کد خبر: 101992
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸

رشد چشمگیر قیمت زمین در بهار

رشد چشمگیر قیمت زمین در بهار

با ثبت ۱۴۸ درصد افزایش قیمت از سوی مرکز آمار مشخص شد

پیش بینی کارشناسان درباره میزان رشد اجاره بها غلط از آب درآمد

گروه امورزیربنایی-یکی از عوامل تعیین کننده قیمت اجاره بها در تمام جهان قیمت مسکن است؛ تورم و عدم توازن بین عرضه و تقاضا و همینطور رشد جمعیت عوامل دیگری است که در کنار رشد قیمت مسکن روی افزایش قیمت اجاره بها موثر است.

در سال های اخیر همواره قیمت مسکن رشد صعودی داشته است تا جایی که در سال ۹۶ رشد قیمت مسکن باعث شد که بخش عمده ای از مستاجران ما از نقاط شمالی شهرهای بزرگ به نقاط میانی و ازنقاط میانی به نقاط جنوب شهر مهاجرت کنند؛ حتی مستاجران جنوب شهر هم مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ شدند.

در سال ۹۷ و همزمان با نوسانات نرخ ارز و بازارهای موازی، قیمت مسکن هم افزایش یافت. از این رو، کارشناسان بازار مسکن معتقد بودند بر خلاف افزایش شدید قیمت خرید مسکن، در سال ۹۸ اجاره بها تنها ۲۰ درصد گران خواهد شد.

این در حالی است که مرکز آمار اعلام کرد: متوسط مبلغ اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی نقاط شهری در بهار امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۹.۱ درصد رشد داشت.

به گزارش جهان اقتصاد، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات تمام ‎معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود درباره بهای خرید و فروش و اجاره مسکن در بهار امسال کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود.

براساس این گزارش، متوسط قیمت فروش هرمترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده بنگاه‌های معاملات ملکی در بهار امسال سه میلیون و ۳۲۵ هزار تومان با میانگین مساحت ۲۶۵ مترمربع بود که نسبت به فصل قبل (زمستان ۹۷) ۱۶.۱ درصد و نسبت به بهار سال گذشته ۱۴۸.۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین بهای حداقل و حداکثر فروش یک مترمربع زمین در این دوره به ترتیب ۵۴ هزار و ۹۰۰ تومان و ۷۲ میلیون و ۱۳۱ هزار تومان است.

رشد ۸۲.۲درصدی قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی

بررسی جداول مرکز آمار نشان می‌دهد که متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی در بهار امسال سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان با میانگین مساحت ۱۰۶ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۲ سال بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸۲.۲ درصد و زمستان سال گذشته ۲۰.۷ درصد رشد کرده است.

در این دوره زمانی حداقل بهای فروش هرمترمربع زیربنای مسکونی ۱۰۶ هزار تومان و حداکثر قیمت نیز ۶۶ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان است.

براساس گزارش مرکز آمار کشور متوسط مبلغ اجاره ماهیانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکون معامله شده در بهار ۱۳۹۸ در بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور ۱۲ هزار و ۶۵۲ هزار تومان با میانگین مساحت ۹۸ مترمربع است و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است که نسبت به زمستان گذشته ۱۳.۹ درصد و نسبت به بهار گذشته ۲۹.۱ درصد افزایش داشته است.

حداقل و حداکثر قیمت اجاره‌بهای یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار امسال ۲۲۲ تومان و ۲۲۰ هزار و ۶۷ تومان است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٣٣٢۵١ هزار ریال با میانگین مساحت ٢۶۵ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ١۶,١ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١۴٨.۶ درصد افزایش داشته است.