کد خبر: 102269
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸

ذخیره قطعی معادن کشور ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تن است

ذخیره قطعی معادن کشور ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تن است

گروه تولید-معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که به منظور شرکت در نشست شورای معادن بوشهر به این استان سفر کرده، گفت: ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که از این شمار ۶ هزار و ۵۰۰ واحد فعال است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، علیرضا شهیدی افزود: در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احیای واحدهای معدنی کوچک غیرفعال، کارگروهی ایجاد شده که سازمان‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز عضو این آن است که امیدواریم با کمترین هزینه واحدهای غیرفعال شده را به چرخه تولید بازگردانیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: اکنون ذخایر زمین‌شناسی معادن ایران حدود ۵۵ و ذخیره قطعی آن ۳۰ تا ۳۵ میلیارد تن است.

وی ادامه داد: سالانه ۳۴۰ تا ۳۵۰ میلیون تن موادمعدنی در کشور استخراج می‌شود که باتداوم این روند پس از ۲۰ تا ۳۰ سال ذخیره موادمعدنی کشور کاهش می‌یابد و باید با اکتشاف جایگزینی برای آن چیزی که مصرف می‌شود، ایجاد کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: کشور در ارتباط با ظرفیت‌های معدنی رتبه ۱۵ جهان را داراست و این جایگاه بیتشر با اتکا به اکتشافاتی است که در سطح اتفاق افتاده است.

شهیدی افزود: در این ارتباط چند سال اخیر به اکتشاف پنهان از طریق ژئوفیزیک هوایی رو آورده شده تا ظرفیت‌های معدنی پنهان کشور شناسایی شوند.

وی گفت: در حوزه معدن هر فرصت شغلی به طور مستقیم برای پنج نفر و غیرمستقیم بیش از ۲۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند که این مهم نشان از اهمیت معدن در توسعه پایدار، تولید ثروت و اشتغال‌زایی است.

این مقام مسئول ادامه داد: با این وضعیت شرایط نباید گونه‌ای باشد که بودجه استان در بخش مرفه هزینه شود و نسبت به معادنی که به طور طبیعی در فقیرترین مناطق ایجاد شدند، کم توجهی شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: این سازمان ۲ وظیفه اصلی در کشور دارد یکی در زمینه تولید ثروت است که از طریق اکتشاف مواد معدنی صورت می‌گیرد و این مواد معدنی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد تا بتوانند در حوزه اقتصادی استفاده کنند.

وی یادآور شد: مواد معدنی حدود یک درصد و صنایع معدنی تا ۶ درصد تولید ناخالص کشور را شامل می‌شود و وقتی وارد صنعت می‌شود ۴۰ تا ۴۵ درصد تولید ناخلص را به خود اختصاص‌ می‌دهد.

شهیدی افزود: اکنون که بحث جنگ اقتصادی است بخش اعظم صادرات کشور موادمعدنی است که از این محل درآمدهای ارزی خوبی عاید کشور می‌شود.

وی تصریح کرد: صیانت از ثروت تولیدی نیز از رسالت‌های مهم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است زیرا از ۴۳ حوادثی که در دنیا ثبت شده ۳۴ مورد آن در ایران توسط این سازمان شناسایی و رصد می‌شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که  در این بخش هدف این است که با شناخت دقیق مخاطرات هزینه بعد از مخاطره‌ها را به حداقل برسانیم، افزود: سیل امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان هزینه به کشور وارد کرد که در صورت توجه براساس اطلاعات پایه تولید شده این هزینه کمتر می‌شد.

شهیدی با تاکید بر این‌که چنانچه پروژه‌ای نیازمند توان خارج از کشور در حوزه زمین‌شناسی و اکتشافات باشد این سازمان آماده هرگونه همکاری است، گفت: در این سازمان بزودی با افتتاح یک  پروژه بین‌المللی دانش نوین نقشه‎های زمین‌شناسی به کشور منتقل می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  افزود: در این حوزه با افتتاح پروژه یاد شده به ۶ دانشکده معتبر کشور فرانسه آن هم در شرایط تحریمی دسترسی پیدا می‌کنیم.