کد خبر: 2456
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

رئیس جمهور در همایش انتظار و امید: هیچ گروهی حق ندارد رهبری را به نام خود مصادره کند/ برخی می‌خواهند امید را در دل مردم کمرنگ کنند

رئیس جمهور در همایش انتظار و امید: هیچ گروهی حق ندارد رهبری را به نام خود مصادره کند/ برخی می‌خواهند امید را در دل مردم کمرنگ کنند

رئيس جمهور در همايشه انتظار و اميد گفت: مردم ما در 24 خرداد اعلام کردند که هيچ گروه و جناحي حق ندارد انقلاب، دفاع مقدس و رهبري نظام را براي خود مصادره کند.


به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحاني، رئيس جمهور کشورمان در همايش انتظار و اميد که صبح امروز به مناسبت نيمه شعبان و سالروز 24 خرداد در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد، گفت: "جاءالحق و ذهق الباطل". امروز و فردا جشن اميد همه ما است . جشني براي انتظار صبح اميد و پايان شب يلداي طولاني غيبت.
وي افزود: هر چقدر که غيبت آن عزيز طولاني تر شود اميد ما به روز ظهروش بيشتر و بيشتر خواهد شد ما منتظر روزي هستيم که بيايد و افراط ها را براي هميشه پايان دهد. ما متنظر روزي هستيم که بيايد پرچم اعتدال، عدالت و پيشرفت را برافراشته کند و صلح و اميد و دوستي و آشتي را به ارمغان آورد.
روحاني گفت: او امام عدل و عدالت است؛ او فرمانرواي اعتدال است؛ او خواهد آمد که مردم در کنار هم بهترين هم زيستي و بهترين زندگي شکوهمند انساني را تجربه کنند.
رئيس جمهور با بيان اينکه همه ما منتظر روز موعوديم ادامه داد: همه ما اميدوار به روز موعود هستيم، اما نه منتظري که گوشه‌اي بنشنيم و زانوي غم بغل بگيريم؛ آن انتظار جان سوز و حان کاه خواهد بود؛ ما منتظري هستيم که تلاش مي کند و زمينه را براي حضور مائده آسماني آماده مي‌سازد ؛ شرايط را براي عدل و عدالت و انصاف آماده مي‍کند که اين انتظار، انتظاري اميدبخش و فرح‌بخش است و به جامعه نشاط و تحرک مي بخشد.
برخي قبل از انتخابات به من مي گفتند مگر نمي داني مکانيزم صندوق راي چگونه است؟
وي همچنين در ادامه با بيان اينکه با اشاره به حماسه آفريني ملت ايران در ايام مختلف گفت: پارسال ملت ما چه کرد همان ملتي که ماه ها قبل نااميدي سراسر جامعه را گرفته بود و بسياري از مردم مي گفتند مگر انتخابات هم تاثير و فايده اي دارد؟
روحاني ادامه داد: عده اي به خود من مي گفتند چرا به صحنه آمدي و ثبت نام کردي، مگر کشور را نمي شناسي و نمي داني مکانيزم صندوق راي چگونه است. اما شور، نشاط و حضور مردم و همچنين جمله تاريخي رهبري که گفتند صندوق راي حق الناس است و حتي همه آنهايي که به نظام علاقه ندارند بخاطر کشورشان پاي صندوق‌هاي راي بيايند، اين حماسه بزرگ را آفريد و آنچنان فضايي در کشور ايجاد شد که روزهاي خرداد، گويي خرداد ديگر است، گويي روزهاي نشاط و اميد در کنار صندوق رأي آمده است.
پارسال به جهانيان اعلام کرديم روبروي هم صف نمي کشيم بلکه در کنار صندوق راي به صف مي ايستيم
رئيس جمهور ادامه داد: پارسال به همه جهانيان اعلام کرديم که در کشور ما رقابت و رفاقت جوانمردانه خواهد بود و به همه جهانيان اعلام کرديم ما در روبروي هم صف نمي کشيم بلکه در کنار صندوق رأي به صف مي‌ايستيم.
وي با بيان اينکه مردم ما در خرداد سال گذشته اميد آفريدند، گفت: ملت ما نه تنها براي ايران بلکه براي جهان اميد آفريد و من اغراق و مبالغه نمي کنم هر کجا رفتيم و هر مسئولي را در سراسر دنيا ديديم به من گفت انتخابات خرداد پارسال ايران براي همه ما اميدآفرين بود.

