رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: رشد ۱۴۰ درصدی سقف معافیت مالیاتی حقوق بیگران

0
۸۷۲ بازدید

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نظام مالیاتی در مسیر رفع تبعیض های مالیاتی قرار دارد، تاکید کرد: در دولت یازدهم سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران ۱۴۰ درصد رشد داشت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نظام مالیاتی در مسیر رفع تبعیض های مالیاتی قرار دارد، تاکید کرد: در دولت یازدهم سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران ۱۴۰ درصد رشد داشت.

به گزارش جهان اقتصاد از رسانه مالیاتی ایران، سیدکامل تقوی نژاد، گفت: نظام مالیاتی در تلاش است تا با اجرای سیاست ها و برنامه های جدید، تبعیض های مالیاتی را رفع و مسیر تحقق عدالت مالیاتی را هموار سازد.
وی با بیان اینکه تبعیض های مالیاتی از دیرباز جزو دغدغه های اصلی مودیان مالیاتی در پرداخت مالیات حقه بوده است، خاطرنشان کرد: افزایش معافیت پایه مالیاتی به صورت سالانه از جمله اقداماتی است که برای رفع تبعیض های موجود انجام می شود.
تقوی نژاد تصریح کرد: در سال ۱۳۹۲، حقوق بگیران ماهیانه ۸۳۳ هزار تومان و سالیانه ۱۰ میلیون تومان از معافیت مالیاتی بهره مند می شدند، در حالی که سقف معافیت مالیات حقوق بگیران از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ حدود ۱۴۰ درصد رشد کرده است.
وی یادآور شد: حقوق بگیران امسال (۱۳۹۶) ماهیانه تا سقف ۲ میلیون تومان و سالیانه تا سقف ۲۴ میلیون تومان از معافیت مالیاتی بابت حقوق پرداختی بهره مند می شوند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در سال های اخیر، مالیات بر حقوق بخش دولتی و خصوصی یکسان شده است، گفت: این اقدام با هدف رفع تبعیض بین حقوق بگیران بخش دولتی و غیر دولتی و همچنین اجرای عدالت مالیاتی انجام شد.
وی یادآور شد که پیش از این، مالیات حقوق بگیران بخش خصوصی تفاوت زیادی با مالیات حقوق بگیران دولتی داشت.
تقوی نژاد تصریح کرد: همچنین با هدف رفع تبعیض مالیاتی در کشور، نرخ های مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی، ساده‏سازی و تعدیل و سقف آن از ۳۵ درصد به حداکثر ۲۵ درصد کاهش یافته و همچنین با کاهش تعداد طبقات و افزایش فاصله طبقات، نرخ های موثر اشخاص حقیقی به شدت کاهش پیدا کرده و با نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی ۲۵ درصد یکسان شده است.
وی در خصوص معافیت پایه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) توضیح داد: اشخاص حقیقی می‌توانند سالانه از یک معافیت پایه استفاده کنند و هر سال در قانون بودجه مشخص می‌شود. بدیهی است اگر درآمد اشخاص حقیقی بیش از این میزان باشد مالیات آن طبق نرخ ماده ۱۳۱ قانون محاسبه می‌شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، به منظور رعایت حقوق مودیان و ایجاد فضای رقابتی، نرخ‌های مالیاتی اشخاص حقیقی موضوع این ماده قانونی کاهش یافته است، اظهارداشت: در قانون قبلی این نرخ‌ها در پنج طبقه از ۱۵درصد تا ۳۵ درصد تقسیم بندی شده بود اما در اصلاحیه جدید، به سه طبقه از ۱۵درصد تا ۲۵درصد کاهش یافته‌است، بدین صورت که در طبقه اول، درآمد تا ۵۰ میلیون تومان با نرخ ۱۵درصد محاسبه می‌شود.
وی ادامه داد: در طبقه دوم درآمد تا ۱۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد ۵۰ میلیون تومان با نرخ ۲۰ درصد و در طبقه سوم نیز نسبت به مازاد ۱۰۰میلیون تومان درآمد به نرخ ۲۵ درصد محاسبه می‌شود که این نرخ در قانون قبلی ۳۵ درصد بود.
تقوی نژاد در ادامه به مشوق موضوع تبصره ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم اشاره کرد و گفت: بر اساس این تبصره به ازای هر ۱۰درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات نسبت به سال گذشته، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج درصد از نرخ های مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی کسر می‌شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه برخورداری از تمام این معافیت‌ها منوط به ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت به‌موقع مالیات است، خاطرنشان‌کرد: اگر فردی در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نکند، ضمن اینکه نمی‌تواند از معافیت‌ها و تسهیلاتی که در قانون پیش‌بینی شده استفاده کند، به هر میزان درآمدی که کسب می‌کند مالیات تعلق می گیرد و مشمول جرائم ارائه نکردن اظهارنامه و تاخیر در پرداخت مالیات هم می شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59865