کد خبر: 6243
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۳

ذخیره آب ۹۷ سد قرمز شد

ذخیره آب ۹۷ سد قرمز شد

گروه امورزیربنایی: ذخیره آب ۹۷ سد کشور تا پایان مهرماه امسال به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

وزارت نیرو اعلام کرد: با وجود بارندگی‌های اخیر، در پایان نخستین ماه فصل پاییز ۹۷ سد که بیش از ۵۲ درصد ظرفیت کل مخازن کشور را شامل می‌شوند، در وضعیت قرمز قرار دارند که سدهای مهمی همچون بوکان، ماملو، زاینده‌رود، ارس، استقلال، دوستی، لار، کرخه، ۱۵ خرداد، گلستان، شهیدرجایی، علویان، سفیدرود، ستارخان، اکباتان و کمال صالح در این فهرست دیده می‌شوند.

در این گزارش با تاکید بر تداوم سایه کم‌آبی بر سر کلانشهرهای کشور عنوان شد: ذخیره آب ۹۷ سد کشور به کمتر از ۴۰ درصد رسید.

هر کدام از این سدها تامین‌ کننده آب کلانشهرهای مهم کشور هستند. برای نمونه لار و ماملو تامین‌ کننده آب تهران، زاینده‌ رود تامین‌ کننده اصفهان، دوستی تامین‌ کننده مشهد و کمال صالح تامین‌ کننده آب شرب اراک است که کمبود آب در این سدها نشان از پایداری سایه کم‌آبی بر بالای سر کلانشهرهای کشور است.

سدهایی مانند دز، شمیل و نیان، گاوشان، کارون ۳ و حسنلو بین ۴۰ تا ۵۰ درصد اندوخته مخزن دارند و سدهایی همچون تهم، شهید عباسپور، سبلان، امیرکبیر، آغ‌چای و زیردان با وضعیتی به نسبت مناسب‌ تر بین ۵۰ تا ۷۰ درصد آب دارند.

اما در این میان، بهترین وضعیت پُرشدگی فقط در ۶ سد بزرگ کشور وجود دارد که از شاخص‌ ترین سدهای این دسته می‌توان به بافت کرمان و صلاح‌الدین کلا (آویدر) در نوشهر اشاره کرد.

۱۸ سد همچون سدهای البرز، ایلام، کوثر، پیشین، گتوند، کینه‌ ورس و کارون ۴ نیز بین ۷۰ تا ۹۰ درصد آب دارند که می‌توان گفت این سدها در وضعیت عادی و مناسب قرار دارند.