کد خبر: 45570
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵

دکان صادرات سنگ خام هرچه سریعتر جمع شود

دکان صادرات سنگ خام هرچه سریعتر جمع شود

نعمت زاده ازدستورجدید به صادرکنندگان رونمایی کرد

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در نامه‌ای که هفته پیش نوشتم ازصادرکنندگان سنگ خام خواستم تا هرچه سریعتر این دکان را جمع کنند. محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی اظهارداشت: در فضای پسابرجام باید در زمینه صادرات مواد معدنی تحول ایجاد شود. وی ادامه داد: هفته گذشته در نامه‌ای خواستم تا به صادرکنندگان سنگ خام تذکر دهند تا این دکان را جمع کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم ایجاد دفاتر شرکت‌های سنگبری ایرانی در بازارهای خارجی گفت: افرادی که سنگ خام ایران را می‌خرند و به خارج می‌برند باید بیایند در ایران برای تولید مشترک سرمایه‌گذاری کنند. نعمت‌زاده همچنین با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری سازندگان ماشین‌آلات معدنی در ایران برای تولید این ماشین‌آلات افزود: همانطور که خودروسازان خارجی برای تولید مشترک به ایران آمده‌اند تا صادرات داشته باشند، شرکت‌های خارجی فعال در تولید ماشین آلات معدنی نیز باید در ایران سرمایه‌گذاری کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی ادامه داد: مسئولان شرکت ملی مس گاهی این توجیه را عنوان می‌کنند که رویه صادرات کنسانتره بیشتر از صادرات کاتد است ولی اشتباه می‌کنند. وی افزود: برخی افراد عشق صادرات سنگ خام را دارند که این کار باید جمع شوند. وزیر صنعت در ادامه با بیان اینکه بسیاری از معادن کشور نیاز به بازسازی و تعمیر ماشین‌آلات دارند،گفت:‌ شرکت‌های بزرگ داخلی باید در نوسازی ماشین‌آلات معدنی فعال شوند. نعمت‌زاده افزود: شرکت هپکو از جمله شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات معدنی است که قرار بود تولید برخی ماشین‌آلات را انجام دهد، اما به دلیل ضعفی که دارد این کار را به طورجدی دنبال نکرده است. وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت مورد نیاز برای تولید برخی ماشین‌آلات معدنی درکشور با توجه به نیاز داخل می‌تواند اقتصادی باشد و باید به این مسئله توجه شود.

داشتن ۶ هزار معدن افتخار نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه داشتن ۵ یا ۶ هزار معدن افتخار نیست، گفت: بسیاری از معادن کوچک غیراقتصادی هستند که باید با کمک خانه معدن و سازمان نظام‌مهندسی معدن تجمیع شوند. نعمت‌زاده با اشاره به سفر اخیر خود به اصفهان گفت: در آنجا شاهد وجود سنگ‌بری‌های کوچک زیادی بودیم که غیراقتصادی هستند و با کوچک‌ترین افزایش قیمت برق، صدایشان درمی‌آید. این سنگ‌بری‌ها باید تجمیع شوند. وی با بیان اینکه در قرآن کریم بر موضوع اتحاد و همکاری تأکید زیادی شده است، گفت:‌ این در حالی است که در بخش‌های اقتصادی حاضر نیستیم به این مسئله عمل کنیم. نعمت‌زاده در ادامه با اشاره به توافق انجام شده بین وزارت صنعت و سازمان انرژی هسته‌ای برای انجام عملیات اکتشافی ذخایر معدنی گفت: کار اکتشاف ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع با همکاری سازمان انرژی هسته‌ای آغاز شده که اگر بعد از انجام اکتشاف یا در حین آن، به ماده معدنی رادیواکتیو برسیم، کار پیگیری این موضوع به سازمان انرژی هسته‌ای سپرده خواهد شد. وی با تأکید بر لزوم ایجاد شرکت‌های مشترک بین معدنکاران ایرانی و خارجی در زمینه تجزیه و تحلیل داده‌های اکتشافی گفت: در حال حاضر مذاکرات زیادی با طرف‌های خارجی برای همکاری‌های اقتصادی داریم، به طوری که گاهی خسته می‌شویم و ممکن است در یک هفته با ۵ یا ۶ هیأت خارجی یا وزیر خارجی ملاقات داشته باشیم. وزیر صنعت با اشاره به وجود ۴۷ میلیارد تن ذخایر معدنی در کشور گفت: ۶۰ درصد این ذخایر را مصالح ساختمانی تشکیل می‌دهد. نعمت زاده افزود: هنوز در بخش اکتشاف حق مطلب ادا نشده، در حالی که باید در بخش اکتشاف، فعالیت بیشتری صورت گیرد. به گفته وی، طی دو سال اخیر بیش از ۹۰ مورد پهنه معدنی در قالب ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع واگذار شده است و از افرادی که پهنه‌های معدنی را دراختیار دارند اما توانایی مالی و اجرایی ندارند می‌خواهیم که برای خود شریک بگیرند و یا با یکدیگر ادغام شوند تا کار اکتشاف هر چه زودتر انجام شود.

