطلع نیستیم اما من به سهم خود درباره این که هدف از بمباران در سوریه چیست، در تردیدم و بر این نکته تأکید می‌کنم که مبارزه با یک گروه تروریست و تقویت دیگر گروه‌ها عملی متناقض است.
رئیس‌جمهور گفت: همه تروریست‌ها بدند و تروریست‌ها به خوب و بد تقسیم نمی‌شوند که به یکی کمک تسلیحاتی و مالی شود و دیگر گروه بمباران شود. خواست من که در سخنرانی مجمع عمومی نیز مطرح شد این است که امروز تروریست‌ها با هم متحد شده‌اند و همه خشونت‌طلبان را از سراسر جهان جذب می‌کنند. باید دست به دست هم دهیم. موضوع شوخی نیست. هیچ گاه خاورمیانه مثل امروز در معرض بی‌ثباتی و خشونت نبوده است و تنها در این منطقه نیز باقی نخواهد ماند. روحانی افزود: یادمان باشد بمبی که همه باید از آن بترسیم، بمب خشونت است که هر روز در نقطه ای از جهان در حال انفجار است. باید تصمیم قاطع و جامع بگیریم تا اساس تروریسم، خشونت و افراط‌گرایی از بین برود.