رشد ۲۸درصدی تولید خودرو ایران در سال جاری

0
۳۰۳ بازدید

بیزینس مانیتور پیش‌بینی کرد

بیزینس مانیتور با پیش بینی به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای تا ۱۰تیر در مورد صنعت خودروی ایران نوشت: طی سال ۲۰۱۵شاهد افزایش ۲۸درصدی تولید خودرو در ایران خواهیم بود.

بیزینس مانیتور طی گزارشی نوشت: پیش بینی ما از نتیجه مذاکرات هسته ای این است که طرف های مذاکره کننده تا ۳۰ ژوئن به توافق جامع دست خواهند یافت و این عاملی بسیار مثبت برای ترمیم و توسعه صنعت خودروسازی ایران در آینده است.

دسترسی به قطعات تولیدی شرکت های خارجی بدان معناست که شاهد افزایش ۲۸ درصدی مجموع تعداد تولید خود در ایران در سال ۲۰۱۵ خواهیم بود که ناشی از افزایش ۳۰ درصدی تولید خودروهای مسافری خواهد بود. تولید ایران هم اکنون یک میلیون و ۳۹۴ هزار دستگاه است که این رقم همچنان کمتر از تولید یک میلیون و ۶۴۸ هزار دستگاه خودروی سال ۲۰۱۱ است.

این گزارش افزود: ما انتظار داریم که تولید خودرو تا پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲ میلیون دستگاه برسد.

بر اساس این گزارش پروژه های جدید در صنعت مونتاژ داخل به اضافه آزادی صادرات خودروهای کاملا ساخته شده به ایران بدان معناست که شاهد رشد ۳۵ درصدی فروش خودرو در سال ۲۰۱۵ و رسیدن آن به یک میلیون و ۵۵۷ هزار دستگاه خواهیم بود. این رقم بازار را به سطح سال ۲۰۱۱ نزدیک تر خواهد کرد، اما این رقم همچنان نسبت به یک میلیون و۵۹۰ هزار دستگاه خودروی به فروش رفته در ایران کمتر است.

در عین حال با توجه به تعداد برندهای جدیدی که انتظار می رود وارد بازار ایران شوند و همچنین پیش بینی شتاب گرفتن مصرف بخش خصوصی از سال ۲۰۱۶، پیش بینی می شود که شاهد رشد بازار خودروی ایران به حدود ۲.۵ میلیون دستگاه تا سال ۲۰۱۹ باشیم.

بر اساس آمارهای اتحادیه تولید کنندگان خودروی ایران، ۳۵ درصد بازار ایران در سال ۲۰۱۴، در اختیار پژو بود و این شرکت فرانسوی در صورت انعقاد توافق هسته ای و امضای قرارداد جدید، جای پای خود را در ایران محکم تر خواهد کرد. برندهای چینی نیز حضور خود در ایران را افزایش داده اند و از خلاء وجود شرکت های مهم غربی بهره و کمال استفاده را برده اند. با این حال، حجم فروش آنها در حال حاضر به اندازه کافی زیاد نیست.

در صورت انعقاد توافق هسته ای، با ورود برندهای آمریکایی بازار خودروی ایران می تواند با تغییر در معادلات رقابتی مواجه باشد. اتحادیه تولید کننده قطعات خودرو ادعا می کند که برندهای آمریکایی قبلا تمایل خود را برای سرمایه گذاری در بازار ایران نشان داده اند و این موجب تحریک برخی رقبای اروپایی آنها برای حضور در بازار ایران خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13605