پنج شنبه 06 مهر، 1402

کدخبر: 154342 12:57:14 1400-06-25
دپوی 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر

دپوی 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دپوی 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر

دپوی 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

‌به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، داریوش امانی پیش از ظهر امروز در گفت‌‌وگوی زنده‌ از بندر چابهار درباره آخرین جزئیات حمل کالا از بنادر کشور، اظهار داشت: تاکنون 11 میلیون و 994 هزار تن کالای اساسی از بنادر کشور حمل شده است.

وی افزود: بندر دارای اولویت ما در موضوع کالاهای اساسی، بندر امام خمینی(ره) بود که پس از مصوبه شورای عالی ترابری که مقرر شد کمتر از 2500 دستگاه ناوگان کامیونی به این بندر نفرستیم، در حال حاضر 2700 دستگاه ناوگان به این بندر اعزام می‌شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: روزانه 4 هزار دستگاه از کل بنادر کشور کالای اساسی توسط کامیون‌ها حمل می‌شود.

* دپو کالای اساسی در محوطه بندر چابهار/افزایش اعزام کامیون‌ها به بندر شهید بهشتی ‌

امانی اظهار کرد: شرایط بندر چابهار با توجه به ظرفیت کمِ انبار کالاهای اساسی متفاوت است و برخی کالاهای اساسی درمحوطه دپو شده است که قرار است در این هفته با مسئولان 6 استانی که کالای اساسی آنها از این بندر تامین می‌شود جلساتی داشته باشیم و نسبت به تامین ناوگان کمکی برای این بندر اقدام کنیم و هر چه سریع‌تر این 109 هزار تن کالای اساسی در محوطه بندرشهید بهشتی چابهار را تخلیه کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر روند خروجی کالای اساسی از بنادر نسبت به روند ورودی پیشی گرفته است، در بندر چابهار از ابتدای سال جاری 2 میلیون تن جابه‌جایی کالا داشته‌ایم که 703 هزار تن آن کالای اساسی گندم بود و مابقی کالاهای دیگر بود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: امیدواریم با مشوق‌هایی که برای کامیون‌داران نظیر ارائه لاستیک و روغن با نرخ دولتی در نظر گرفته‌ایم،‌ روند تخلیه بنادر روز به روز افزایش یابد.

* دپوی 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر

امانی در باره میزان دپوی کالا در بنادر و روش‌های سریع تخلیه این کالاهای اساسی توضیح داد: «اصلاح فرایندها» در بحث تخلیه کالاهای اساسی از بنادر، دنبال شد و در قالب هماهنگی با دستگاه‌های مختلف این روند بهبود یافت، در حال حاضر معطلی راننده‌ها در بنادر نسبت به گذشته کاهش یافته است که این عامل بازدارنده برطرف شده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: در حال حاضر میزان کالای اساسی که در بنادر دپو شده است، 2 میلیون تن است که 1.4 میلیون تن از این رقم مربوط به بندر امام خمینی(ره) و مابقی مربوط به دیگر بنادر است که ما تعهد کرده‌ایم تا 1.5 ماه آینده این 2 میلیون تن کالا توسط ناوگان کامیونی حمل شود.

* ساخت انبار در بندر چابهار توسط بخش خصوصی

وی اضافه کرد: موضوع دیگر بحث میزان انبارش است که در بندر شهید رجایی و بندر امام خمینی(ره) وضعیت ما در این موضوع خوب است اما در بندر چابهار با توجه به آنکه بندر تازه تاسیسی است اقدامات خوبی برای موضوع انبارش شروع شده است، موضوع سیلوی 100 هزار تنی و انبارهای در حال احداث توسط بخش خصوصی در بندر چابهار دنبال شده است که کمک می‌کند در سال‌های آتی مشکل انبارش کالا کاهش یابد.

* برنامه‌ریزی اعزام روزانه 5000 دستگاه کامیون به بنادر برای تخلیه کالای اساسی

امانی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چه تعداد کامیون در بنادر کشور در حال تخلیه کالاهای اساسی هستند، اظهار کرد: روزانه 92 هزار تن کالا توسط ناوگان کامیونی حمل می‌شود و قرار است این رقم به 100 هزار تن افزایش یابد.

وی گفت: در حال حاضر نزدیک به 4 هزار دستگاه کامیون روزانه کالای اساسی را از بنادر امام خمینی(ره)، بندر شهید رجایی، بندر چابهار، بندر امیرآباد، بندر نوشهر، بندر فریدون کنار و بندر انزلی حمل می‌کنند و امیدواریم به رقم اعزام روزانه 5 هزار دستگاه کامیون برسیم تا این دو میلیون تن کالای دپو شده در بنادر هرچه زودتر تخلیه شود.

* رشد 9.5 درصدی در سامان‌دهی پایانه‌های مرزی

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اضافه کرد: مقام معظم رهبری در مورد تعامل با کشورهای همسایه تاکید دارند و اخیرا رئیس جمهور در موضوع جهش صادرات کالاهای غیرنفتی تاکید داشت، در این راستا ما ساماندهی پایانه‌های مرزی را دنبال می‌کنیم که 9.5 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته‌ایم‌.


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |