راه‌اندازی ۳ خط کشتیرانی در دریای خزر کلید خورد

0
۳۵۱ بازدید

گروه امورزیربنایی: سازمان توسعه تجارت و شرکت کشتیرانی ایران روز شنبه تفاهم‌نامه‌ای منعقد می‌کنند که بر اساس آن، سه خط کشتیرانی از سه بندر شمالی کشور شامل انزلی، نوشهر و امیرآباد راه‌اندازی می‌شود تا به این ترتیب صادر‌کنندگان بتوانند راحت‌تر کالاهای خود را به روسیه و بازارهای حوزه دریای خزر برسانند.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت کشتی‌های به کارگرفته شده در این خطوط ظرفیت حمل ۲۲۰۰ تا ۶۵۰۰ تن کالا را دارند و با بهره‌گیری از کانتینرهای یخچال‌دار می‌توانند کالاهای حساس از جمله گل‌وگیاه و میوه را نیز جابجا کنند.

ولی‌الله افخمی‌راد، رییس سازمان توسعه تجارت ایران در این زمینه گفت: انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت کشتیرانی ایران برای راه‌اندازی خطوط منظم کشتی در آب‌های دریای خزر با هدف کمک به صادرکنندگان برای افزایش صادرات به روسیه انجام می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر کشتی‌های خطوط دریای خزر به طور منظم فعالیت ندارند و در واقع در هر سفر هم بار چندانی حمل نمی‌کنند.

بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که قرار است امروز- ۱۶ خرداد – بین سازمان توسعه تجارت و شرکت کشتیرانی منعقد شود، بیش از ۳۲ میلیارد تومان از محل سود سهام خطوط کشتیرانی، برای برقراری دوباره تمام خطوط کشتیرانی ایران در نظر گرفته می‌شود.

در تفاهم‌نامه سازمان توسعه تجارت با شرکت کشتیرانی، مبلغ ۲۵ هزار دلار به عنوان کمک‌هزینه راه‌اندازی خط کشتیرانی ایران اکتائو و مبلغ ۳۵ هزار دلار برای راه‌اندازی خط ایران آستاراخان در نظر گرفته شده‌ است. از آنجاکه روسیه، قزاقستان و بلاروس با یکدیگر اتحادیه گمرکی و تجارت آزاد دارند راه‌اندازی خط کشتیرانی ایران به قزاقستان به رونق تجارت خارجی ایران و روسیه نیز خواهد انجامید.

 
 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13114