رشد قابل توجه فروش ۵۰۰ شرکت برتر ایران

0
۳۰۳ بازدید

گروه تولید: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از رشد قابل توجه فروش ۵۰۰ شرکت برتر در سال ۱۳۹۲ خبر داد‎.

مجتبی رجب‌بیگی در نشست خبری هفدهمین همایش رتبه بندی ۱۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۱۳۹۲، با بیان این‌که در بین ۵۰۰ شرکت برتر سال گذشته، بیش از ۸۶ درصد از فروش مربوط به ۱۰۰ شرکت اول بوده است، گفت: شرط ورود به رتبه بندی سال ۱۳۹۲ را حداقل فروش ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفتیم درحالی که ۵۰۰ امین شرکت برتر، فروشی حدود ۵۰ میلیارد تومان داشته است‎.‎
وی با اشاره به برگزاری این همایش در بیست و هفتم بهمن ماه جاری اظهار کرد: رتبه بندی شرکت‌های برتر برای هفدهمین سال متوالی انجام می‌شود که در این همایش ۵۰۰ شرکت اول مورد تجزیه و تحلیل مالی و اقتصادی قرار می‌گیرند‎.
‎رجب بیگی با بیان این‌که رتبه بندی این شرکت‌ها براساس اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده سال گذشته انجام شده است، اظهار کرد: بحث رتبه بندی شرکت‌های برتر را کشورهای دیگری از جمله مالزی، ترکیه، آمریکا و … دارند. از سوی دیگر رتبه بندی شرکت‌ها در سطح دنیا و منطقه نیز هر ساله انجام می‌شود‎.
‎مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان این‌که این شرکت‌ها براساس ۲۸ شاخص مختلف رتبه بندی شده اند، گفت: این شاخص‌ها شامل فروش، رشد فروش، ارزش افزوده، رشد دارایی، نسبت مالکانه، رشد صادرات، نسبت خالص وجوه ناشی از عملیات و … می‌شود‎.
‎وی با بیان این‌که در این رتبه بندی شرکت‌ها در گروه‌های صنعتی مختلف طبقه بندی می شوند، ادامه داد: گروه های صنعتی را به ۲۹ گروه تقسیم بندی کرده‌ایم که بر همین اساس در رتبه بندی امسال ۶۰۴ شرکت حضور داشته‌اند که نسبت به حضور ۵۴۰ شرکت در سال گذشته رشد قابل قبولی داشته است‎.
‎رجب بیگی افزود: از کارهای جدید در رتبه بندی سال جاری مشخص کردن وضعیت مالکیت شرکت‌های حاضر در این رتبه بندی از لحاظ خصوصی، دولتی و وابستگی به نهادها و موسسات عمومی است‎.
‎مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به میزان صادرات ۵۰۰ شرکت برتر در سال گذشته گفت: حجم صادرات این شرکت‌ها در سال گذشته ۲۵.۴ میلیارد دلار بوده که از این مقدار ۲۲.۷ میلیارد دلار مربوط به ۱۰۰ شرکت برتر است‎.
‎وی ادامه داد: رتبه‌های اول شرکت‌های برتر بیشتر در اختیار گروه‌های پالایش نفت و پتروشیمی است‎.
‎رجب بیگی درباره تاثیر نتایج رتبه بندی بر شرکت‌ها گفت: شرکت هایی که معمولا رتبه‌های مناسبی در این رتبه بندی کسب می کنند در سال پس از آن رشد چشمگیری در فروش و صادرات پیدا می کنند و طبعا حمایت ها نیز از سوی ارگان‌های مختلف از آن ها انجام می‌شود‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10264