رشد ۲۰۰۰ میلیاردی معوقات بانکی

0
۳۰۳ بازدید

گروه بازارپول : معاون نظارت بانک مرکزی با اعلام افزایش معوقات بانکی به ۸۷ هزار میلیارد تومان تاکید کرد: رقم اضافه شده از محل پرداخت پول جدید نیست

حمید تهرانفر، اظهار کرد: میزان معوقات بانکی در حالی نسبت به قبل افزایش یافته که با توجه به رشد رقم نقدینگی تا بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نسبت معوقات تغییر نکرده و در حد ۱۴ درصد است.
وی با اشاره به نقش ماده ۱۱ آیین نامه هیات وزیران و ماده ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ در افزایش میزان معوقات بانکی بیان کرد: با وجود افزایش مطالبات معوق، در بسیاری موارد پول جدیدی پرداخت نشده است و عمل به این مفاد قانونی کافیست تا بدون اینکه تسهیلاتی ارائه شود مبلغ قابل توجهی به مانده حساب فرد بدهکار اضافه شود.
تهرانفر با ذکر نمونه ای بیان کرد: فردی حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی داشت اما بعد از اینکه مشمول قانون بودجه سال قبل شد به یکباره ۱۰۰۰ میلیارد تومان به رقم بدهی وی اضافه شد این در حالی است که این رقم را بانک‌ها پرداخت نکرده‌اند بلکه ناشی از اجرای قانون بوده است.
به گزارش ایسنا، در حالی آخرین آمار معوقات بانکی با رشد ۲۰۰۰ میلیارد تومانی همراه بوده است که معاون نظارتی بانک مرکزی پیش از این میزان معوقات تا پایان سال ۱۳۹۲ را حدود ۸۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرده بود به طوری که از این رقم حدود ۶۰ هزار و ۷۰۰ میلیون تومان را ریالی و مابقی را معوقات ارزی تشکیل می داد.
همچنین تهرانفر در اواخر خرداد ماه آخرین رقم مربوط به معوقات را حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود که از این رقم نزدیک به ۶۴ هزار میلیارد تومان معوقات ریالی و حدود به ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر ارزی بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4585