روحاني ادامه داد: در کنار جشن بزرگ نيمه شعبان و در کنار جشن بزرگ انتظار به او مي گوييم که همچنان دلبسته اوييم، يا مهدي، به او مي گوييم که همچنان چشم براهيم يا صاحب الزمان(عج)، به او مي گوييم راهش و مسيرش را براي ظهور هموار مي سازيم.
رئيس جمهور با بيان اينکه مردم در خرداد پارسال با دست و زبانشان خرافه ها را زدودند، تصريح کرد: مردم ما خرداد پارسال در برابر امامشان سرفرود آوردند و از خرافه گويان در برابر امام عصر(عج) عذرخواهي کردند.
وي با تاکيد بر اينکه اين دولت در برابر همه موافقان، حاميان، منتقدان و مخالفانش سر تکريم و تعظيم فرود مي‌آورد، بيان کرد: راه ملت ما در خرداد پارسال انتخاب شد گرچه انتخابات به معناي سرنوشت کشور است و رئيس جمهور به معناي منتخب کل کشور، کل ملت، اين دولت خود را خادم همه مردم مي داند.
روحاني افزود: اين دولت و حاميان آن گرچه گروهي با زبان تکريم با دولت سخن نمي گويند، اما سخن ما با آنها باادب، احترام و کرامت خواهد بود و ما براي صلح و آشتي و برادري کنار هم جمع شديم و امروز، روز وحدت و اتفاق است، نه روز نفاق، شکاف و فاصله.
رئيس جمهور گفت: امروز روز برچسب زدن به همديگر نيست، بلکه روز چسبندگي بيشتر جامعه است.
ملت در انتخابات پارسال راه اعتدال و ميانه‌روي را برگزيد
وي ادامه داد: اولين راهي که اين ملت در انتخابات پارسال برگزيد، راه اعتدال و ميانه‌روي بود و اين راه بازگشت‌ناپذير است.
روحاني با بيان اينکه اعتدال و ميانه‌روي به معناي انتخابي بين حق و باطل نيست، اذعان داشت: اعتدال به معناي راهي ميان راست و دروغ نيست، راهي بين حفظ منافع ملي و از بين بردن منافع ملي نيست، اعتدال يک روش و بينش است و همان راهي است که منبعث شده از سيره پيامبر(ص) است و پيامبر(ص) سراسر زندگي اش، کمال و اخلاقش، اعتدال بود.
رئيس جمهور کشورمان با بيان اينکه اعتدال مسيري است که از عقل و خرد جمعي استفاده مي کند، تاکيد کرد: عقل و خرد جمعي که به ما مي گويد براي حفظ منافع ملي بايد سايه شوم تحريم ها را از سر ملت برداريم؛ خرد و عقلي که به ما مي گويد ما بايد دنبال صلح در منطقه و جهان باشيم؛ خردي که به ما مي گويد اداره کشور، توسعه کشور بدون مردم و واگذاري به مردم امکان پذير نخواهد بود؛ خردي و عقلي که به ما مي گويد کشور از آن مردم است و اين کشور هيچ صاحبي جز ملت ايران ندارد؛  عقل و خردي که به ما مي گويد بايد فقرها را بزداييم و تبعيض هاي ناروا را کنار بگذاريم مردم ما اين همه رنج و آلودگي محيط زيست را تحمل مي‌کنند.
بايد از عقل و فکر و نظر همگان استفاده کنيم
روحاني با اشاره به چشم انداز بيست ساله و با بيان اينکه اين مصوبه ده سال است که خاک مي خورد، گفت: ايران کشوري است توسعه يافته و ما براي اينکه در مسير خردورزي حرکت کنيم بايد از عقل و فکر و نظر همگان استفاده کنيم که همه چيز در نزد همگان است و بايد از افکار و انديشه جامعه بهره ببريم.
رئيس جمهور با بيان اينکه اين جشن، جشن مردم است، گفت: مردم، براي آمدن به صحنه و آينده خود و کشورشان اميدوار شدند، اما عده اي ولو اندک با ابزار و ادوات تبليغي فراوان مي خواهند اين اميد را در دل مردم کمرنگ کنند.
وي گفت: ما به آنهايي که راهي را برگزيدند که در تضاد با انتخاب مردم است، اعلام مي کنيم که مردم ما خشونت و افراطي گري را قبول ندارند و در خرداد پارسال اعلام کردند که يک ملت، يک دولت و يک حکومت هستند.
هيچ گروه و جناحي حق ندارد رهبري نظام را براي خود مصادره کند
