کد خبر: 191441
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

رشد ۱۸ درصدی تولید در بخش کشاورزی طی ۴ تا ۵ سال آینده

رشد ۱۸ درصدی تولید در بخش کشاورزی طی ۴ تا ۵ سال آینده

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید مجتبی خیام‌نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه رویدادهای فناورانه نوین کشاورزی در نمایشگاه بین‌المللی تهران، گفت: مهمترین مطالبه رئیس جمهور از ما مطالبه مقام معظم رهبری در ابتدای سال و دانش بنیان شدن کشاورزی است.

وی ادامه داد: باید از همه ظرفیت‌های علمی، فناوری و دانشگاهی در جهت تحول در بخش کشاورزی استفاده کنیم.

خیام نکویی با اشاره به مطالبه رئیس جمهور در خصوص تحول بخش کشاورزی، یادآور شد: باید به معنای واقعی مردمی کردن را در حوزه دانش بنیانی کشاورزی عملیاتی کنیم؛ یعنی کسانی که به عنوان بخش خصوصی از جمله کشاورزان پیشرو، دانشگاهیان، شرکت‌های فناور و استارتاپی اگر بنا است تا ماموریتی را در بخش کشاورزی انجام دهند ما مکلف هستیم تا شرایط نقش‌آفرینی آنان را تسهیل کنیم.

معاون وزیر تصریح کرد: در اینکه مجموعه امکان دولت محدود است تردیدی وجود ندارد ولی یک اتفاق بزرگ باید در بخش کشاورزی بیافتد و بخش کشاورزی باید ضریب نفود دانش در دولت سیزدهم را از ۶ به ۱۲ درصد افزایش دهد.

به گفته وی، ضریب نفوذ دانش ارتباط مستقیم با افزایش میزان تولید در بعد کمی و کیفی دارد.

خیام نکویی تصریح کرد: چشم‌انداز ما در بخش کشاورزی در مرحله اول افزایش ضریب خودکفایی در محصولات استراتژیک تا رسیدن به خودکفایی است. دستیابی به امنیت غذایی، سپس دستیابی به امنیت غذایی پایدار و مرحله مورد انتظار مقام معظم رهبری اقتدار غذایی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: اقتدار غذایی یعنی علاوه بر تامین امنیت غذایی پایدار مردم کشور، در مواردی توان تامین غذای برخی کشورهای منطقه را نیز داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما باید در قدم اول در محصولات استراتژیک در کشور خودکفا شویم، افزود: محدودیت اراضی، مشکلات محیط زیستی و محدودیت منابع آبی وجود دارد و با در نظر گرفتن همه محدودیت‌ها و مشکلات محیط زیستی و کاهش ۱۰ میلیارد مکعبی آب قابلیت افزایش ۱۸ درصدی تولید در بخش کشاورزی طی ۴ تا ۵ سال آینده وجود دارد؛ یعنی قابلیت داریم ۱۲۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی را به ۱۵۲ میلیون تن برسانیم که البته نیازمند آن است تا الزاماتی از جمله عزم و اراده قوی برای حمایت از بخش کشاورزی در کشور ایجاد شود.

خیام نکویی گفت: هیچ‌وقت حمایت معنوی در بخش کشاورزی در طول ۴ دهه مانند شرایط کنونی نبوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: امروز ۴ میلیون سطح زیر کشت دیم و ۲ میلیون هکتار سطح زیر کشت آبی است که به مفهوم آن است که اگر دانش را به گندم ورود دهیم و از هر هکتار گندم به طور متوسط ۵ تن در کشت گندم آبی و در هر هکتار ۱ تن در گندم دیم برداشت شود ما ۱۴ میلیون تن تولید در بخش کشاورزی خواهیم داشت.

به گفته وی، میانگین تولید گندم در هکتار ۳۰۰ تن بوده که با اجرای طرح جهش دیمزارها به ۹۰۰ کیلوگرم در هکتار رسیده و ۳ برابر شده است که لازمه این مهم آن است که عزم، سازماندهی و شناسایی راهکارها در اجرای زنجیره متمرکز دیده شود.

وی گفت: امروز در سازمان تات بر اساس نگاه مقام معظم رهبری و تاکیدات رئییس جمهوری ریل‌گذاری جدیدی شروع شده و برای ریل گذاری جدید موتور محرک موسسات پژوهشی با معاونت های اجرایی شروع شده است.

خیام نکویی با بیان اینکه برای ما پذیرفتنی نیست که ۷۵ درصد بهره برداران بخش کشاورزی مطلقا بی‌سواد یا کم‌سواد هستند، افزود: مصمم هستیم تا پایان سال، ۳۹ هنرستان بخش کشاورزی را فعال کنیم که بخشی از آن شبانه‌روزی است؛ برای اینکه فارغ‌التحصیلان هنرستانی امروزه بخشی از مدیران عالی این کشور هستند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: برنامه ما برای تقویت کشاورزان آینده این قشر جایگزینی ۷۵ درصد بهره برداران بی‌سواد و کم سواد است که میانگین سنی بهره بردارن بخش کشاورزی ۵۲ سال است.

وی با بیان اینکه ایجاد، توسعه و استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انجام شده است، گفت: انتقال فناوری به بخش خصوصی بسیار اهمیت دارد زیرا رشد دانش سریع است و باید سخاوتمندانه فناوری‌ها به بخش خصوصی منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.