جمعه 19 خرداد، 1402

کدخبر: 7976 15:24:32 1393-09-22
رئیس کتابخانه ملی با مهر مطرح کرد؛  ۲میلیون نسخه خطی ایرانی خارج از مرزهاv

رئیس کتابخانه ملی با مهر مطرح کرد؛ ۲میلیون نسخه خطی ایرانی خارج از مرزهاv

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رئیس کتابخانه ملی با مهر مطرح کرد؛  ۲میلیون نسخه خطی ایرانی خارج از مرزهاv

رئیس کتابخانه ملی با مهر مطرح کرد؛ ۲میلیون نسخه خطی ایرانی خارج از مرزهاv

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس کتابخانه ملی با اشاره به وجود حدود ۲میلیون نسخه خطی ایرانی در شبه قاره و آسیای میانه، از وضعیت «اسفبار» نگهداری از آنها اظهار نگرانی کرد و گفت: ارز مورد نیاز برای تهیه این نسخ، باید تامین شود.

سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفتگو با مهر، درباره وضعیت کمی و کیفی نسخ خطی ایرانی در خارج از کشور گفت: بر اساس اطلاعات ما، در حال حاضر حدود یک میلیون نسخه خطی فارسی یا عربی متعلق به ایران، در هند و پاکستان و حدود ۵۰۰هزار نسخه خطی هم به همین شکل در آسیای میانه وجود دارد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سپس یادآور شد: این نسخ خطی میراث فرهنگی ایران محسوب می‌شوند و لذا یا باید اصل این نسخه‌ها خریداری و به ایران منتقل شود یا نسخه دیجیتال و در واقع بدلِ نسخه اصلی، تهیه و به داخل کشور منتقل شود. و ما برای انجام هر دوی این کارها، به ارز نیاز داریم.

وی افزود: من اخیراً در سفری که به پاریس - برای حضور در اجلاس جهانی کتابداری (ایفلا) - داشتم، متوجه شدم که ۲۶۰۰نسخه خطی نادر و نفیس در کتابخانه ملی فرانسه نگهداری می‌شود، در اسپانیا این تعداد بیشتر است، و لذا ما باید تلاش کنیم که این گنجینه‌ها را به داخل کشور منتقل کنیم. متاسفانه باید بگویم برخی اطلاعاتی که ما از نوع نگهداری نسخ خطی و اسناد ایرانی در خارج از کشور داریم، واقعاً نگران کننده است.

صالحی امیری در پاسخ به این سوال که آیا برآوردی از ارز مورد نیاز برای خریداری و بازگرداندن این تعداد انبوه نسخه‌ خطی ایرانی که در خارج از کشور نگهداری می‌شود، دارید؟، بدون اعلام رقم خاصی، گفت: ما با دولت صحبت‌هایی کرده‌ایم و آنها هم قول‌هایی داده‌اند و انشاءالله به نتیجه برسد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |