کد خبر: 167505
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۰

رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی: افزایش قیمت گاز هلیوم استفاده از گاز پرخطر هیدروژن را به دنبال داشته است

رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی: افزایش قیمت گاز هلیوم استفاده از گاز پرخطر هیدروژن را به دنبال داشته است

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از اتاق اصناف ایران، رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی گفت: افزایش قیمت گاز هلیوم باعث شده تا عده ای سودجو برای شارژ بادکنک و بالن ها در مراسم های تولد و مناسبت ها از گاز هیدرژون به جای گاز هلیوم استفاده کنند.
پیکان کلانتری افزود: متاسفانه استفاده از گاز هیدروژن خطراتی را به دنبال دارد و باعث آتش سوزی و بعضا انفجار می شود و لازم است مشتریان قبل از خرید بادکنک و بالکن های هلیوم از استفاده گاز هلیوم مطمئن شوند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر سیلندر ۵۰ لیتری گاز هلیوم ۸ میلیون تومان و قیمت هر سیلندر ۴۰ لیتری گاز هیدروژن حداکثر ۵۰۰ هزار تومان است و به دلیل همین تفاوت قیمت برخی سودجویان به استفاده از گاز هیدروژن روی آورده اند.
رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی اظهار کرد: گاز هلیوم گاز بی خطری است و قابلیت آتش سوزی و انفجار را ندارد اما در مقابل گاز هیدروژن پر خطر بوده و قابلیت آتش سوزی و انفجار را دارد و به همین دلیل مکاتبات لازم در جهت نظارت بیشتر دستگاه های نظارتی مربوطه بر منع استفاده واحدهای صنفی از گاز هیدروژن انجام شده است.
کلانتری افزود: در سال های اخیر استفاده از بادکنک و بالکن های هلیوم بسیار مورد توجه قرار گرفته است و روند نظارت بر نحوه شارژ سیلندرهای هلیوم در واحدهای صنفی مربوطه باید صورت بگیرد تا شاهد حوادث و اتفاقات ناگوار در مجالس و مناسبت ها نباشیم.