رشد ۲۰ برابری صادرات مناطق آزاد در مقایسه با سال ۹۲

0
۷۵۰ بازدید

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی رویکرد مهم مناطق آزاد را دنبال کردن بحث توسعه صادرات عنوان کرد و افزود: باید در بخش صادرات از تجربه کشورهایی مانند چین بهره بگیریم و با اختصاص یارانه به شرکت‌های حمل ونقل بخش صادرات،‌به فعال شدن بیشتر آنها کمک کنیم.

گروه بازار

trades@jahaneghtesad.com

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی رویکرد مهم مناطق آزاد را دنبال کردن بحث توسعه صادرات عنوان کرد و افزود: باید در بخش صادرات از تجربه کشورهایی مانند چین بهره بگیریم و با اختصاص یارانه به شرکت‌های حمل ونقل بخش صادرات،‌به فعال شدن بیشتر آنها کمک کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد،‌رضا مسرور در نشستی با اصحاب رسانه اظهارداشت: اگر آمار صادرات کالاهای‌تولیدی مناطق آزاد در سال ۱۳۹۲ را رصد کنیم،‌به حدود ۲ میلیون دلار می رسیم اما با فعال کردن کردن پروژه های راکد و جذب طرح‌های صنعتی،‌حجم صادرات کالاهای‌تولیدی روند رو به رشدی داشته و به ۴۰ میلیون دلار رسیده‌است.

وی افزود: با اتخاذ سیاست های جدید و اجرای برنامه های مختلف این سازمان در ۱۱ ماه امسال رشد هزینه های عمرانی نسبت به سال گذشته ۵۷ درصد بوده که تا پایان امسال به حدود یک هزار میلیارد ریال می رسد؛ یعنی ۸۰ درصد درآمد سازمان صرف پروژه های عمرانی شده‌است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی،‌میزان سرمایه‌‌گذاری براساس صدور مجوزها را ۱۹۸۹۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به پارسال با رشد ۶۲ درصدی همرا شده‌است؛ به طوری که تعداد مجوزهای فعالیت های اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری یک هزار و ۱۲۵ فقره بوده که نسبت به سال گذشته ۶۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: در ۱۱ ماهه امسال رشد هزینه های عمرانی نسبت به سال گذشته ۵۷ درصد بوده که تا پایان امسال یک هزار میلیارد ریال برای پروژه های عمرانی هزینه خواهد شد.

مسرور ادامه‌داد: تعداد مجوزهای صادره برای سرمایه‌‌گذاران یک هزار و ۱۲۵ فقره بوده که نسبت به پارسال با رشد ۶۴ درصدی همراه شده و تعداد شرکت های ثبت شده‌این منطقه نیز در ۱۱ ماه امسال ۳۰۲ فقره بوده که نسبت به پارسال ۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورهای حاشیه خزر در سال آینده خبر داد و گفت: با آغاز به کار این شورا بحث تجارت ترجیحی بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با چهار کشور حاشیه خزر شامل روسیه،‌قزاقستان،‌ترکمنستان و آذربایجان اجرا می شود.

وی افزایش مبادلات تجاری میان ایران با کشورهای حاشیه خزر را از مهم ترین اهداف شکل گیری این شورا دانست و افزود: با منطقه ویژه اقتصادی آکتائو در قزاقستان تفاهمنامه همکاری داشتیم که به موجب آن کریدورهای چین،‌آکتائو،‌انزلی و توسعه همکاری های اقتصادی،‌بازرگانی خدمات ترانزیتی در حوزه خزر فعال می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: با گسترش ارتباطات ایران و قزاقستان می‌توانیم از موقعیت خاص انزلی و آکتائو برای افزایش تبادل کالا بین بنادر این دو کشور استفاده کنیم.

وی حمایت های لازم از صادرات ایران به کشورهای حاشیه خزر ‌را الویت برنامه های این منطقه عنوان کرد و افزود: امکان فعالیت و ثبت شرکت و سرمایه‌‌گذاری با مشارکت سهام ۱۰۰ درصد خارجی در این منطقه برای سرمایه‌‌گذاران فراهم شده‌است.

وی ادامه‌داد: سرمایه‌‌گذاران،‌تجار و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی می‌توانند از این مشوق‌ها و ظرفیت‌های این مجموعه اقتصادی در شمال کشور بهره مند شوند.

مسرور،‌واردات کالا از منطقه آزاد انزلی را عمدتا مواد اولیه و سرمایه‌ای عنوان کرد و افزود: میزان واردات کشور از مسیر این منطقه ۶۸۹ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد که دلیل آن افزایش تعرفه آهن بوده‌است.

