رئیس انجمن سازندگان قطعات: عدم تاثیرپذیری قطعه‌سازان در ممنوعیت پلاک برخی خودروها/ روند تولید قطعات پژو۳۰۱ نسبت به ۲۰۰۸ سریع‌تر است

0
۵۱۰ بازدید

#قطعه_سازان

خبرگزاری ایلنا نوشت: رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه خودروسازی ایران در خصوص ممنوعیت پلاک شدن ۹ خودرو به سبب مصرف بالای بنزین گفت: ما از این تصمیم حمایت می‌کنیم و جای شکر دارد که بالاخره فاکتورهایی که برای محیط زیست کشورمان لازم است در حال اجرا شدن است. ۹۰ درصد خودروهایی که پلاک گذاری آنها ممنوع شده، وارداتی است و قطعه سازان نقشی در تولید آن ندارند.

رضایی در پاسخ به این سوال که مطابق قانون باید حداقل ۲۰ درصد قطعات خودروها از داخل تامین شود، گفت: متاسفانه این قانون اجرا نمی‌شود آنها مستقیم از چین قطعه وارد می‌کنند و سایر قطعات نیز توسط شرکت‌های زیرمجموعه خودشان تولید می‌شود.

وی افزود: از بهمن ماه استانداردهای خودرو به ۸۳ مورد افزایش پیدا می‌کند و مسلما با این وضعیت تعداد بیشتری از خودروها موفق به دریافت استاندارد نخواهند شد. پس بهتر است خودروسازان فکری اساسی برای این موضوع کنند.

وی در خصوص پژو ۲۰۰۸ گفت: خوشبختانه تعداد قابل ملاحظه‌ای از قطعه سازان ایرانی درگیر ساخت این خودرو هستند اما این پروژه زمان‌بر است زیرا قالب‌ها باید ساخته شود و قطعات نیز پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. از طرف دیگر شرکت فرانسوی نیز باید کیفیت آن را تایید کنند. ما پیش بینی می‌کنیم که در سال آینده بتوانیم ۲۰ درصد قطعات این خودرو را توسط قطعه سازان ایرانی تامین کنیم اما امسال این عدد بسیار کمتر است.

رضایی گفت: در خصوص تولید پژو ۳۰۱ پیشرفت قطعه سازان نسبت به ۲۰۰۸ بیشتر بوده است زیرا قطعات آن ساده‌تر است. به طوری که امروز ۷۰ کارخانه قطعه سازی درگیر تولیدات آن هستند.

رضایی در خصوص رنو گفت: خودروی ال ۴۶ از اولین محصولات این خودروسازی است و تاکنون جلسات خوبی با قطعه‌سازان ایرانی برگزار شده و در برخی از موارد به توافق نهایی دست پیدا کرده‌اند اما هنوز قراردادی منعقد نشده است.

به گزارش ایلنا از هفته گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی با استناد به همین مصوبه هیات دولت، شماره‌گذاری چند مدل خودروی داخلی را متوقف کرده و خواستار از رده خارج کردن یک خودروی فرسوده به ازای شماره‌گذاری هر دستگاه خودروی داخلی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر شده است.

خودروهایی که شماره‌گذاری آنها متوقف شده شامل تیگو ۵، آریزو ۵، ام‌وی‌ام‌ X۳۳ (خودروسازی مدیران)، جک S۵، لیفان ۸۲۰ (کرمان موتور)، سوزوکی گراند ویتارا، هایما S۷ (ایران خودرو) و BYD S۶ هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=70574