“رئیس فدرال رزرو” هم در ایران نمی توانند شق القمر کند

0
۲۴۰ بازدید

برای رئیس کل سابق بانک مرکزی ، خیلی از پرونده‌های بانک مرکزی هنوز باز است. از پرونده «برداشت شبانه» تا «ترخیص پورشه و مازراتی از گمرک».

دو سال از روزی که محمود بهمنی سکان بانک مرکزی را به ولی‌الله سیف سپرد می‌گذرد اما هنوز در جیب کتش صورت‌جلسه‌ای را نگه می‌دارد که نشان می‌دهد مقابل بابک زنجانی ایستاده است و در کیفش پرونده برائت از اتهام دیوان محاسبات را هم دارد.خاطرات تکان‌دهنده‌ای از دوران حضورش در بانک مرکزی تعریف می‌کند اما تاکید دارد که خاطراتش قابل انتشار نیست. به این ترتیب از دو ساعت زمانی که با رئیس کل پیشین بانک مرکزی می‌گذرانیم، بیشتر از ۵۰ دقیقه را نمی‌توانیم ضبط و منتشر کنیم. به این ترتیب آنچه پیش‌رو دارید، گفت‌وگوی تلخیص شده تجارت فردا با مردی است که ادعا می‌کند اگر تمهیدات دوره او نبود، اقتصاد ایران امروز با بحران‌های بزرگ‌تری دست و پنجه نرم می‌کرد. محمود بهمنی می‌گوید ملوانی بوده که کشتی بانک مرکزی را به سلامت به ساحل رسانده اما قدرت مهار باد و بوران را نداشته است.

اگر این مسائل برای افکار عمومی به خوبی توضیح داده شود آن وقت مشخص می‌شود که روند کاهشی تورم یک مساله طبیعی بوده و بعد از یک دوره جهشی به مدار نزولی وارد شده است. حتماً می‌دانید که در پایان سال ۱۳۹۱ تورم به ۳۰.۵ درصد و نقدینگی به ۳۰.۸ درصد رسید. این نشان می‌دهد قبل از اینکه ما از دولت خارج شویم، کاهش تورم آغاز شده بود.به نظرم در حال حاضر استقلال بانک مرکزی تنزل یافته است.به من خرده گرفتند که گوش به فرمان رئیس دولت بودم. به هر حال در قانون ما بانک مرکزی زیر نظر رئیس دولت است مگر می‌شود مدیری حرف رئیس خود را گوش نکند؟ یا مدیران فعلی خلاف نظر رئیس‌جمهور عمل کنند. البته من در مسائل کارشناسی و تخصصی، خودم تصمیم می‌گرفتم. بعضی‌ها مثل کوه یخی که بخشی از آن را می‌بینند قضاوت می‌کنند ولی بیشتر آن زیر آب است و شما نمی‌بینید. در حال حاضر اگر رئیس فدرال‌رزرو را هم به ایران بیاوریم و به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب کنیم نمی‌تواند شق‌القمر کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12500