رشد چشم‌گیر تولید و فروش غول‌های خودروسازی

0
۲۱۸ بازدید

تولید و فروش عالی در این دو شرکت در حالی روی می دهد که فروردین ماه شاهد ورود موج چهارم کرونا و افزایش مرگ و میر و همچنین افزایش تعطیلی‌ها در کشور بودیم. ضمن این که دو هفته اول فروردین ماه در تعطیلات عید نوروز قرار داشته ایم، با توجه به این شرایط رشد تولید و فروش در این دو شرکت چشم گیر بوده است.

مرتضی ابراهیمی

گزارش ماهانه فروردین‌ماه شرکت‌های بورسی یکی یکی در سامانه کدال در حال انتشار است، در این بین بررسی فروش فروردین‌ماه دو غول خودرو سازی کشور خالی از لطف نیست.

به گزارش جهان اقتصاد، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته هردو خودرو ساز بسیار خوب ظاهر شدند به‌طوری که شاهد رشد چند صد درصدی در فروش این شرکت‌ها بودیم.

بررسی گزارش کدال خودروسازی سایپا با نماد “خساپا” حاکی از آن است که این شرکت در فروردین ماه به فروش ۲۰۰۲ میلیارد تومانی دست یافته است که به نسبت  مدت مشابه سال قبل ۲۲۲ درصد و نسبت به میانگین ۱۲ ماهه سال گذشته ۶۴ درصد رشد را نشان می دهد.

مقدار تولید و فروش تیبا در این ماه به ترتیب ۱۹ هزار دستگاه و ۲۲ هزار دستگاه گزارش شده که به نسبت فروردین سال ۹۹ رشد ۴۰۷ درصدی و ۸۶ درصدی را تجربه کرده است.

نرخ فروش این محصول در فروردین ماه با افزایش ۶ درصدی نسبت به اسفندماه به محدوده ۸۶ میلیون تومان به ازای هر تن رسیده است.

لازم به ذکر است قیمت سهم خودروسازی سایپا تا روز سه شنبه به ۱۹۴ تومان رسیده است و در یک ماه گذشته ۱۵ درصد افت کرده است.

در طرف مقابل بررسی گزارش کدال شرکت ایران خودرو با نماد “خودرو” حاکی از آن است که این شرکت در فروردین با رشد بیش از ۲۰ درصدی نسبت به میانگین ماهانه سال ۹۹ به درآمد فروش بیش از ۴ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومانی دست یافته است، این در حالی است که  فروش شرکت در مدت مشابه سال گذشته ۳۸۶ میلیارد تومان بود، یعنی رشد حدود ۱۲ برابری.

همچنین ایران خودرو در این ماه حدود ۳۳ هزار دستگاه انواع خودرو تولید کرد که در قیاس با فروردین سال گذشته بیش از ۱۱۰ درصد افزایش نشان می دهد. همچنین میانگین تعداد تولید ماهانه شرکت در سال ۹۹ حدودا ۴۰ هزار دستگاه بود. ایران خودرو در این ماه بیش از ۳۷ هزار دستگاه به فروش رساند که تقریبا در سطح میانگین فروش ماهانه سال ۹۹ است.

نرخ فروش محصولات گروه پژو در فروردین با رشد حدودا ۵درصدی نسبت به ماه اسفند به بیش از ۱۱۳ میلیون تومان به ازای هر دستگاه رسیده است.

قیمت سهم این شرکت در روز گذشته به ۲۰۶ تومان رسید که در بازه یک ماهه گذشته حدودا ۲۰ درصد افت ارزش تجربه کرده است.

لازم به ذکر است تولید و فروش عالی در این دو شرکت در حالی روی می دهد که فروردین ماه شاهد ورود موج چهارم کرونا و افزایش مرگ و میر و همچنین افزایش تعطیلی‌ها در کشور بودیم. ضمن این که دو هفته اول فروردین ماه در تعطیلات عید نوروز قرار داشته ایم، با توجه به این شرایط رشد تولید و فروش در این دو شرکت چشم گیر بوده است. در پایان لازم به یاد آوری است که قرار بود تولیدات دو غول خودروسازی کشور برای تولید فروردین ماه به بعد افزایش نرخ دریافت کنند که ناموفق بود. افزایش قیمت حدود ۵ درصدی که در گزارش اعلام شده است بنا به گفته مدیران به دلیل افزایش نرخ بیمه است نه تولیدات شرکت. همچنین بازار ارز به دلیل مذاکرات برجامی در حال طی کردن روند نزولی است و هرچه قدر که نرخ ارز کمتر شود به نفع دو غول خودرو سازی کشور خواهد بود

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=139535