جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 7908 15:50 1393/09/19
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد  شناسایی ۶۴۰۰خدمت تشخیصی و درمانی در کشور

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد شناسایی ۶۴۰۰خدمت تشخیصی و درمانی در کشور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد  شناسایی ۶۴۰۰خدمت تشخیصی و درمانی در کشور

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد شناسایی ۶۴۰۰خدمت تشخیصی و درمانی در کشور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور از شناسایی ۶۴۰۰خدمت تشخیصی و درمانی در کشور خبر داد

دکترعلیرضا زالی در شانزدهمین همایش آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاهی اظهار داشت: رشته آسیب‌شناسی در سال‌های اخیر تغییرات شگرفی را تجربه کرده است، یک متخصص آسیب‌شناس در حوزه حرفه‌ای باید پاسخگو باشد و این یک ویژگی رشته پاتولوژی است و فردی که به عنوان پاتولوژی کار می‌کند، باید نگرش جامع داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر نقش علمی و نقش حضور پاتولوژی در آزمایشگاه باید ممتاز و مدیریتی باشد،‌ همچنین شرایطی که در بخش تشخیص و درمان ایفا می‌شود باید از دالان هماتولوژی عبور کند. امروز تغییرات زیادی در شیوع بیماری‌های غیرواگیر رخ داده که موجب افزایش بیماری‌های غیر واگیر مانند سرطان و شیوع آن شده است و در اینجا نقش آسیب‌شناس بیش از پیش در نظر گرفته می‌شود به گونه‌ای که در زمینه تشخیص و درمان امروز اگر کمک پاتولوژی‌ها و تشخیص آن نباشد، آن درمان قطعا صحیح نیست و ناقص می‌ماند.

زالی ادامه داد: وقتی یک نمونه بافتی ارائه می‌شود، باید اقدامات حرفه‌ای توسط پاتولوژی‌ها انجام و تشخیص قطعی مستند شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: هر جواب می‌تواند در صورت غلط بودن تغییرات نگران‌کننده‌ای را همراه استرس‌های غیر مترقبه ایجاد کند، امروز بحث تغییر سیمای بیماری‌ها از نظر آماری به گونه‌ای است که سرطان یکی از مباحث مهم و جدی در ایران و حوزه سرطان شناسی است.

وی افزود: اهمیت آسیب‌شناسی در تشخیص سرطان در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته است.

وی با بیان اینکه بحث تعرفه‌ای تنها مشکل این حوزه نیست، تصریح کرد: باید دربازشناختی هویت حرفه‌ای رشته پاتولوژی در نظام سلامت نگرش جدی‌تری شود و جایگاه محکمتری به خود گیرد تاکنون در کتاب ارزش‌گذاری نسبی تمام ملاحظات به طور کامل وجود نداشته است.

وی افزود:‌ سال جاری تلاش فراوان برای افزایش تعرفه‌های آزمایشگاهی شده است و باید تلاش کنیم با کمک همکاران و یک هم‌افزایی حرفه‌ای کاری در حوزه آزمایشگاهی انجام دهیم و کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات نیز باید تا سال آینده کامل شود.

وی ادامه داد: تاکنون تنها برخی از خدمات پاراکلنیکی در کتاب ارزش‌گذاری نسبی دیده شده است و در صورتی که از این کتاب به عنوان مرجع تعرفه‌ای متودولوژی خدمات صورت گیرد، باید این کتاب جامع‌تر شود و مجموع خدماتی که به صورت مختصر به آن پرداخته شده است، به طور کامل تحت پوشش قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تاکنون در کتاب ارزش‌گذاری نسبی در نظام تعرفه‌گذاری تنها برخی از خدمات پاراکلنیکی وارد شده است و در حال حاضر با همکاری سازمان‌ بیمه و وزارت بهداشت تمام خدمات پاراکلنیکی بزودی و تا سال آینده وارد کتاب جامع ارزش‌گذاری خدمات می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر بطور کلی ۶۴۰۰ خدمت تشخیصی و درمانی در عرصه سلامت کشور شناسایی شده و مشکل اساسی این است که تمام این خدمات وارد کتاب ارزش‌گذاری نسبی نشده است. که بر اساس تورم و مبتنی بر شواهد روز علمی و پزشکی کامل می‌شود.

همچنین پانل طب انتقال خون در بیمارستانها با حضور دکتر پورفتح اله مدیر عامل سازمانانتقال خون و مدیرعا مل انتقال خون کانادا فردا ساعت ۸ صبح در حاشیه شانزدهمین همایش سالانه آسیب شناسی طب ازمایشگاه تا ۲۱ اذر رد سالن همایش های رازی با حضور سخنرانانی از کشورهای پامریکا، کانادا ،پالمان و سوئیس در حال برگزاری است  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |