رسانه‌های داخلی برای رقابت با رقبای خارجی آماده شوند

0
۲۸۵ بازدید

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

گروه بازار

trades@jahaneghtesad.com

رئیس و نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در دیداری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز خبرنگار برگزارشد، وظایف رسانه‌ها در شرایط پس از توافق و تحول اقتصادی کشور را بررسی و تبیین کردند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محسن جلال پور رئیس اتاق ایران، با خطاب قراردادن خبرنگاران با عنوان سنگرسازان بی‌سنگر، گفت: متاسفانه یکی از عیوب موجود در جامعه ما بی توجهی مسئولان نسبت به فعالیت‌های فرهنگی از جمله شغل بسیار مهم خبرنگاری است، هرچند هیئت رئیسه اتاق ایران این نوع نگرش قالب در کشور را قبول نداشته و همیشه زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه را پاس می دارد.

وی با اشاره به تغییراتی که در فضای بین‌المللی و حاصل از توافقات اخیر به وجود آمده‌است، تصریح کرد: همه بخش های کشور به تغییر و تحول نیاز دارد. حتی انجام امور خیر نیز به نگرش ها و نگاه های نو نیاز دارد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور، ملت ایران را افرادی مبتکر و خلاق معرفی کرد و ادامه داد: شاید در ایران افراد بااستعداد و مبتکر کم نداشته باشیم اما متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار گرفته اند و نتوانستیم از آنها و ایده هایشان بهره ببریم.

جلال پور در بخش دیگری از سخنان خود به استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی در طول چند سال اخیر توسط مردم اشاره کرد و گفت: شبکه های اجتماعی ظرفیتی هستند که می توانیم از آنها در حد بیشتری در راستای اطلاع رسانی و انتشار اخبار و حتی تبادل اطلاعات و تحلیل های اقتصادی بهره برد.

رئیس اتاق ایران افزود: اتاق ایران می تواند پایه گذار سنتی نو در این رابطه باشد و با ایجاد معاونت شبکه های اجتماعی گامی موثر در راستای استفاده بیشتر از پتانسیل این شبکه ها بردارد. از طرف دیگر می توانیم از همین طریق کمپین هایی را برای انتقال اخبار و نظرات در خصوص موضوعات مختلف، به وجود آوریم.

جلال پور تاکید کرد: امروز در دوران پساتحریم قرار داریم و با شرایط خاصی مواجه هستیم بنابراین می توانیم با هم افزایی ها و ارائه ایده های نو به توسعه دست پیدا کنیم و در فرهنگ جامعه جاری سازیم.

در ادامه پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران، با نگاهی به بحث‌هایی که این روزها در خصوص شرایط بعد از تحریم مطرح می شود نکته مهم را این دانست که اصحاب رسانه چه تمهیداتی برای این دوران درنظر گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد: هر بخشی در این دوران دارای اقتضائات خاص خود است، حتی بخش خبر و اطلاع رسانی. به طور حتم در این روزها خبرنگران و روزنامه نگاران خارجی بسیاری به ایران رفت و آمد می کنند و مسئولان کشور را به چالش می کشند، انتظار می رود که خبرنگاران داخلی نیز همین گونه عمل کنند و خود را برای رقابت با رسانه های خارجی آماده سازند.

نایب رئیس اتاق ایران یادآور شد: هیئت رئیسه جدید اتاق ایران با نگاه ویژه ای که نسبت به رسانه ها دارند، کار خود را شروع کردند و خواستارتغییر نوع روابط خود با خبرنگاران هستند و نمی خواهند این روابط تنها به ارائه سئوال و دریافت پاسخ محدود شود.

همچنین علاءمیرمحمدصادقی، مشاور هیئت رئیسه اتاق ایران در امور پیشکسوتان، شغل خبرنگاری را کهک و موثر ارزیابی کرد که مهم ترین وظیفه آنها هدایت جامعه است. وی گفت: درپی آن هستیم که کاری رفاهی برای خبرنگاران انجام دهیم. ایجاد یک صندوق قرض الحسنه می تواند اقدام موثری باشد که علی رغم تاکیدات بسیاری که در این چند سال داشتیم هنوز عملیاتی نشده است. امیدوارم این بار با همکاری خبرنگاران و کمک اتاق ایران اجرایی شود.

تهیه کننده: سارا ترابی

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14915