رشد ۵/۱۴ درصدی تورم اجاره مسکن در دوره رکود معاملات

0
۴۶۰ بازدید

گزارش بانک مرکزی نشان داد

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

در حالی که رکود عمیقی درسالهای اخیر دربخش معاملات و ساخت و ساز مسکن این حوزه مهم اقتصادی کشور را در برگرفته است رشد تورم اجاره مسکن همچنان ۲ رقمی است.

این اتفاق درحالی رخ داده است که حتی که دربرخی مناطق کشور قیمت مسکن درسراشیبی سقوط قرار گرفته است اما اجاره بها همچنان طبق روال هرسال با افزایشی بالای ۱۰ درصد مواجه می شود.

البته در این میان برخی کارشناسان معتقدند این روند تورم اجاره بها به دلیل اینکه پایین تر از نرخ تورم قرار گرفته است روندی کاهشی را تجربه کرده است.

تحلیلهایی از این دست حاکی است روند کاهنده دو نرخ «تورم» و «رشد قیمت مسکن» به‌عنوان متغیرهایی که به شدت بر رفتار بازار اجاره تاثیر می‌گذارد، باعث مهار نوسانات «اجاره‌بها» شده که این وضعیت امسال نیز می‌تواند ادامه یابد، اما برخی معتقد به رخ دادن افزایش اجاره بها درسال‌های آینده اند.

آنان معتقدند: بعد از جهش یکباره قیمت واحدهای مسکونی درسال ۱۳۹۱ اجاره بها متناسب با آن بالا نرفت و شیب افزایش اجاره بها ملایم‌تر بود. به همین دلیل انتظار می‌رود بخش اجاره طی سال‌های آینده این عقب‌ماندگی را جبران کند.

با این حال آخرین گزارش ارایه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد: شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه اول سال جاری نشان می دهد که شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۳ معادل ۱۴٫۵ درصد افزایش داشته است.

شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران سه ماه اول سال ۱۳۹۴ سال پایه ۱۳۹۰ نشان می دهد که این شاخص در تاریخ مورد گزارش به عدد ۱۶۸٫۷ رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۱٫۹ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۳٫۹ درصد افزایش یافت.

همچنین شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۳ معادل ۱۴٫۵ درصد افزایش داشته است.

۱ – شاخص بهای مسکن اجاری در استان های مختلف کشور

نتایج بررسی های بانک مرکزی نشان میدهد، شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ نسبت به سه ماهه قبل، در کلیه استان های کشور افزایش یافت.

بیشترین میزان افزایش متعلق به استان آذربایجان غربی معادل ۴٫۵ درصد بود و استان های یزد با ۴٫۱ درصد و هرمزگان با ۳٫۹ درصد در رده های بعدی قرار گرفتند.

کمترین میزان افزایش مربوط به استان کرمانشاه معادل ۰٫۵ درصد بود و استان های خراسان شمالی با ۰٫۶ درصد و سمنان با ۰٫۸ درصد در رده های بعدی قرار گرفتند. ضمنا شاخص فوق در استان تهران معادل ۱٫۷ درصد افزایش یافت.

۲ – شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ*

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به عدد ۱۶۸٫۴ رسید که نسبت به سه ماهه قبل ۱٫۹ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۴٫۰ درصد افزایش نشان می دهد.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۳ معادل ۱۴٫۵ درصد افزایش داشته است.

۳ – شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط**

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به عدد ۱۶۵٫۱ رسید که نسبت به سه ماهه قبل به میزان ۲٫۱ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۲٫۶ درصد افزایش داشت.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۳ معادل ۱۳٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

۴ – شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای کوچک***

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای کوچک در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به عدد ۱۸۲٫۰ رسید که نسبت به سه ماهه چاهرم سال ۱۳۹۳ معادل ۲٫۱ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۶٫۱ درصد افزایش داشته است.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۳ معادل ۱۸٫۱ درصد افزایش نشان می دهد.

*شهرهای بزرگ شامل اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، خرم آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد می باشد.

**شهرهای متوسط شمال آبادان، اسلامشهر، ایرام، بابل، بجنورد، بروجرد، بندرانزلی، بندربوشهر، بیرجند، تربت حیدریه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کازرون، کاشان، گنبدکاووس، مراغه، ملایر، مهاباد و یاسوج می باشد.

*** شهرهای کوچک شامل ابهر، اردکان یزد، اقلید، الیگودرز، اهر، بروجن، برازجان، بم، بهبهان، بهشهر، تاکستان، تنکابن، تویسرکان، چالوس، خلخال، داراب، دامغان، دوگنبدان، دهلران، سبزوار، سراب، سنقر، شیروان، قائن، گلپایگان، ماکو، میناب و لاهیجان می باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14456