رقابت پتروشیمی و صف تقاضای فلز سرخ

0
۷۰۸ بازدید

رسول شاهپوری، کارشناس معاملات بورس کالا در کارگزاری مبین سرمایه – روز سه شنبه  تالار شیشه ای، شاهد معامله  ۴۶۵۱۳۵ تن کالا به ارزش ۹۳۳۲۳۲۸  میلیون ریال بود.

محصولات صنعتی و معدنی

در تالار محصولات صنعتی روز سه شنبه  شاهد معامله ۲۲۰۰۲۷ تن شمش آلومینیوم به ارزش ۱۶۴۱۸۴۲ میلیون ریال بودیم.

محصولات پتروشیمی

تالار محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی بورس کالای ایران با معامله ۸۲۷۸۶ تن انواع محصولات به ارزش کل ۲۸۸۳۶۰۱ میلیون ریال به کار خود پایان داد.پلی پرو پیلن نساجی و شیمیایی و… از کالاهای معامله شده در این تالار بود.البته وارد رقابت گردید.

محصولات کشاورزی

تالار محصولات کشاورزی در روز سه شنبه میزبان داد و ستد ۷۴۳۳ تن محصول به ارزش ۸۷۲۹۶ میلیون ریال بود. در این تالار  شکر سفید و جو دامی و گندم خوراکی مورد معامله قرار گرفته بود.

جوّ بازار

در معاملات روز سه شنبه؛ شاهد داد و ستد محصولات مختلف در تالار های کشاورزی، پتروشیمی و صنعتی بودیم. این روز ها در تالار پتروشیمی شاهد رقابت می باشیم که بیشتر به دلیل افزایش تقاضا دربازار داخل می باشد. لازم به ذکر است معاملات مس طی چند ماه اخیر رونق فراوانی یافته است و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از این موضوع راضی به‌نظر می‌رسند؛ چرا که رونق معاملات این فلز در کشور می‌تواند باعث فعال‌سازی صنایع پایین‌دست شود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در عین حال رونق معاملات مس باعث ایجاد رقابت شدید میان مصرف‌کنندگان کاتد و مفتول شده است و این موضوع را می‌توان از میزان تقاضا مشاهده کرد.

تقاضای روز افزون مس در بورس کالا باعث شده است تا طی چند ماه اخیر شاهد مازاد عرضه محصول در مورد کاتد و مفتول نباشیم. در حالی که پیش از آن همواره این محصول با مازاد مواجه می‌شد. در عین حال با بالا رفتن قیمت جهانی مس و وجود تخفیف در بازار بورس ایران، صنایع مصرف‌کننده برای اینکه از قافله بازار عقب نمانند، میزان تقاضای خود را افزایش داده‌اند و صف بسیاری در مقابل محصولات این فلز تشکیل می‌دهند.  این موارد شواهدی بر رقابتی شدن سالم بازار مس ایران و حرکت تدریجی صنعت مس کشور به‌سمت رونق و خروج از رکود است

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60752