رقابت در سیستم بانکی مرده است

0
۱۶۶ بازدید

بانک ها خوب درک کرده اند بدهکاران عمده امروز به لطف تورم ساختگی و افسارگسیخته کشور سود سرشاری که از دلالی در حجم های بالا و استفاده از رانت های خبری، سرمایه داران سالهای آینده اند را به شکل می آورند و این چرخه ابتر همچنان ادامه دارد.

مرتضی ابراهیمی

یک کارشناس بانکی گفت: رقابت پذیری در حوزه بانکی بسیار مهم است و رمز پیشرفت شبکه بانکی محسوب می شود، اما با توجه به تعداد زیاد بانک ها در کشور و همچنین تعداد بسیار زیاد شعب بانک ها اما شاهد هستیم که رقابت در سیستم بانکی مرده است.

 محمدحسن نجفی، کارشناس ارشد بازاریابی حوزه بانکداری در گفتگو با جهان اقتصاد بیان داشت: در وضعیت متورم اقتصادی و افزایش روزافزون هزینه ها و محدودیت‌هایی بواسطه تحریم‌ها ظالمانه و از سوی دگر شرایطی که بیماری منحوس کرونا شیوع یافته  و گریبان‌گیر کلیه سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی شده است، متاسفانه رقابت پذیری در حوزه بانکی را به شدت متاثر ساخته است.

این کارشناس حوزه بانک افزود: بانک‌ها جهت جذب منابع راهی بجز جنگیدن در فضای اقتصاد نیمه‌جان داخلی را ندارند. حال آنکه در بستر جدید بانکداری الکترونیکی که کل خدمات تا حد بسیار زیادی یکسان ارایه می‌شود و مشتریان تفاوت خاصی را در دریافت خدمت در بانکهای مختلف حس نمی کنند، جذب منابع یا از مشتریان جدید پرقدرت که صرفا با اعمال نفوذ و رانت و یا وعده هایی که هم بانک و هم مشتری به آن اعتمادی ندارند، انجام می شود.

نجفی در ادامه افزود: بانکها در مواردی با حفظ مشتریانی که بواسطه عادت و سختی جابجا کردن حسابها و مشکلاتی که برایشان ایجاد می شود یا ارتباطی که با پرسنل طی مدت همکاریشان با بانک بوجود آمده و یا عوامل دیگر وفادار شده اند محقق می شود.

این کارشناس ارشد بازاریابی حوزه بانکداری در ادامه گفت: حال به اشتباه در این میانه ماموریت سازمانی بانک ها تحت الشعاع زنده ماندن و تداوم فعالیت شده است. و خلاف وظایف ذاتی بانک تمایل به بنگاه داری چندین برابر شده است و در بستر کوچک و منابعی محدود برای تمدید مجوزهای قانونی بهره گیری می شوند.

در انتها محمدحسن نجفی تاکید کرد: بانک ها خوب درک کرده اند بدهکاران عمده امروز به لطف تورم ساختگی و افسارگسیخته کشور سود سرشاری که از دلالی در حجم های بالا و استفاده از رانت های خبری، سرمایه داران سالهای آینده اند را به شکل می آورند و این چرخه ابتر همچنان ادامه دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=152475