رشد دلار قیمتهای نفت را محدود کرد

0
۱۶۱ بازدید

معامله گران خاطرنشان کردند رشد دلار که به بالاترین حد از نوامبر صعود کرد، رشد قیمتهای نفت را محدود کرد. دلار قویتر معاملات نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۱.۴۱ درصدی  و۹۲سنت کاهش داشت و به قیمت۶۴ دلارو۲۳سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با کاهش۱۷صدم درصدی وبا ۱۱ سنت کاهش به ۶۳ دلارو ۷۹سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۱.۲۱ درصدی و۸۰ سنت کاهش به۶۵ دلارو۱۴سنت رسید.

قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش اشتغال ماهانه قویتر از حد انتظار در آمریکا و تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، بیش از سه درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

هر دو شاخص روز پنج شنبه پس از این که وزیران گروه اوپک پلاس ادامه محدودیت عرضه فعلی را در آوریل تصویب کردند و تنها روسیه و قزاقستان اجازه یافتند تولیدشان را اندکی افزایش دهند، بیش از چهار درصد صعود کردند.

جیووانی استونو، تحلیلگر نفت موسسه یو بی اس اظهار کرد وزیران اوپک پلاس برای اتخاذ یک رویکرد محتاطانه و افزایش تولید به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز در آوریل توافق کردند در حالی که بازار افزایش تولید ۱.۵ میلیون بشکه در روز را از سوی این گروه پیش بینی کرده بود

سرمایه گذاران از این که عربستان سعودی با وجود افزایش قیمت نفت در دو ماه گذشته، تصمیم گرفت کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر در آوریل ادامه دهد، متعجب شدند.

در پی تصمیم اوپک پلاس، برخی از پیش بینی کنندگان، انتظارات قیمتی خود را مورد بازبینی قرار داده و بالاتر بردند.

گلدمن ساکس پیش بینی قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم را پنج دلار افزایش داد و به ترتیب ۷۵ دلار و ۸۰ دلار اعلام کرد. یو بی اس هم پیش بینی کرد قیمت هر بشکه نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به ۷۵ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۲ دلار می رسد.

عامل دیگری که از رشد قیمتها پشتیبانی کرد، انتشار گزارشی بود که نشان داد اقتصاد آمریکا بسیار بیشتر از میزانی که پیش بینی شده بود در فوریه اشتغال ایجاد کرده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار کرد: گزارش اشتغال غیرکشاورزی نشان داد آمریکایی ها به رفتار پیش از دوران پاندمی نزدیکتر شده اند و این امر به تقاضای بیشتر برای نفت کمک خواهد کرد.

معامله گران خاطرنشان کردند رشد دلار که به بالاترین حد از نوامبر صعود کرد، رشد قیمتهای نفت را محدود کرد. دلار قویتر معاملات نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=136004

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here