رئیس هیات مدیره منطقه آزاد انزلی به ظرفیت ها و مزیت های منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر اشاره و اظهار کرد: رویکرد و ماموریت اصلی این سازمان گسترش مبادلات اقتصادی و تعاملات با کشورهای حاشیه خزر به ویژه کشور روسیه‌است و در این زمینه در سال های اخیر اقدامات مناسبی برای گسترش همکاری های بین المللی و توسعه همکاری ها با کشورهای این منطقه انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه صادرات کالاهای‌تولیدی این منطقه در سال جاری ۴۰ میلیون دلار بوده‌است،‌افزود: این میزان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

مسرور،‌اتخاذ سیاست های جدید و اجرای برنامه های مختلف سازمان منطقه آزاد انزلی را موجب رونق این منطقه دانست و افزود: با پیگیری های مستمر،‌بحث معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای انواع خدمات بندری،‌اپراتوری،‌تخلیه و بارگیری و سایر خدمات مربوط به کالا و کشتی در محدوده بندری این سازمان اجرا شده که با استقبال فعالان اقتصادی این بندر نیز همراه شده‌است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به‌ایجاد پنجره واحد سرمایه‌‌گذاری و جذب کالا برای فعالیت های سرمایه‌‌گذاری و واردات و صادرات کالا در محدوده بندری گفت: طرح های سرمایه‌‌گذاری و تجاری مرتبط با توسعه فعالیت های واردات و صادرات در این بندر در کوتاهترین زمان از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری سازمان رسیدگی می شود تا زمینه فعالیت و رونق بیشتر این بندر فراهم شود.

وی با بیان اینکه بندر انزلی درمحدوده مصوب به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور و حاشیه دریای خزر واقع شده‌است،‌افزود: توجه سازمان این است که با توسعه فضای کسب و کار،‌ایجاد رونق اقتصادی،‌جذب بیشتر کالای ورودی و خروجی و ایجاد مزیت‌های رقابتی با سایر بنادر در شرایط پیش رو،‌زمینه کاهش قیمت تمام شده ترخیص کالا از مسیر منطقه را مهیاکند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی،‌نزدیکی محدوده بندر انزلی به بنادر شمالی دریای خزر و بنادر اروپایی از طریق رودخانه ولگا،‌نزدیکی به پایتخت و مراکز قطب های صنعتی و جمعیتی کشور به عنوان مراکز تولید و مصرف،‌واقع شدن در مسیر کریدور شمال – جنوب (نستراک) برخورداری از آب و هوای معتدل – وجود گمرک الکترونیکی،‌وجود زیرساخت‌های بندری از جمله اسکله و تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری و انبارها و سایر مزیت های تجاری بر کالا و کشتی،‌این محدوده بندری را از سایر بنادر کشور و حتی بنادرحاشیه دریای خزر ممتاز کرده‌است.

وی تکمیل زیرساخت‌ها را یکی از عوامل موثر برموقعیت مناطق آزاد برشمرد و افزود: ایجاد زیرساخت‌ها حتی از موقعیت یک منطقه و قرارداشتن آن در مسیر کریدورها نیز با اهمیت تر است زیرا اکنون یک منطقه آزاد در امارات با اینکه در مسیر کردیدورها قرار نگرفته اما رشد اقتصادی این کشور را هدفگذاری کرده‌است.

مسرور افزود: به همین دلیل با اتخاذ سیاست های جدید و اجرای برنامه های مختلف در سازمان منطقه آزا انزلی،‌هدف خود را بر تکمیل زیرساخت‌ها متمرکز کردیم و بر این اساس،‌هزینه های عمرانی این منطقه نسبت به سال گذشته با رشد ۷۲۰ درصدی همراه شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در ادامه از آغاز عملیات اجرایی ۲۵ پروژه با مجموع سرمایه‌‌گذاری ۵۸۲۴ میلیارد ریالی در این منطقه خبر داد و افزود: «مجتمع بندری کاسپین» مهمترین این پروژه‌هاست که با رویکرد صادراتی عملیاتی خمی می شود و سال آینده به عنوان مهمترین پروژه زیرساختی استان به بهره‌برداری خواهدرسید.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی مجتمع بندری کاسپین به دلیل مشکل مالی و اعتباری متوقف شده بود،‌افزود: بعد از‌سال ۹۳ کارهای اجرایی آن باسرعت بیشتری دنبال شد و عملیات احداث چهار پست از اسکله های این مجتمع بندری از سوی بخش خصوصی با سرمایه‌‌گذاری ۲۷۵۰ میلیارد ریال در حوزه زیرساختی درحال انجام است.

مسرور،‌آغاز عملیات اجرایی ساخت بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین را حلقه تکمیل کننده‌این پروژه دانست و افزود: اجرای این بخش با هزینه ۳۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه سازمان آزاد انزلی تامین اعتبار شده‌است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی،‌مرکز نمایشگاه و همایش های بین المللی منطقه،‌لوپ شرقی تقاطع غیرهمسطح را از دیگر پروژه های عمرانی- خدماتی ذکر کرد که از سوی این سازمان در دست بهره برداری قرار گرفته‌است.

وی،‌بهره برداری از پروژه‌های عمرانی منطقه آزاد انزلی را منحصر به فرد دانست و افزود: همسو با اعمال سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و با توجه به خلق مزیت،‌بهبود فضای کسب و کار در منطقه،‌اعمال معافیت ها و مزیت های قانونی مناطق آزاد در این منطقه،‌اجرای طرح‌های‌توسعه‌ای و اقدامات صورت گرفته برای حمایت فعالان اقتصادی در سال‌های اخیر از مهم‌ترین دلایل استقبال سرمایه‌‌گذاری های بخش خصوصی و رشد شاخص‌های اقتصادی در‌این منطقه‌است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=29045