رشد ۱۱ درصدی واردات نفت چین از ایران

0
۲۷۴ بازدید

رشد ۱۱ درصدی واردات نفت چین از ایران

گزارش‌ها حاکی است که واردات نفت چین و هند از ایران طی ماه گذشته میلادی، آوریل، افزایش یافته است. واردات نفت چین از ایران در ماه گذشته حدود ۱۱درصد افزایش را نشان می‌دهد.بر اساس گزارش گمرک چین، این کشور طی ماه آوریل روزانه ۷۰۷هزار و ۴۰۰بشکه نفت از ایران وارد کرده است که نسبت به ماه قبل آن حدود ۱۱درصد افزایش را نشان می‌دهد.خبرگزاری رویترز روز جمعه، اول خردادماه، گزارش داد که این رقم، بالاترین میزان واردات نفت چین از ایران طی ۱۱ماه گذشته بوده است.

خبرگزاری رویترز اواخر ماه آوریل از قول منابع تجارت نفت گزارش داد که صادرات نفت ایران به هند طی همین ماه بیش از ۱۷درصد افزایش یافته است.واردات نفت هند از ایران طی ماه گذشته به ۲۶۴هزار بشکه در روز رسیده که بالاترین میزان از ژانویه سال جاری است. هند دومین مشتری نفتی ایران است.

داده‌های دو سازمان آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک نیز حاکی از افزایش ۴۵ تا ۹۰هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در ماه آوریل است.با این حال یک منبع آگاه به رویترز گفته است که احتمالا واردات نفت چین از ایران طی ماه‌های پیش رو کاهش یابد.به گفته این منبع نفتی که نامی از وی برده نشده، به دنبال آتش سوزی در پالایشگاه خصوصی «دراگون آروماتیکز» در ماه آوریل که مشتری میعانات گازی ایران است، فعالیت این پالایشگاه برای انجام تعمیرات به مدت سه ماه متوقف شده است.میعانات گازی نوعی نفت خام بسیار سبک و گران قیمت است که از چاههای گاز تولید می شود.

با این حال در مجموع نیز واردات نفت چین از ایران طی چهار ماه اول سال جاری میلادی با ۵درصد کاهش نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به ۵۸۷هزار بشکه در روز رسیده است.در مورد هند نیز وضعیت مشابهی وجود دارد.واردات نفت هند از ایران طی چهار ماه گذشته در مجموع تا نصف کاهش یافته است. هند حتی در ماه مارس، واردات نفت از ایران را متوقف کرد. در مجموع این کشور روزانه به طور متوسط ۲۲۰هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

در این میان، بر اساس گزارش گمرک چین، واردات نفت این کشور از عربستان طی ماه گذشته ۳۷درصد افزایش یافته و به رقم یک میلیون و ۲۸۰هزار بشکه در روز رسیده است.واردات نفت عربستان توسط چین در چهار ماه اول سال جاری نیز کلا ۹درصد افزایش یافته است.رویترز می‌نویسد که کل صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی احتمالا حدود یک میلیون و ۱۸۰هزار بشکه بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12827