رقابت چند میلیون نفر برای ۲۵ هزار خودرو

0
۶۵۷ بازدید

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، با این حال اما تهدیدهای مکرر مسئولان درباره تاکید بر ارایه اطلاعات واقعی از سوی متقاضیان، نشانگر هجمه قابل پیش بینی برای شرکت در این مسابقه بخت آزمایی است، برخی منابع از ثبت نام حدود ۵ میلیون نفر در این طرح خبر می دهند که با توجه به عرضه تنها ۲۵ هزار خودرو، رقابتی سنگین و البته همراه با نارضایتی بسیاری از ثبت نام کنندگان پیش بینی می شود.

ماراتن اولین قرعه کشی فروش خودرو به خط پایان نزدیک شد

گروه تولید-اولین ماراتن «فروش خودرو به صورت قرعه کشی» در ایران به لحظه های پایانی خود نزدیک می شود؛ این اتفاق که به زعم ادعای مجریانش در راستای جلوگیری از ورود متقاضیان غیرواقعی یا همان مافیای معروف خودرو به بازار اجرا شده است تا لحظه تنظیم این گزارش بدون ارایه آمار و ارقام رسمی از میزان استقبال مردم ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، با این حال اما تهدیدهای مکرر مسئولان درباره تاکید بر ارایه اطلاعات واقعی از سوی متقاضیان، نشانگر هجمه قابل پیش بینی برای شرکت در این مسابقه بخت آزمایی است، برخی منابع از ثبت نام حدود ۵ میلیون نفر در این طرح خبر می دهند که با توجه به عرضه تنها ۲۵ هزار خودرو، رقابتی سنگین و البته همراه با نارضایتی بسیاری از ثبت نام کنندگان پیش بینی می شود.     

از سوی دیگر اما بازار غیررسمی خودرو به رغم ثبت نام های صورت گرفته و فضای تعزیراتی و امنیتی ایجاد شده، اگرچه با کاهش نسبی قیمت روبرو شده است اما همچنان «توافق» رکن اصلی خرید و فروش باقی مانده است.

کشف خودروهای احتکار شده نیز موضوع مهم دیگر این روزهای بازار خودرو است، رییس سازمان حمایت از عرضه خودروهای احتکارشده به قیمت مصوب خبر می دهد و مسئولان پلیس کشور نیز پارکینگها را تهدید کرده اند که خود را شریک جرم محتکران نکنند.

**یا فروش به قیمت مصوب یا پس دادن خودرو!

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این باره گفت: در حال حاضر اگر خودرویی بدون پلاک در پارکینگ‌ها وجود داشته باشد تحت عنوان احتکار برای آن پرونده تشکیل می‌شود، در صورت تایید احتکار،مالک خودروها ملزم هستند خودروها را به قیمت درب کارحانه عرضه کنند و اگر مالک از این روند تمکین نکند، خودرو دوباره در اختیار خودروساز قرار می‌گیرد تا در قالب قرعه کشی و طرح های فروش با قیمت مصوب فروخته شود.

عباش تابش در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مهلت پارکینگ‌ها برای عرضه خودروهای احتکار شده سوم خرداد تمام شد، اظهار کرد: از این تاریخ به بعد مبنای برخورد بازرسان و سایر دستگاه‌هایی که در این طرح همکاری می‌کنند مواجهه با احتکار است و اگر خودرویی بدون پلاک در پارکینگ‌ها وجود داشته باشد تحت عنوان احتکار برای آن پرونده تشکیل می‌شود، در صورت تایید احتکار مالک خودروها ملزم هستند خودروها را به قیمت درب کارحانه عرضه کنند. 

به گفته تابش در حالت دوم اگر مالک از این روند تمکین نکند،  دستگاه‌های قضایی اقدام خواهند کرد و خودرو دوباره در اختیار خودروساز قرار می‌گیرد تا در قالب قرعه کشی و طرح های فروش با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار گیرد.

**شریک جرم نشوید

معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران بزرگ هم به صاحبان و مسئولان پارکینگ‌ها نیز هشدار داده که هرگونه اختصاص محل برای نگهداری خودروهای فاقد پلاک جرم محسوب شده و با آن برخورد می‌شود.

سرهنگ نادر مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره محل‌هایی که از آن به عنوان محلی برای نگهداری و دپوی خودروهای فاقد پلاک استفاده می‌شود، گفـت: بارها گفته شده که خروج خودروی بدون پلاک از کارخانه در حکم احتکار بوده و با آن برخورد خواهد شد. در روزهای اخیر هم که با تدابیر اتخاذ شده پلیس به بازار خودرو ورود کرده و با موارد احتکار آن برخورد کرده است، اکثریت خودروهای احتکاری کشف شده فاقد پلاک بوده‌اند.

وی ادامه داد:‌این خودروهای بدون پلاک پس از خروج از کارخانه وارد انبارها و پارکینگ‌هایی می‌شوند که بعضا حتی در مرکز شهر نیز قرار دارند، از این رو به مالکان و مسئولان تمامی این انبارها و پارکینگ‌ها هشدار می‌دهیم که هرگونه اختصاص فضا برای احتکار و دپوی خودرو جرم بوده و این افراد نیز شریک جرم در احتکار خودرو خواهند بود، لذا لازم است که از پذیرش خودروهای بدون پلاک در این پارکینگ‌ها و انبارها خودداری کرده و مراتب را نیز حتما به پلیس گزارش دهند.

