رنج بازار از نبود بازارگردان های حرفه ای

0
۳۶۳ بازدید

محمد امین ناطقیان: تابلوی معاملات تالار حافظ همچنان رنگ قرمز را به خود می بیند. این در حالیست که شاخص بورس از تاریخ ۳ آذر تا کنون ۴۷۷۹ واحد ریزش داشته است.

بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند روند رو به کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدهای نفتی دولت باعث سهم خواهی دولت از صنایع شود و برای جبران کسری بودجه خود رو به بازار سرمایه آورد، اما تجربیات یک سال گذشته نشان می دهد دولت برای جبران این مسئله جایگزین های دیگری در آستین خود دارد.روند کاهشی داد و ستد سهام را می توان در عدم نتیجه اجرایی مذاکرات هسته ای تا به امروز و کاهش قیمت چشمگیر نفت طی سال ۲۰۱۴ دانست. کارشناسان عقیده دارند که این دوره را می توان “دوره صبر و انتظار” دانست. اما می شود امیدوار بود که با کاهش سهم دولت از درآمد صنایع ، روح تازه ای به کالبد بی جان این روز های بازار سرمایه دمیده شود. متن بودجه پیشنهادی دولت و همچنین افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای مالیاتی و کاهش سهم صندوق توسعه از درآمد های نفتی سال گذشته به ۲۰ درصد نیز بیانگر همین مسئله نیز بوده است.

در این باره سنا می نویسد:با توجه به متن بودجه پیشنهادی دولت شاهد نوسانات قابل توجهی در قیمت حامل های انرژی نخواهیم بود زیرا سقف ثابت درآمد های دولت از اجرای هدفمندی یارانه ها تغییر قابل توجهی نسبت به سال ۹۳ ندارد.در بازار پر التهاب کنونی، تالار شیشه ای پایتخت از نبود بازارگردان های موثر رنج می برد در حالی که سهامداران عمده ای که سهام خود را در قیمت های بالا عرضه کردند نیز در حال حاضر نقش فعالی را در بازار ایفا نمی کنند.در بازارهای بین المللی وقتی ارزش سهام و بازار کاهش می یابد، این سهامداران یا همان بازگردان ها هستند که با اتخاذ استراتژی های خاص سعی می کنند بازار را از نوسانات نجات داده و روند بازار را مشخص می کنند، در صورتی که متاسفانه در بعضی از موارد شاهد این هستیم که حقوقی ها هم هیجانی عمل می کنند و دنباله رو معاملات حقیقی ها هستند.

تمدید مذاکرات هسته ای و گشایش های سیاسی در روابط ایران و دنیا که بزودی شاهد خواهیم بود را هم می توان به نوعی خوش خبری برای بازار دانست و آن را راهرویی برای بازگشت رونق و امید به آینده دانست و افق روشن تری را برای صنایع ترسیم کرد.با ارائه به موقع بودجه و مشخص شدن موضع دولت می توان فضای آینده بازار سرمایه را روشن و امیدوارانه دانست و نتیجه گرفت: گرچه هوای کنونی بازار سرمایه صبر و انتظار است اما به سرمایه گذاران توصیه می شود بلند مدت در بازار بمانند و از داد و ستد های هیجانی بپردارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7817