صنعت سنگ‌آهن خام کشور به زودی تبدیل به فرآورده‌های تکمیلی خواهد شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در جمع خبرنگاران گفت: زنجیره‌های تولید در بخش سنگ‌آهن در حال تکمیل شدن است و این صنعت به زودی تبدیل به فرآورده‌های بعدی خواهد شد. نعمت‌زاده با بیان اینکه تکمیل زنجیره تولید در صنعت مس نیز در حال انجام است، اظهار داشت: در زمینه سنگ ساختمانی مقداری عقب هستیم که امیدواریم هر چه زودتر کارخانه‌های باکیفیت سنگ‌بری با ارتباط با بازارهای خارجی به وجود آیند. وی ادامه داد: بنگاه‌های کوچک اگر از حد اقتصادی خارج شوند، نمی‌توانند در بازارهای داخلی و خارجی رقابت کنند و ما معتقدیم در برخی زمینه‌های معدنی باید تشکل‌هایی از لحاظ مالکیت، مدیریت و بازاریابی به وجود آیند. وزیر صنعت با بیان اینکه در کشور سنگ‌بری‌های کوچک بسیاری وجود دارد، گفت: این واحدها برای اقتصادی شدن باید تجمیع شوند. نعمت‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات انجام شده برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی نیز گفت: اقدامات مختلفی در این مورد انجام شده به طوری که طی یک ماه گذشته شاهد افتتاح یک مجموعه تولید شمش فولاد به ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن بودیم و طی هفته گذشته نیز واحد تولید اسلب فولاد به ظرفیت ۱٫۸ میلیون تن افتتاح شد که به این ترتیب طی یک ماه گذشته حدود ۳ میلیون تن محصول جدید به زنجیره تولید اضافه شده است. وی همچنین در مورد جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش معدن نیز گفت: از شرکت‌های خارجی دعوت کرده‌ایم تا در بخش اکتشاف، بهره‌برداری، مهندسی و اکتشاف، طراحی و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات در ایران سرمایه‌گذاری کنند و با صنعتگران ایرانی ارتباط برقرار کنند. نعمت‌زاده تأکید کرد: نجات کشور در رونق و توسعه تولید و صادرات است، هم‌اکنون یکسری موانع سیاسی که قبلاً وجود داشت برطرف شده و می‌توانیم از دانش فنی شرکت‌های خارجی برخوردار شویم. گفتنی است دوازدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته ( ایران کان مین ۲۰۱۶ ) از روزشنبه درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت. در این نمایشگاه که تا ۱۸ آبان ماه دایر است، ۱۳۰ شرکت داخلی به همراه ۱۹۸ شرکت خارجی حضور دارند.کشورهای آلمان، اتریش، اسپانیا، امارات متحده عربی، ایتالیا، ترکیه ، روسیه، چین ، فنلاند ، لهستان ، هلند ، هند و کره جنوبی کشورهای حاضر در این نمایشگاه هستند.