ذخایر طلای روسیه ۱.۲ درصد رشد کرد

0
۱۰۳ بازدید

طبق آخرین داده‌ها از ۷ تا ۱۴ ژانویه، ذخایر بین المللی روسیه ۱.۲ درصد رشد داشته است، به طوری که در ۷ ژانویه سال جاری، حجم آنها به ۶۳۰.۵ میلیارد دلار رسیده بود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، طبق گزارش بانک مرکزی روسیه، ذخایر ارزی روسیه در هفته گذشته ۷.۷ میلیارد دلار افزایش یافت و مجموع دارایی‌های آن به رکورد ۶۳۸.۲ میلیارد دلار رسید.

طبق آخرین داده‌ها از ۷ تا ۱۴ ژانویه، ذخایر بین المللی این کشور ۱.۲ درصد رشد داشته است، به طوری که در ۷ ژانویه سال جاری، حجم آنها به ۶۳۰.۵ میلیارد دلار رسیده بود.

گزارش حاکی از آن است که این افزایش در نتیجه خریدهای برنامه ریزی شده ارزهای خارجی و ارزیابی مجدد مثبت بازار بوده است.

این افزایش ذخایر طلا و ارز باعث شده است که روسیه از رتبه پنجم به چهارم در فهرست بزرگترین دارندگان ذخایر خارجی جهان صعود کند. هر چند که صعود روسیه در این رتبه بندی به دلیل کاهش ذخایر هند در هفته اول ژانویه است – که قبلاً چهارمین ذخایر بزرگ را در اختیار داشت. با این حال شاید زمانی که سایر کشورها ارقام خود را به‌روزرسانی کنند، ممکن است رتبه‌بندی دوباره تغییر کند.

ذخایر بین المللی روسیه شامل طلا، ارزهای خارجی و حق برداشت ویژه است که آخرین آنها در اختیار بانک مرکزی و دولت است.

طی شش سال گذشته، بانک مرکزی ذخایر خود را تقریباً دو برابر کرده است. آنها در سال ۲۰۱۵ به دلیل تلاش‌های دولت برای نجات اقتصاد در طول بحران قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ به ۳۵۶ میلیارد دلار سقوط کردند.

به نظر می‌رسد روسیه نیز همانند کشورهای توسعه یافته جهان به سمت ذخیره سازی بیشتر طلا رفته است به طوری که این کشور مقادیر زیادی طلا از ترکیه خریداری کرده و تقاضای خود را برای خرید طلا از سایر کشورهای جهان به طرف‌های مقابل عرضه کرده است.

این موضوع می‌تواند به منزله این امر قلمداد شود که دیگر دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشورها باشد و روز به روز از نقش و ارزش آن در بین کشورهای دیگر کاسته می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170252