دیدگاه صاحب نظران جهان درباره اظهارات حسن روحانی در سازمان ملل سخنانی برای جهان

0
۲۸۸ بازدید

ایرنا:سخنرانی حسن روحانی رییس جمهوری ایران در مقر سازمان ملل متحد که با منطق و برهانی مستدل همراه بود، سبب شد تا کارشناسان و صاحبنظران سیاسی و رسانه ای جهان بر سخنان سنجیده رییس دولت تدبیر و امید مُهر تایید بزنند.

حضور حسن روحانی رییس جمهوری ایران در سال پیش در مقر سازمان ملل و تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا بازتاب های گوناگونی در جهان داشت در صورتی که امسال محتوای سخنان و دیدگاه های وی محور بررسی های رسانه ها و محافل سیاسی شد و توجه همگان را برانگیخت. حسن روحانی شهریور سال جاری برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری ایران برای شرکت در شصت و نهمین نشست سالیانه ی مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد؛ شهری که محمود احمدی نژاد و محمد خاتمی نیز در سال های قرارگرفتن بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران به آن سفر و دیدگاه های خود را در مجمع یاد شده بیان کردند.
حسام الدین آشنا عضو هیات همراه رییس جمهوری درباره ی اهمیت حضور حسن روحانی در این اجلاس گفت: اجلاس سالیانه ی مجمع عمومی سازمان ملل برای همه کشورها ۲ ویژگی دارد، نخست این که مواضع کشور خود را مطرح می کنند و از مواضع دیگر کشورها نیز آگاه می شوند و می توانند دیدارهای دو جانبه ای با سران کشورهای دیگر داشته باشند. زیرا سران کشورهای مختلف در این اجلاس حضور دارند و می توان به جای مسافرت های طولانی، در یک مسافرت چندین دیدار را صورت داد.
نخستین سفر حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور ۱۳۹۲ هجری خورشیدی صورت گرفت و پیشنهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی برای مقابله با افراطی گرایی و خشونت بدون مخالفت در سازمان ملل به تصویب رسید. اما گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا تمامی ابعاد سفر و سخنان ریاست جمهوری ایران را تحت الشعاع قرارداد.
اینک که سفر دوم رییس جمهوری ایران در نیویورک به پایان رسید، در یک جمع بندی می توان ارزیابی کرد که حسن روحانی در سال جاری بیشتر از آن که اهمیت دیدار با شخصیت های حاضر در این اجلاس، نتیجه سفرش باشد محتوای سخنانش در محافل مختلف مورد توجه قرار گرفت.
حسام الدین آشنا در مورد تفاوت سفر سال جاری با سال پیش اظهار داشت: تفاوت در این بود که حسن روحانی تلاش کرد، سخنانی را عنوان کند که شنیده شود نه صحبتی که تنها گفته شود. وی در ادامه افزود: به نظر می آید منطق ایران، منطق پذیرفتنی حتی در جامعه ی آمریکاست. امیدواریم که نتایج این گونه تلاش های حسن روحانی و تیم وی، برگشت عزت عزتمندانه ایران به صحنه ی روابط بین الملل با قدرت و تاثیرگذاری بیشتر و نتیجه های بهتر برای ملت ایران باشد.
اکنون بر دیدگاه های شخصیت ها و رسانه های مختلف جهان درباره ی سفر و سخنان رییس جمهوری گذری کوتاه داریم تا بتوانیم تاثیرها و نتیجه ی این سفر را از دریچه ی دیگری مورد ارزیابی قرار دهیم.
“جیاندومینیکو پیکو” معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی: هویت خاورمیانه در حال تغییر است و این حقیقتی محسوب می شود که باید آن را پذیرفت. همچنین دیپلماسی خاورمیانه ای حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، محصول آگاهی وی از آغاز دوران جدید در این منطقه است.
نویسنده ی کتاب معروف “انسان بدون اسلحه” افزود: در مقطع کنونی، صفحه ی تازه ای در تاریخ خاورمیانه در حال نگارش است و تردیدی نیست که این صفحه را آن هایی که جنگ افروزی می کنند، نمی نگارند بلکه پیش بینی و امید من این است که رهبرانی این را خواهد نوشت که می توانند این منطقه را از راه های مسالمت آمیز رهبری کنند.
“جیاندومینیکو پیکو” در توضیح این مطلب گفت: مهم این است که با درس گرفتن از گذشته، جلوی تکرار آن را بگیریم و هم اکنون در خاورمیانه رهبرانی هستند که به این آگاهی رسیده اند و به نظر من، روحانی یکی از این شخصیت ها و رهبران در سطح منطقه است.
“سی اودی بهاسکار” رییس پیشین مرکز پژوهش های نظامی هند، سخنرانی حسن روحانی را سازنده و ضامن امنیت و صلح جهانی قلمداد کرد و گفت: سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، زمینه را برای کاهش تنش میان تهران و غرب به ویژه واشنگتن فراهم کرد.
این کارشناس هندی در ادامه افزود: بهبود روابط ایران و آمریکا برای حل تنش های سوریه سودمند است و هر گونه بهبود روابط این ۲ کشور برای حل بحران سوریه و برقراری امنیت و ثبات کارساز خواهد بود.
“جیمز والش” پژوهشگر مطالعات امنیتی دانشگاه “ماساچوست” آمریکا، گفت: ما حضور شمار زیادی از رهبران و روسای جمهوری در نیویورک را دیده ایم، اما تاکنون شمار کمی از آنان چنین آثار شگفت و خوبی در محافل سیاسی به جای گذاشته اند و تا این اندازه توجه محافل گوناگون را به خود جلب کرده اند.
وی آثار مثبت ناشی از حضور جهانی حسن روحانی در یک سال پیش را بی مانند و بی پیشینه خواند و اظهار کرد: پرونده ی هسته ای، کلیدی ترین موضوعی است که اکنون رییس جمهوری و دولت ایران با آن روبرو هستند و اگر موانع از سر راه آن برداشته شود و توافق لازم به دست بیاید، راه برای پرداختن به موضوع های دیگر و همکاری در زمینه های گوناگون همچون ثبات عراق و افغانستان و برخورد با تروریسم باز خواهد شد.
“ویلیام بی کوانت” کارشناس ارشد اندیشکده ی بروکینگز گفت: با توجه به این که خلاء های بسیاری در گفت و گوهای هسته ای پر شده، دستیابی به توافق نهایی در آینده نزدیک امکان پذیر است.
این کارشناس ارشد بخش سیاست های خارجی اندیشکده بروکینگز افزود: اگر چه منافع آمریکا و ایران در منطقه به صورت دقیق با یکدیگر منطبق نیست، اما با هم اشتراکاتی دارد.
وی در ادامه بیان کرد: برای مثال دولت جدید عراق مورد حمایت هر ۲ کشور است و هر ۲ در مقابله با گروه تروریستی داعش قرار گرفته اند که به همین دلیل هم به طور فعال با کردهای عراقی همکاری می کنند.