روحاني ادامه داد: مردم ما در 24 خرداد اعلام کردند که هيچ گروهي، هيچ جناحي حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره کند، هيچ گروهي حق ندارد دفاع مقدس را به نام خود مصادره کند، هيچ گروه و جناحي حق ندارد رهبري نظام را براي خود مصادره کند.
رئيس جمهور کشورمان تاکيد کرد، کشور، قانون اساسي، رهبري، منافع ملي و آينده کشور مربوط به همه ملت، اقوام و مذاهب است.
وي با بيان اينکه امروز يک سال از روز شما ملت و 10 ماه از روز دولت مي گذرد، گفت: دولت در اين 10 ماه هيچگاه وعده هايي که به شما داده، از ياد نخواهد برد.
اقليت حق ندارد آنچه اکثريت تصميم گرفته است به آن بي احترامي کند
روحاني افزود: اقليت، محترم است، همانطور که اکثريت محترم است اما اقليت حق ندارد آنچه اکثريت تصميم گرفته است به آن بي احترامي کند.
رئيس جمهور با بيان اينکه اين دولت به آنچه که به مردم وعده داده به عنوان وظيفه عمل خواهد کرد، گفت: البته از ديرباز به ما ياد داده اند "الامور مرهونه باوقاتها" دولت به وعده هايي که به مردم در زمينه سياست خارجي، داخلي، مسائل فرهنگي و اقتصادي داده، پايبند است و تاکنون نيز گام هاي بلندي برداشته است، گرچه هنوز به رسيدن به همه اهداف راهي طولاني پيش رو داريم.
وي با تاکيد بر اينکه اين دولت به آينده کشور اميدوار است، گفت: دل هاي ما کاملا محکم است ما کاملا متکي به لطف خدا، اتکا به حمايت مردم و توفيقات ولي عصر(عج) راه را به پيش خواهيم برد و امروز عزت ايران را در سراسر جهان مي بينيم و چهره واقعي ملت و دولت ايران براي جهانيان نمايان شده است.
همه دنيا مي‌دانند که اين دولت برآمده از راي مردم است
روحاني ادامه داد: اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت مي‌کنيم براي اين است که همه دنيا مي‌دانند که اين دولت برآمده از راي مردم است. همه از اين ملت و از تاريخ مردم با عظمت ياد مي کنند.
رئيس جمهور کشورمان ادامه داد: اگر مي خواهيم همه با ما باادب و با احترام حرف بزنند، ما نيز بايد با ادب و احترام حرف بزنيم. انقلابي بودن، ايستادگي کردن و عزت به معناي سخن ناسالم نيست. سخن بايد سخن نبکو باشد و راه ما، راه حـُسن و حـَسن است. بنابراين اين مسير و راهي را که برگزيديم و انتخاب کرده ايم را ادامه خواهيم داد.
وي با بيان اينکه مگر ما چه گفته ايم که برخي ها برآشفتند، اذعان کرد: ما گفتيم فرهنگ از آن مردم است و مردم بايد براي تعالي فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ يعني آنچه که با او زندگي مي کنيم و زندگي خواهيم کرد.
بعضي ها طوري حرف مي زنند گويي هنوز در دوران حجر زندگي مي کنند
روحاني افزود: مگر کسي بناست فرهنگ را در کپسولي کند و نسخه اي بپيچد و مردم آن را از داروخانه خريداري کنند. بعضي ها طوري حرف مي زنند گويي هنوز در دوران حجر زندگي مي کنند و مي انديشند.
رئيس جمهور تاکيد کرد: اين کشور معتقد است کشور از آن مردم است و همه کارها را مردم بايد انجام دهند در اقتصاد، فرهنگ، سياست خارجي و داخلي مردم همواره حامي دولت اند و دولت نيز مجري خواسته ها و اراده‌هاي شما است و دولت اجراکننده است در برابر خواست ملي. دولت هيچ سيطره اي بر خواست ملي ندارد، بلکه خواست ملي بر ما سيطره خواهد داشت.
وي با بيان اينکه اتحاد، وفاق، برادري و آشتي از ديگر پيام هاي انتخابات 24 خرداد بود، ادامه داد: بياييم امروز در کنار يکديگر قرار بگيريم و بدانيم کشور، منطقه و جهان با مشکلات فراواني مواجه است.