**اطلاعات غلط درج کنید، سه سال از ثبت نام خودرو محروم می شوید

از سوی دیگر هم سرپرست امور صنایع وزارت صمت درباره ثبت نام ها گفت: متقاضیانی که در مرحله ثبت نام برای فروش فوق العاده با اطلاعات غلط، ثبت کنند تا سه سال اجازه شرکت در هیچ طرح خودرویی را نخواهند داشت.

مهدی صادقی نیارکی در حاشیه نشست ستاد تنظیم بازار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح‌های فروش فوق العاده برای عدالت در توزیع خودرو است و یکی از مصداق‌های عدالت این است که افرادی که تا کنون خودرو دریافت نکرده اند، ثبت نام کنند؛ از این رو برای کسانی که اطلاعات غلط درج کنند، محدودیت در مراحل بعدی در نظر گرفتیم.

وی اضافه کرد: در جلسه دو هفته گذشته ستاد اقتصادی دولت، طرحی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر جلوگیری از سوداگری در بازار خودرو مطرح و پیشنهاد شد، اگر کسی وارد بازار خودرو می‌شود و مراتب مختلف خرید و فروش خودرو را انجام می‌دهد، مشمول مالیاتی تحت عنوان مالیات عایدی بر سرمایه شود.

صادقی نیارکی گفت: این موضوع در دستور کار دولت است البته قرار است دیدگاه‌های کارشناسی همه دستگاه‌ها گرفته شود که پس از آن، این موضوع در قالب مصوبات سران قوا و یا به شکل قانون اعلام خواهد شد.

وی افزود: اینکه کسانی در قرعه کشی برنده شوند، اما توان تأمین وجه را نداشته باشند محدودیتی برای شرکت در قرعه کشی‌های بعدی نخواهند داشت، البته خودرو سازان محدودیت‌هایی در این باره اعمال کردند که به آن‌ها تذکر داده شد و امروز این محدودیت در اطلاعیه فروش دو خودرو ساز اصلاح شده است.

صادق نیارکی ادامه داد: کسی که حائز شرایط نمی‌شود، می‌تواند در طرح‌های دیگر که طرح پیش فروش و مشارکت در طرح یک سال و دو سال و فروش‌های فوق العاده که تا پایان سال خواهد بود، شرکت کند؛ البته فروش فوق العاده در مناسبت‌های مختلف اطلاع رسانی و حداقل تا پایان سال سه بار اجرا خواهد شد ضمن اینکه برنامه بعدی ما پیش فروش یک ساله با ۷۵ هزار دستگاه خودرو است که هفته بعد اطلاع رسانی خواهد شد.

سرپرست امور صنایع وزارت صمت گفت: شرط چک در مصوبه روز جمعه گذشته کمیته خودرو ستاد تنظیم بازار حذف شد و به جای آن خریدار یک میلیون تومان از وجه را نزد خود نگه می‌دارد، بعد از دوران رهن، خریدار یک میلیون باقی مانده را واریز می‌کند، سند نیز به وی تحویل می‌شود.

صادقی نیارکی افزود: شرط پلاک جاری در دو طرح فروش فوق العاده و پیش فروش تا یک سال وجود دارد، اما برای مشارکت در تولید یک سال و دو ساله این محدودیت وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند ثبت نام کنند.

**  ۲۵ هزار خودرو برای چند متقاضی؟!

در همین حال برخی خبرگزاریها گزارش کرده اند مطابق اعلام دو شرکت ایران خودرو و سایپا تعداد ۲۵ هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده اماشنیده ها حکایت از آن دارد تا روزدوشنبه یعنی یک روز مانده به پایان زمان ثبت نام حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اقدام به پیش ثبت نام کرده و این آمار به صورت ساعتی در حال رکود زنی است.

مطابق این آمار در حال حاضر هر ۲۲۰ نفر برای یک خودرو ثبت نام کرده اند . البته در این ثبت نامی ها سهم خودروهای شرکت ایران خودرو بیش از سایپا است و به نوعی حجم زیادی از مردم خواستار خرید محصولات ایران خودرو شده اند. 

متقاضیان با مراجعه به سایت شرکت‌های خودروسازی پیش ثبت نام اولیه را انجام داده و از طریق این سایت برای احراز هویت به سامانه “امتا” ورود کرده و مراحل لازم را انجام می دهند. پس از این مرحله دوباره به سایت خودروسازی مراجعه کرده و با معرفی حساب، برای خرید خودرو اعلام آمادگی می‌کنند.

با پایان مهلت ثبت نام همه متقاضیان، با استفاده از سازوکار قرعه کشی در حضور نهاد‌های نظارتی، ثبت نام کنندگان نهایی مشخص خواهند شد. طبق تصمیمات اتخاذ شده، پس از گذشت ۷۲ ساعت از اتمام دوره زمانی ثبت نام، فهرست اسامی انتخاب شدگان از سایت ایران خودرو و همچنین ارسال پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد.مشتریان انتخاب شده ملزم خواهند بود تا در مدت ۴۸ ساعت اقدام به تکمیل وجه از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106165

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید