رئیس اتاق بازرگانی ایران در سومین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی: همچنان نگاه امنیتی استانداران و فرمانداران بر دیدگاه اقتصادی غالب است

0
۴۱۴ بازدید

سومین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی برگزار و از جدیدترین سامانه‌های وزارت امور خارجه رونمایی شد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست با انتقاد از بی‌توجهی به ظرفیت ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد داد تشکیلات یا انجمنی برای ارتباط این افراد با تشکل‌های داخلی تاسیس شود.

سومین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی برگزار و از جدیدترین سامانه‌های وزارت امور خارجه رونمایی شد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این نشست با انتقاد از بی‌توجهی به ظرفیت ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد داد تشکیلات یا انجمنی برای ارتباط این افراد با تشکل‌های داخلی تاسیس شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، سومین نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی با حضور سید کاظم سجادی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران برگزار شد و روسای اتاق‌های مشترک بازرگانی حاضر در این نشست به بیان مهم‌ترین پیشنهادهای خود باهدف توسعه روابط تجاری با کشورهای هدف پرداختند.

در این نشست از جدیدترین سامانه‌های وزارت امور خارجه رونمایی شد و تأکید بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های اتاق‌های مشترک بازرگانی نیز از مهم‌ترین خواسته‌های مطرح‌شده از سوی فعالان بخش خصوصی بود.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران هم در این نشست به تشریح اهمیت تقدم روابط اقتصادی بر سیاسی پرداخت و با طرح این سؤال که چه تعادلی بین روابط اقتصادی و سیاسی وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر سیاست ما بر اقتصاد ارجحیت دارد یا بالعکس؟ بارها در انتخابات استانداران و سفرا خواستار آن بوده‌ایم که نگاه امنیتی کنار گذاشته شود و دیدگاه‌های اقتصادی غالب شود، اما متأسفانه این خواسته هیچ زمان محقق نشده است.

او افزود: خوشبختانه از زمان حضور آقای ظریف در وزارت امور خارجه شاهد در پیش گرفتن رویه‌ای متفاوت از جانب ایشان بودیم تا جایی که در بیشتر سفرهایی که ایشان می‌رفتند، بیشتر جمعیت هواپیمای اختصاصی ایشان را فعالان بخش خصوصی تشکیل می‌دادند؛ اما برای توسعه روابط خارجی نیاز داریم تا این دیدگاه در کل موردپذیرش قرار گیرد.

شافعی اظهادداشت: روابط اقتصادی پایدار، منجر به توسعه روابط سیاسی می‌شود و اگر به بخش خصوصی که جلودار است اعتماد شود، بسیاری از مسائل ما در ارتباط با اقتصاد خارجی حل خواهد شد.

او در ادامه افزود: به نظر من یکی از مهم‌ترین مشکلات ما، بحث دیپلماسی است. در همه جای دنیا این وزارت امور خارجه هر کشوری است که روابط اقتصادی آن کشور را تعریف و سیاست‌های مرتبط با آن را تدوین می‌کند اما متأسفانه در ایران ده‌ها وزارت امور خارجه داریم. تا زمانی که سیاست واحدی در کشور در این حوزه به وجود نیاید نمی‌توانیم شاهد ارتقای روابط اقتصادی خارجی باشیم.

شافعی در ادامه، ظرفیت‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور را موردتوجه قرارداد و درعین‌حال از بی‌توجهی به آن‌ها انتقاد کرد. او در همین راستا پیشنهاد داد تا با تأسیس تشکیلات یا انجمنی واحد، ایرانیان مقیم خارج از کشور به تشکل‌های داخل کشور ارتباط داده شوند و اگر هم قرار است تا رایزنی انتخاب شود از میان همین افراد و با نظر این تشکل‌ها صورت گیرد.

رئیس اتاق ایران با تأکید مجدد بر انتخاب رایزنان بازرگانی از میان فعالان بخش خصوصی اعلام کرد که اتاق ایران به دنبال حل مشکل قانونی برای انتخاب رایزنان بازرگانی از میان فعالان بخش خصوصی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=135318

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here