رعایت پروتکل‏های بهداشتی تنها سپر دفاعی در برابر امیکرون

0
۱۰۴ بازدید

عضو انجمن علمی بهداشت وارتقا سلامت ایران در گفتگو با جهان اقتصاد مطرح کرد:
رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها سپر دفاعی در برابر امیکرون است به طوری که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این راستا و حتی در مواقع آلودگی هوا برای مردم امری ضروری قلمداد می‏شود و باید ازحالت واکسن‌پرستی خارج شویم به سمت رعایت پروتکل‏ها گام برداریم.

فریده خدادادی-کمتر از چند روزاست که از شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا موسوم به امیکرون در آفریقای جنوبی می‌گذرد و چندین کشور هم با این مشکل دست به گریبان هستند.

به گزارش جهان اقتصاد، در حال حاضرسرعت انتشار ویروس امیکرون در کشورهای مختلف افزایش یافته است. بعضی از اخبار از کم خطر بودن این ویروس علی‌رغم سرعت انتشار بالایش نسبت به سویه دلتا حکایت دارد اما با توجه به آمار فاجعه بارمرگ و میر کرونایی که در جهان و به ویژه ایران به واسطه شیوع پیک پنجم و سویه دلتا رخ داد، نگرانی‏هایی از تکرار دوباره این ماجرا با شنیدن سویه امیکرون احساس می‏شود، حتی با احتمال این که تاکنون در کشور موردی از ابتلا مشاهده نشده باشد اما باید نسبت به قبل هوشیارتر رفتار کرد و به موقع اقدام نمود.

خبرنگارجهان اقتصاد نیز پیرواهمیت این موضوع با محمدرضا محبوب‌فر، کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت و عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران به گفت‏وگو پرداخته است که در ادامه می‏خوانید:

این کارشناس حوزه بحران‏های محیطی در ارتباط با سویه جدید کرونا تحت عنوان امیکرون اظهار کرد: این سویه جدید خطری محسوب نمی‏شود یعنی با توجه به افزایش سرایت پذیری آن (۵ الی ۱۰ برابر) نسبت به سویه دلتا با علایم خفیفی در بعضی از کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی همراه بوده است و به صورت ضعف عضلات، ضعف عمومی بدن، درد مختصرعضلات و سرفه خفیف نمود پیدا کرده است.

محبوب فر افزود: در ارتباط با سویه امیکرون ذکراین نکته ضروری است که هنوزسویه‏های قبلی کرونا مانند آلفا، بتا حتی ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا در جوامع حضوردارد و شیوع سویه جدید به این دلیل برای جوامع نگران کننده است.

وی گفت: در ارتباط با سویه امیکرون کمیته ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت و درمان تنها راهکار پیشگیری از این سویه را واکسیناسیون دانسته است در حالی که خود سازمان بهداشت جهانی و شرکت‏های سازنده واکسن در دنیا بر به‌روزرسانی واکسن‏ها تاکید کردند وبه نحوی واکسن‏های فعلی نمی‏تواند در برابر سویه جدید پاسخگو باشد.

این کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت افزود: پرسش مهمی مطرح است که چرا در داخل کشور بر تزریق دوز سوم واکسنی که اثرگذاری خود را از دست داده، تاکید است. این واکسن‏ها در گمرک و انباردانشگاه علوم پزشکی دپوشده و در حال توزیع به مراکز واکسیناسیون است حتی رییس سازمان نظام پزشکی عنوان کرده که باید همه واکسن تزریق کنند. دکتر مردانی هم در مصاحبه‌ای عنوان کرده که واکسن‏های موجود بهترین سپردفاعی در برابر امیکرون است.

محبوب فر افزود: در حال حاضر خطر امیکرون خطر حادی محسوب نمی‏شود ومردم را نباید ترساند ونباید بیش از این کرونا‌هراسی در جامعه ایجاد کرد. حتی امکان این که امیکرون به سویه قالب تبدیل شود، وجود دارد یعنی اگر سرعت انتشار آن بیش از دلتا باشد، امیدواری برای پایان کرونا وجود دارد.

به عقیده وی، ویروس امیکرون درابتدای کار می‏تواند به پیک ششم دامن بزند و در بین افراد واکسینه نشده و واکسینه شده فراگیر شود به طوری که ایمنی در بدن آن‏ها ایجاد می‏شود که می‏توانند در برابر سویه‏های دیگر مقاوم باشند.

**ساخت واکسن امیکرون زمان بر است

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران تاکید کرد: خود واکسن سازان دنیا از فایزر گرفته تا مدرنا عنوان کردند که در برابر امیکرون هنوز واکسنی ساخته نشده است و چند ماه این فرآیند به طول می‎انجامد اما شرکت آسترازنکا عنوان کرده که دوز سوم این واکسن برای مقابله با امیکرون موثر است و در این راستا باید واردات واکسن آسترازنکا در داخل کشور انجام شود.

محبوب فرعنوان کرد: در حال حاضر کیت تشخیص ویروس امیکرون و تجهیزات و فناوری شناسایی آن در کشور وجود ندارد و از طرفی عنوان می‏شود که این ویروس در کشور وجود ندارد. حال چگونه ممکن است در کشورهای عربی مانند عربستان و امارات این ویروس شایع باشد اما در ایران وجود نداشته باشد؟

این کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت مدعی شد: درحال حاضر تعداد مبتلایان به کرونا در دانش آموزان مدارس، دانشجویان دانشگاهها و تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی رو به افزایش است.

محبوب فرعنوان کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها سپر دفاعی در برابر امیکرون است به طوری که استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این راستا و حتی در مواقع آلودگی هوا برای مردم امری ضروری قلمداد می‏شود و باید ازحالت واکسن‌پرستی خارج شویم به سمت رعایت پروتکل‏ها گام برداریم.

وی افزود: دانشگاه‏ها و مدارس باید به وضعیت قبل (آموزش از راه دور) بازگردند حتی اگرویروس کرونا اثرات حادی را ایجاد نکند نمی‏تواند بازگشایی مدارس مورد پذیرش قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=164507

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here