چهارشنبه 15 آذر، 1402

کدخبر: 167707 09:23:36 1400-10-12
رشد 3.8 برابری هزینه مصرفی برای اکتشافات معدن

رشد 3.8 برابری هزینه مصرفی برای اکتشافات معدن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رشد 3.8 برابری هزینه مصرفی برای اکتشافات معدن

رشد 3.8 برابری هزینه مصرفی برای اکتشافات معدن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی هشت ماهه سال جاری از میزان صدور گواهی کشف، پروانه بهره‌برداری و میزان اشتغال در معادن به واسطه پروانه بهره‌برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاسته شده است. اما هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف افزایش ۲۸۷ درصدی و میزان صدور پروانه اکتشاف افزایش ۱.۴ را ثبت کرده‌اند.

در مجموع هشت ماهه سال جاری ۶۴۷ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که تنها ۹ فقره بیشتر از میزان صدور آن در هشت ماهه نخست سال گذشته ( ۶۵۶ فقره) است و رشد ۱.۴ درصدی را ثبت کرده است.

همچنین طی مدت مذکور سال جاری ۳۰۷ فقره گواهی کشف معادن صادر شده که نسبت به ۳۴۰ فقره صادر شده در هشت ماهه ابتدایی سال گذشته ۹.۷ درصد افت داشته است.

طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره‌برداری تا پایان آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین افت صدور مجوز مربوط به پروانه بهره‌برداری است که با کاهش ۱۸.۶  درصدی از ۴۱۵ فقره به ۳۳۸ فقره رسیده است.  

علاوه بر مجوزهای معدنی، میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۹.۴ درصدی داشته است. در حالی که از ابتدای فروردین تا پایان آبان ۱۳۹۹، حدود ۳۳۹۰ نفر مشغول شدند اما این تعداد در مدت مشابه امسال به ۳۰۷۲ نفر کاهش یافته است.

در مقابل اما سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸۷ درصد افزایش یافته است.

سرمایه مجوزهای صادره برای اکتشاف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف است، در نیمه نخست سال جاری ۳۲۶۹ میلیارد ریال ثبت شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۸۴۵ میلیارد ریال صرف شده بود.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |