رئیس جمهور را محاکمه کنید،لطفاً!

0
۳۲۱ بازدید

اما به‌نظر می‌رسد «حکمت» رازآلودی وجود دارد که رئیس جمهور را در ایران محاکمه نمی‌کنند، حتی اگر آن رئیس جمهور احمدی‌نژاد باشد. اما این را هم برای روسای جمهور محتمل می‌دانیم که گزینه‌هایی بدتر از محاکمه همچنان روی میز است….

سجادبهزادی -روزنامه نگار

نمایندگان مجلس با ۱۸۲رای موافق، روحانی را ناقض اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی دانستند و نائب رئیس مجلس گفت:«پرونده تخلف رئیس جمهور برای رسیدگی خارج از نوبت به قوه قضاییه ارجاع خواهد شد.» رئیس‌جمهور مدتی پیش نیز در دفاع از عملکرد وزیرش به خاطر افزایش پهنای باند گفت:«کسی را به خاطر پهنای باند نمی‌توانند محاکمه کنند. دستور من بوده و اگر می‌خواهید محاکمه کنید من را محاکمه کنید.»

اکنون که نمایندگان مجلس انقلابی اصرار به محاکمه رئیس جمهور در خارج از نوبت دارند و حسن روحانی خود نیز حداقل یک بار در گذشته به استقبال محاکمه خود رفته است، چرا این موضوع مهم بر زمین بماند؟! لطفا رئیس جمهور را محاکمه کنید.

در ایران تاکنون هیچ رئیس جمهوری محاکمه علنی نشده است و این موضوع همچنان «رازآلود» باقی مانده است.اما چه ایرادی دارد محاکمه رئیس جمهور را از روحانی آغاز کنید واگر تخلفی دارد به‌صورت عادلانه به آن رسیدگی شود.

شاید حالا که ازطرفی روحانی به روزهای پایانی عمر دولتش نزدیک می‌شود و از سویی دیگر نیز رقیبان وی در مناظره‌های انتخاباتی، دولتش را مسبب وضع موجود و بیشتر بدبختی‌های امروز جامعه ایران می‌دانند بهترین زمینه برای محاکمه رئیس جمهور فرارسیده باشد؛ اما «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.»

ناگفته پیداست وقتی ما به تاریخ برمی‌گردیم و به سرنوشت روسای جمهور بعد ازانقلاب نگاه می‌کنیم، از برکناری و شهادت تا مغضوب و محصور و ممنوع‌التصویر بودن در احوال آنها پیدا می‌شود اما هیچ کدام محاکمه علنی نشده‌اند.

حتی برای احمدی نژاد که بارها گفته شد اسناد زیادی برای اثبات اتهاماتش وجود دارد و گفته می‌شد چندین پرونده در دادگاه دارد که برای برخی هم حکم قطعی صادر شده نیز هرگز محاکمه‌ای علنی صورت نگرفت.

ما در جایگاهی نیستیم که در «رازآلودگی» این داستان دخالت کنیم اما براساس «حکمتی» که وجود دارد به‌نظر نمی‌رسد روحانی نیز محاکمه شود.ممکن است مغضوب و یا محصور شود اما محاکمه نخواهد شد.آن جایی هم که در مورد احمدی نژاد به‌خاطر تخلفات پی‌درپی ایشان از دستگاه قضای سوالی پرسیده شد، همه را به «صبر و حکمت صبر» فرا می‌خواندند.

«به‌زودی حکمت صبر قوه‌قضائیه در مورد احمدی‌نژاد را خواهید فهمید.در پرونده احمدی‌نژاد و برخورد با او گفتم حکمتی در تاخیر است و اگر حکمت را بگوییم اسمش را نمی‌توانیم حکمت بگذاریم؛ نگفتم به خاطر مصلحت به پرونده رسیدگی نشده است. هنوز هم درباره حکمت رسیدگی نکردن به پرونده احمدی‌نژاد نمی‌توانم سخن بگویم ولی با گذشت زمان بسیاری از مسائل برای مردم روشن شده است.»

از این حرف‌های محسنی اژه‌ای اکنون سالها می‌گذرد اما آن «حکمت» همچنان برای ما در ابهام مانده است که چرا احمدی نژاد و هیچ رئیس جمهور دیگری در ایران محاکمه نمی شوند.

البته عباس عبدی به تازگی با اشاره به رفتارها وسخنان احمدی نژاد گفته بود: «ایران با همه دنیا متفاوت است؛ برای انتقادات عادی که در بیشتر کشورها آزاد است ممکن است اینجا مشکل پیدا کنید. در مقابل برخی هستند که می‌توانند بدترین حرفها را بزنند که در هرجای دیگر باید پاسخگو باشند ولی در ایران راست راست می‌گردند.»

رئیس جمهور بودن یک امر قدسی نیست و این عین عدالت و آزادی است که هر کسی در هر جایگاهی باشد، اگر خطایی و تقصیری به عمد در مسئولیت داشته و یا «ترک فعل» کرده است به صورت علنی محاکمه شود.

در واقع جامعه‌ای سالم است که همه اتهامات به صورت مستقل و بی‌طرفانه بیان و سپس رسیدگی و اثبات یا رد شود. مانند دیگر کشورها که در خبرها دیده می‌شود رئیس جمهورشان تنها به خاطر خطایی که شاید برای ما عادی به‌نظر می‌رسد در محکمه عدالت حاضر می‌شوند.

اما به‌نظر می‌رسد «حکمت» رازآلودی وجود دارد که رئیس جمهور را در ایران محاکمه نمی‌کنند، حتی اگر آن رئیس جمهور احمدی‌نژاد باشد. اما این را هم برای روسای جمهور محتمل می‌دانیم که گزینه‌هایی بدتر از محاکمه همچنان روی میز است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=144343

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here