کد خبر: 168741
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰

رشد ۲۸۰ درصدی انهدام کالاهای سازمان اموال تملیکی

رشد ۲۸۰ درصدی انهدام کالاهای سازمان اموال تملیکی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «سید عبدالمجید اجتهادی» اظهار داشت: این کالاها از طریق دستگاه‌های مربوطه از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان استاندارد نیز قابل استفاده نبوده است و با رعایت مسایل زیست‌محیطی از چرخه مصرف خارج شد.

وی اظهار داشت: از زمان شروع به کار دولت سیزدهم با توجه به تاکیدات ریییس جمهوری و قوه قضاییه اقدامات مطلوبی به ویژه در زمینه پرونده‌های سنواتی انجام شد و حجم وسیعی از کالاها طی فرایندهای مختلفی از جمله فروش، استرداد، انهدام و اعاده تعیین تکلیف شده و از انبارهای سازمان خارج شد.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به تسریع در تعیین تکلیف کالاهایی که از حساسیت خاصی برخوردارند، تصریح کرد: سازمان اموال تملیکی در خصوص برخی پرونده‌ها مانند کالاهای اساسی و سریع‌الفساد با رعایت شرایط قانونی، آنها را در زنجیره مصرف قرار می‌دهد که در این زمینه می‌توان به موضوع ۵۳ هزار تن ذرت دامی احتکار شده در استان کرمانشاه اشاره کرد.

این مقام مسوول ادامه د اد: با وجود این‌که تاکنون رای قطعی این پرونده صادر نشده، اما به دلیل سریع‌الفساد بودن و همچنین نیاز بازار به آن با هماهنگی‌های انجام شده این کالا در اختیار ستاد پشتیبانی امور دام برای عرضه و فروش قرار گرفته است.

وی افزود: تاکنون نزدیک به ۲هزار تن ذرت از سیلوهای نگهدارنده تخلیه و به کارخانجات تولید نهاده‌های دامی منتقل شد، در همین راستا پیش‌بینی می‌شود تا تخلیه کامل ذرت‌ها حدود ۲ الی سه ماه زمان نیاز باشد.

اجتهادی با اشاره به اینکه سازمان اموال تملیکی همه توان خود را در راستای تداوم و افزایش میزان برگزاری مزایده‌ و حراج‌ها به کار گرفته است، اظهار داشت: فروش کالاها از طریق مزایده‌ و حراج‌ موجب ایجاد فضایی شفاف و رقابتی و همچنین کشف قیمت واقعی کالا می‌شود، از این جهت که هم دستگاه‌های نظارتی می‌توانند نظارت کاملی داشته باشند و همچنین افراد متعددی امکان مشارکت خواهند داشت.

وی اضافه کرد: در مزایده الکترونیکی اخیر حدود یک هزار و ۵۰۰ پارتی کالا عرضه شد که از این میزان، تعداد ۷۷۶ پارتی دارای پیشنهاد بود و با افزایش ۹۰ درصدی نسبت به قیمت پایه کارشناسی به فروش رسید. به همین منظور یکی از برنامه‌های اصلی سازمان، فراهم کردن بسترهای موردنیاز برای افزایش مزایده و حراج حضوری است تا با حذف دلالان و واسطه‌ها افراد بیشتری بتوانند در آن شرکت کنند و سود حاصل از این کار بین دولت و مصرف‌کننده تقسیم شود.

اجتهادی با اشاره به اینکه نخستین حراج الکترونیکی این سازمان در هفته اخیر به صورت آزمایشی با ثبت نام بیش از چهار هزار متقاضی برگزار شد، تاکید کرد: در این حراج ۱۰ پارت کالا عرضه شد که ۱۰۰ درصد آن دارای پیشنهاد بود و با افزایش ۸۷ درصدی نسبت به قیمت پایه کارشناسی به فروش رسید. سازمان اموال تملیکی باید از این ظرفیت در جهت ارائه و فروش کالاها به مشتریان و مصرف‌کنندگان واقعی استفاده کند و حراج‌های الکترونیکی را با دریافت مجوزهای لازم بسط دهد.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی با اشاره به جزئیات تازه‌ترین حراج پیش‌روی این سازمان که به صورت حضوری برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق آگهی‌های از قبل منتشر شده، سومین مرحله از حراج حضوری در سال جاری، شنبه هفته آینده (۲۵ دی ماه) در مرکز همایش‌های دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران واقع در خیابان کارگر شمالی، بالاتر از تقاطع جلال آل احمد، بین خیابان ۱۵ و ۱۶ برگزار خواهد شد.

وی افزود: در همین راستا متقاضیان شرکت در این حراج می‌توانند از روز دوشنبه ( ۲۰ دی ماه) تا روز پنجشنبه (۲۳ دی ماه) از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ برای بازدید از کالاهای مطرح در حراج به انبارهای اموال تملیکی سراسر کشور مراجعه کنند.