رشد هم‌زمان موقعیت ایران در صنعت و تجارت نفت

0
۲۷۸ بازدید

ایران به ویژه پس از دست‌یابی به توافق هسته‌ای موسوم به برجام آن‌چنان توانسته است که جایگاه خود در عرصه بین‌المللی را ارتقا دهد که دشمنان این ملت هنوز در بهت و حیرت به سر می‌برند.

روزبه پارسازاد

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

ایران به ویژه پس از دست‌یابی به توافق هسته‌ای موسوم به برجام آن‌چنان توانسته است که جایگاه خود در عرصه بین‌المللی را ارتقا دهد که دشمنان این ملت هنوز در بهت و حیرت به سر می‌برند.

هنوز رفتارهای ناشی از هراس و دلهره سران رژیم صهیونیستی در آستانه دستیابی به توافق برجام از یاد ملت ایران نرفته است. این دشمنان هر آن‌چه در توشه خود داشتند به کار گرفتد تا مانع از پیروزی ایران و اقناع جامعه جهانی در باره صلح آمیز بودن اراده ایران در دستیابی به فن‌آوری هسته‌ای شوند. اما نشد.

جامعه جهانی نیت ایران را درست ارزیابی کرد و راه برای توسعه مناسبات بین‌المللی ایران باز شد. در این میان اما دشمنان خارجی تنها نبودند، از آن عده قلیلی که بدبینی مفرط آنان را از گرایش به آشتی و مدارا و شیوه دیپلماتیک بازمی‌داشت که بگذریم، عده دیگری که همواره خود را پشت سر دلسوزان مخفی کرده‌اند دربه در به دنبال راه چاره‌ای برای بازیابی منافع، فرصت‌ها و رانت‌های از دست رفته هستند، با فاصله گرفتن از فضای مخالفت‌های اسراییل و سایر دشمنان ملت چاره خود را درسیاه‌نمایی و شیون کردن به نام دلسوزی برای ملت یافته‌اند.

اگر در فضای پسا برجام قراردادی بسته شود که فن‌آوری برای بهره‌برداری بهینه از منابع انرژی ایران فراهم کند، ترکمانچای نامیده می‌شود و اگر برای بازیابی سهم از دست رفته ایران در بازار جهانی نفت تمهیدی اندیشیده شود در لابلای سطور تحلیل‌ها و موضع گیری‌های آنان ترجیع‌بندی تکرار می‌شود که باید با سیاست‌های نفتی دسته جمعی همراهی کرد تا قیمت نفت اندکی افزایش یابد.

در بازار جهانی نفت آنان که از تحریم ایران سود فراوان بودند امروز آماده همراهی با ایران نیستند. یا مثل سعودی‌ها در اثر دشمنی و کینه‌توزی با ایران عامل تشدید وضعیت بد بازار نفت می‌شوند و علاوه بر ایران به خودشان هم صدمه بزنند و یا مانند عراق به دنبال حل مشکلات اقتصادی خود هستند و به راه حل‌های منطقی که جبران فرصت‌های از دست رفته ایران و بهبود قیمت نفت را به طور هم‌زمان فراهم کند تمکین نمی‌کنند. در این میانه در بازار بین‌المللی نفت رفته رفته منطق ایران جای خود را باز می‌کند و همه فعالان این بازار با تمکین در برابر خواست و اراده منطقی ایران راه چاره قیمت نفت را در کنترل و کاهش ارایه نفت توسط سایر تولید کنندگان اعم از اوپک و غیر آن و بازگرداندن تعادل در عرضه نفت به بازار ببینند و مشکل قیمت نفت را حل کنند.

در سوی دیگر دلواپسانی که تا دیروز با دشمنان همنوایی می‌کرند و هرچه در چنته داشتند به کاربردند تا توافق صورت نگیرد، امروز کاری جز سیاه نمایی و منفی بافی ندارند. روزی درباره قراردادهای نفتی اما و اگر می‌آورند و روز دیگر سفر‌های کاری وزیر نفت را برای اعلام خلف وعده در هفت ماه دیگر ارزیابی می‌کنند.

اما مردم ایران از روز شنبه مشعل روشن پالایشگاه ستاره خلیج فارس را می‌بینند و می‌دانند که با رفع تحریم‌ها لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن در حال حمل و نصب است و با اتکال به خداوند و اراده مردان نفتی این سرزمین در موعد مقرر بهره‌برداری از آن آغاز می‌شود و در آن زمان است که شرمندگی برای آنان خواهد ماند که از امروز منفی بافی می‌کنند و آرزوی روزهایی را دارند که نفت این مردم را هم چون محموله ای قاچاق می‌فروختند و از این رهگذر بابک زنجانی‌ها ساختند.

تا روزی که با تلاش مردان نفتی، سربلندی برای مردم ایران و سرافکندگی برای بدخواهان خارجی و رانت جویان داخلی حاصل شود منتظر می‌مانیم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=29012