رسانه های آمریکایی بازار بکر خودروی ایران را نشانه رفتند

0
۴۷۴ بازدید

انتقاد از پیشروی چین و اروپا نسبت به ایالات متحده

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com  

پس از آن که هفته گذشته روزنامه واشنگتن پست به کاخ سفید در خصوص از دست دادن بازار ایران و قرار دادن این میوه رسیده در سبد اروپایی ها هشدار داده بود این بار نیز مجله فوربس دولتمردان را مورد هدف قرار داده و به آنها در خصوص از دست دان بازار خودرو ایران هشدار می دهد.

مجله اقتصادی فوربس در آخرین شماره خود با انتشار گزارشی به بررسی بازار خودرو ایران پرداخته است.

در این گزارش با اشاره به توافق هسته‌ای و حضور شرکت‌ها و فعالان اقتصادی اروپایی در ایران، از عقب ماندن آمریکایی‌ها در این ماراتن انتقاد شده است. فوربس نوشت: در حالی که دو سال پیش بعد از توافق موقت ژنو شرکت های اروپایی با فرستادن نمایندگان خود به ایران به دور از چشمان رقبای تجاری خود در حال بررسی بازار ایران و شرایط حضور در این کشور بودند آمریکایی ها هنوز در این فکر بودند که آیا تحریم‌ها لغو می شود یا خیر. یا اینکه نمایندگان خود را به آسیای شرقی برای پیدا کردن میوه های جدید می فرستاند در حالیکه میوه های خام ایران هنوز بر سر درخت بود.

این نشریه وضعیت کنونی ایران و اروپا اشاره کرد و گفت: حال که توافق ایران قطعی شده است و شورای امنیت نیز آنرا تائید کرده است مدیران اروپایی نیز با توجه به تحقیقات قبلی در سفر به تهران درست می دانند کجا بروند و دنبال چه چیزی هستند سهام این شرکت ها با توجه به اینکه هیچ قراردادی را هنوز در ایران امضا نکرده اند دوباره جان گرفته و در صف خرید رفته است اما متاسفانه تنها تجار و صنعتگرانی که از این سفره دور مانده اند آمریکایی ها هستند مگر آنکه دولت برای لغو دستورات و مصوبه های خود مبنی بر عدم تجارت شرکت های آمریکایی با ایران و محدودیت آنها سریعا اقدام کند.

این شرکت سپس به بررسی بازارهای ایران می پردازد و با بیان اینکه آمریکایی‌ها نباید خود را به نفت ، گاز و صنایع هوانوردی محدود کنند به بازار بکر خودردو در ایران اشاره می کند و می افزاید: در سال ۲۰۱۴، بیش از ۹۸۵ هزار دستگاه خودروی شخصی در ایران به فروش رسید. ایران به رغم تحریم های اقتصادی بزرگترین بازار خودروی خاورمیانه را در اختیار دارد و اندازه بازار این کشور تقریبا یک سوم اندازه بازار آلمان است. این تحریم‌ها موجب شده تا ایران در تولید خودرو تقریبا خودکفا شود.

سلیقه مردم این کشور نشان می‌دهد که خودروهای سدان دارای محبوبیت زیادی در ایران هستند و علت آن هم این است که مردم خودروهای جادار را که در سفرها مناسب هستند، بیشتر قبول دارند.

بر اساس تحقیق موسسه فراست اند سالیوان، بخش خودروهای کوپه عملا در ایران موجود نیست، و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲، سالانه ۲۵۰ هزار دستگاه فروش خواهد رفت. اما در مورد خودروهای سدان پیش بینی می شود به طور کلی تا سال ۲۰۲۲، ۲.۳ میلیون دستگاه رشد کند که بیش از دو برابر ارقام فعلی است.

این مجله اعتقاد دارد که دولت جدید ایران بیشتر اهل مدارا با فعالان اقتصادی است. ایران دخالت مستقیم خود در صنعت خودرو را کاهش داده و حتی تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را به تنها ۴ درصد کاهش داده است. بر اساس آمارهای اخیر اداره گمرک ایران، واردات خودروهای هیبریدی ۱۱۲ درصد رشد داشته و واردات قطعات خودرو برای مونتاژ در داخل نیز ۵۷ درصد افزایش یافته است. این آمار قابل توجه نشان دهنده این است که دولت ایران مشکلی با مشارکت خارجی در صنعت خودروی این کشور ندارد و مشارکت خارجی در حال افزایش است.

این مجله با اشاره به نحوه حضور خودرو سازان در ایران می افزاید: شراکت با یک شرکت داخلی برای فعالیت در ایران الزامی است. شرکت های خودروساز اروپایی و چینی شروع به شراکت با شرکت هایی کرده اند که می تواند مقررات را در آینده به نفع آنها شکل دهد. در حالی که ارزش پول ملی ایران کاهش یافته و شرکت ها نیاز به سرمایه دارند، برخی قراردادهای تجاری شگفت انگیز با سودهای جذاب منعقد خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14785