رشد بنیادی بازارسرمایه با وجود ریزش تکنیکالی

0
۷۱ بازدید

یکی دیگر از ایتم های بنیادی شرکت های بورسی خروج شرکت ها از نرخ گذاری دستوری است تا کنون این امر در صنایع دارو، سیمان و فلزات اساسی تا حدودی محقق شده است و دیر یا زود سایر کالاها نیز از قیمت گذاری دستوری خارج می شوند.

مرتضی ابراهیمی

در شهریورماه شاهد اصلاح سنگین شاخص کل بازارسرمایه هستیم این اصلاح سنگین در شرایطی روی می دهد که از نظر بنیادی شرکت های بورس در حال افزایش سودآوری هستند.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص کل بورس توانسته بود تا سه هفته گذشته تا کانال یک میلیون و ۵۷۵ هزار واحد تقویت شد اما سه هفته‌ای است که بازار روند اصلاح را در پیش گرفته است و در طی این مدت نزدیک به ۱۰ درصد اصلاح کرده است.

اصلاح بازار سرمایه در حالی روی می‌دهد که بنیاد شرکت های بورسی در این ماه تقویت شده است به عنوان نمونه گروه شرکت های دارویی در این ماه دو بار موفق شدند تا مجوز افزایش قیمت در یافت کنند این افزایش قیمت از ۱۰۰ درصد هم بیشتر است.

همچنین با نزول شاخص کل P/E شرکت های بورس تقویت شده است به عنوان نمونه ریزش نماد های صنعت پالایشگاهی موجب شده است تا   P/E فوروارد این شرکت ها به محدوده زیر ۶ واحد برسد.

همچنین اصلاح نماد های فلزات اساسی موجب شده است تا P/E  فوروارد برخی از این شرکت ها محدوده زیر ۵ واحد دست یابد.

یکی دیگر از ایتم های بنیادی شرکت های بورسی خروج شرکت ها از نرخ گذاری دستوری است تا کنون این امر در صنایع دارو، سیمان و فلزات اساسی تا حدودی محقق شده است و دیر یا زود سایر کالاها نیز از قیمت گذاری دستوری خارج می شوند.

ریزش شاخص کل بورس از نظر تکنیکالی آینده بازارسرمایه را تیره کرده است به زطوری در دو روز ابتدایی معاملاتی بازار سرمایه در هفته جاری مجموعا حدود ۵ درصد شاخص کل بازار سرمایه ریزش کرده است.

در حال حاظر حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام روند کاهش دارد و میانگین هفتگی معاملات خرد- ارزش معاملات هفته پنجم شهریور ماه ۱۴۰۰  به شش هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان رسیده است. که این خبر بسیار بدی برای بازار سرمایه است. فقط در روز گذشته مجموعا مبلغ ۹۲۵ میلیارد تومان خروج حقیقی از بازار داشته ایم. این موضوع موجب شد تا شاخص کل بازار بورس در روز ۲۹ هزار و ۷۴۱ واحد کاهش یابد تا به کانال یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحدی قرار گیرد. در این روز بیش از هفت میلیارد و ۲۱۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۴ هزار و ۱۴ میلیارد ریال داد و ستد شد. در کنار شاخص کل شاخص هم‌وزن نیز روند نزولی داشت و با هشت ‌هزار و ۹۳۸ واحد کاهش به ۴۳۱ هزار و دو واحد دست یافت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=154652

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here