رایزنی معاونان وزرای خارجه ایران و ترکیه پیرامون مسائل منطقه امیرعبداللهیان: ترکیه و ایران در مسائل منطقه رقابت نمی‌کنند

0
۳۳۸ بازدید

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان و امید یالچین، معاون وزیر خارجه ترکیه پیرامون مسائل مهم منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایسنا ، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خار جه کشورمان در این دیدار با استراتژیک توصیف کردن رابطه تهران و آنکارا و نقش و جایگاه ترکیه در تحولات منطقه بر اهمیت رایزنی بین دو کشور در مسائل منطقه تاکید کرد و افزود: تهران و آنکارا دیر یا زود درحل سیاسی مشترک بحران سوریه توفیق خواهند یافت.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به درخواست آمریکا از ایران در موضوع مبارزه با داعش و رد این درخواست توسط تهران افزود: آمریکائی‌ها در مبارزه با داعش جدی عمل نمی‌کنند و رفتار متعارض دارند.

امیر عبداللهیان اظهار داشت: ترکیه و ایران در مسائل منطقه رقابت نمی‌کنند و تهران همواره از توسعه روابط ترکیه با کشورهای همسایه ، حوزه خلیج فارس و از جمله عراق استقبال می‌کند.

وی افزود : منطقه در شرایطی قرار دارد که تهران و آنکارا می توانند نقش برجسته سیاسی در حل بحرانها ایفا کنند و ما آمادگی داریم مشورتها در این زمینه را تبدیل به همکاری عملی کنیم.

امیر عبداللهیان درباره اوضاع در عراق گفت که وضعیت در این کشور رو به پیشرفت است و ما مصمم به همکاری و کمک به عراق در مبارزه و نابودی تروریسم هستیم. ما ضمن احترام به وحدت ملی ، حاکمیت ، استقلال و تمامیت ارضی عراق مخالف صریح اقدامات برخی طرفها برای تجزیه عراق هستیم.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه کشورمان بر ضرورت پیگیری راه حل دموکراتیک در سوریه بدور از هرگونه روش نظامی و استفاده ازگروههای تروریستی تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با گفت‌وگوی ملی فراگیر و روشهای دموکراتیک در سوریه موافق و با اقدام بازیگران خارجی در مسلح کردن معارضه معتدل مخالف می باشد.

امیرعبدالهیان همکاری جدی منطقه ای را در کمک به صلح و ثبات و امنیت منطقه یک ضرورت خواند.

یالچین، معاون وزیر خارجه ترکیه نیز با تقدیر از جایگاه مهم دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ، پیوندهای مشترک بین دو کشور را بسیار بالا دانست و گفت: اختلافات محدود نمی‌تواند صدمه ای به این روابط تاریخی وارد کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7369