رابطه ناامنی در رسانه و فساد در جامعه

0
۲,۳۰۵ بازدید

هر سال که به روز خبرنگار نزدیک می شویم، غصه می‌خوریم که چرا فعالیت روزنامه نگاری درجامعه ما اینقدر محدود کننده است و به قول عباس عبدی یادمان به سخن دکتر نمک دوست می آید که می گفت «اگر می‌خواهید به اوضاع واقعی یک جامعه پی ببرید به احوالات رسانه‌ای آن دقت کنید.»….

به بهانه ۱۷ مرداد؛ روزخبرنگار

سجاد بهزادی؛ روزنامه نگار– نلسون ماندلا عبارتی دارد در توصیف امنیت. او می گوید «امنیت تنها به معنی عدم جنگ در کشور نیست. امنیت حقیقی یعنی تمام افراد جامعه بدون توجه به نژاد،دین،طبقه،جنسیت و پایگاه اجتماعی ازحقوق یکسان برای رشد برخوردار باشند.» به عبارتی ساده تر، سخن ماندلا در تعریف امنیت به این معنی است که اگر فعالیت من به‌عنوان روزنامه نگار در کشورم مختل شود و از حقوق یکسان برای رشد برخوردار نباشم گرفتار ناامنی شده ام.

حالا سازمان گزارشگران بدون مرز نیز، گزارشی را منتشر کرده است که ایران در آن گرفتار بالاترین اختلال در فعالیت روزنامه نگاری است. سازمان گزارشگران بدون مرز گفته «روزنامه‌نگاری در بیش از ۱۳۰ کشور جهان به طور کامل یا نسبی مختل شده است. در رده‌بندی این سازمان از ۱۸۰ کشور، ایران در رده ۱۷۴ و افغانستان در رده ۱۲۲ قرار دارد.»

هر سال که به روز خبرنگار نزدیک می شویم، غصه می‌خوریم که چرا فعالیت روزنامه نگاری درجامعه ما اینقدر محدود کننده است و به قول عباس عبدی یادمان به سخن دکتر نمک دوست می آید که می گفت «اگر می‌خواهید به اوضاع واقعی یک جامعه پی ببرید به احوالات رسانه‌ای آن دقت کنید.»

چرا هنوز بخش‌هایی از قدرت در نظام جمهوری اسلامی به فعالیت آزاد و بدون اخلال رسانه‌ای باور ندارند و نمی خواهند بپذیرند که برای رسیدن به رشدوتوسعه ومبارزه با فساد، نظام آزاد رسانه‌ای یک ضرورت است.

حالا که همه پذیرفته ایم جامعه ایران گرفتار یک فساد ساختاری است؛ چرا از رسانه ها به‌عنوان نورافکنی بر روی این فساد و پیدا شدن زوایای تاریک آن استفاده نمی شود؟ بدون ابزار رسانه‌ای نمی‌توان مافیای قدرت را پاسخگو کرد و از فساد پرده برداشت.

آیا شما راه کم هزینه تری را برای مبارزه با فساد می شناسید؟ شک نکنید اگر فقدان نظارت موثر سبب شده است که فساد در بیشتر سطوح دیده شود، به خاطر ناامنی رسانه‌ای و نداشتن رسانه‌های قدرتمند است.در حقیقت رابطه میان فساد در جامعه با ناامنی روزنامه نگاران یک رابطه ای قابل اعتناء و بسیارمعنادار است.

امنیت رسانه‌ای یعنی اینکه تمام اتحادیه اروپا یک کشور را به خاطر فرود اجباری یک هواپیما و بازداشت یک خبرنگار؛ تحریم هوایی می کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبور هواپیماهای بلاروس را از حریم‌ هوایی خود ممنوع کردند و از شرکت‌های هوایی این اتحادیه هم خواستند از حریم هوایی بلاروس عبور نکنند. تحریم‌های اتحادیه اروپا بعد از آن صورت گرفت که دولت بلاروس یک هواپیمای مسافری عبوری از این کشور را با هشدار دروغ بمب گذاری مجبور به فرود کرد و سپس یک خبرنگار مخالف بلاروسی که در این پرواز حضور داشت را بازداشت کرد.

برای رسیدن به این مهم باید از روزنامه نگاران حمایت بیشتر و امنیت آنها را نیز تضمین کرد. باید اهمیت رسانه‌ها برای جامعه وحاکمیت را تا سطحی بالا برد که همگان بپذیرند اگر آب وهوا برای ادامه حیات یک ضرورت انکار ناپذیر است در مورد کارکرد رسانه نیز همین موضوع به صورت دقیق مصداق دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=150109

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here