رشد اقتصادی اشتغال محور به توسعه منجرمی شود

0
۵۹۶ بازدید

معاون وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد اقتصادی باید با محور اشتغال مدنظر قرار گیرد تا به توسعه منجر شود

معاون وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: رشد اقتصادی باید با محور اشتغال مدنظر قرار گیرد تا به توسعه منجر شود

به گزارش ایرنا، عیسی منصوری در نشست شورای هماهنگی دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در استان سمنان افزود: اغلب کشورهایی که فرآیند موفقی از توسعه را تجربه کرده اند، به موضوع اشتغال توجه ویژه ای داشته اند.
وی بر توسعه و رشد اقتصادی متمرکز بر اشتغال تاکید کرد و گفت: رشد اقتصادی کفایت نمی کند و با افزایش رشد اقتصادی، کاهش فقر و بیکاری رخ نمی دهد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش هایی که بیشترین ظرفیت اشتغال در استان ها را دارند، شناسایی کرده و مطالعاتی درباره استان سمنان انجام شده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بسته سیاستی اشتغال که در حال آماده سازی است، مشتمل بر لایه های اصلاح سیاست های کلان، هماهنگی و تقسیم کار بین دستگاهی است و در لایه استانی بر مبنای مطالعات صورت گرفته،۲۰ درصد از بخش هایی که ۸۰ درصد اشتغال ایجاد می کنند شناسایی شده است.
منصوری اظهار داشت: درباره استان سمنان مزیت های نسبی شناسایی شده است که یکی از آن ها صنعت گردشگری است و انتظارتی در خصوص نقش آفرینی دستگاه ها در تقویت این صنعت وجود دارد.
معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان برنامه های معاونت توسعه کارافرینی و اشتغال، به دیگر برنامه های این وزارتخانه مانند ایجاد بانک اطلاعات تامین مالی از همه دستگاه ها، ایجاد سامانه اطلاعات بازار کار، فعال سازی سامانه رصد و بروزسازی اطلاعات آن نیز اشاره کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان در این نشست با اشاره به این که از جمله نرخ مشارکت ، نرخ اشتغال در استان از متوسط کشور مناسب تر به نظر می رسد، گفت : با توجه به ظرفیت ها و توانمندی هایی که در استان سمنان وجود دارد، باید از فرصت ها استفاده بهینه شود.
اسماعیل غنیان مهم ترین مشکل استان سمنان را در ساماندهی مساله اشتغال را فقدان شغل مناسب برای دانش آموختگان دانشگاهی دانست و افزود : مهم ترین موضوع در این زمینه فقدان تطابق آموزش با نیاز بازار کار است.
وی یادآور شد: از آغاز سال ۹۴ تاکنون حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ جوینده کار ثبت نام کرده اند که از این تعداد چهار هزار و ۶۰۰ نفر مشغول به کار شدند و با توجه به تعهدات دستگاه های اجرایی در زمینه اشتغال، از تعداد ۶۶ دستگاه اجرایی، ۲۵ دستگاه در مسیر تعهدات خود فعالیت کردند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با بیان این که در سند توسعه اشتغال در سال ۹۴ به میزان ۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر تعهد داشتیم که تاکنون اطلاعات پنج هزار و ۴۰۰ نفر وارد سامانه شده است، افزود: در تعهد پنج ساله سند در مجموع ۵۱ هزار و ۶۹۴ نفر تعهد داشتیم که تاکنون اطلاعات ۶۷ هزار و ۷۱ نفر وارد سامانه شده اند که به میزان ۳۰ درصد بیش از میزان تعهد بوده است.
غنیان تصریح کرد : در بحث مشاغل خانگی تاکنون بیش از ۱۷ هزار مجوز در استان سمنان با همکاری دستگاه های مرتبط صادر شده است که حدود پنج هزار مجوز منجر به اخذ تسهیلات شده و با هدف توانمندسازی برای مشاغل خانگی در خصوص محل عرضه کالا نیز در قالب کارگروهی با همکاری دستگاه های مرتبط، اقدامات لازم صورت گرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد : تاکنون چندین فعالیت دستاورد محور در حوزه اشتغال و کارآفرینی در استان انجام شده که در نوع خود خطرپذیری بالایی را در بر داشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=27080