این کارشناس با سابقه ی آمریکایی که در زمان “نیکسون” و “کلینتون” روسای پیشین آمریکا در شورای امنیت ملی این کشور حضور داشت، افزود: منافع و اهداف مشترک بسیاری میان تهران و واشنگتن در منطقه وجود دارد، اما در زمان حاضر این منافع حول محور عراق و سوریه دور می زند که البته همواره به این محدود نخواهد بود. در زمان کنونی بزرگترین هدف مشترک ایران و آمریکا مقابله و نابودی داعش به شمار می رود اما برقراری ثبات و آرامش منطقه چیزی است که هر ۲ کشور به دنبال آن هستند.
کوانت گفت: به همین دلیل آمریکا از تحولاتی مثل دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای سعودی خود و دیگر رویدادهای از این قبیل با خرسندی استقبال می کند.
کارشناس ارشد اندیشکده بروکیگز در ادامه با بیان این که دیدار روسای جمهوری آمریکا و ایران آرزوی همه است، عنوان کرد: اما همین که محمد جواد ظریف با جان کری دیدار و گفت وگو کرد خود قدم مثبت و امیدوار کننده ای محسوب می شود.
وی در مورد گفت و گوهای هسته ای و احتمال به نتیجه رسیدن این گفت و گوها در محدوده ی زمانی معین گفت: به نظر من رسیدن به توافق ممکن و دلیل آن هم این است که بسیاری از خلاء های مربوط به موضوع های اصلی در این گفت و گوها تاکنون پر شده و اختلافات به حداقل رسیده و تجربه ثابت کرده است که مرحله نهایی هر گفت و گویی دشوار ترین مرحله به شمار می رود و دلیل آن هم این است که هر ۲ طرف در این مرحله سعی می کنند به یک جمع بندی از آنچه به دست آورده اند و قرار است به ملت های خود ارایه دهند، برسند و حساب کنند که این نتایج چه بازتاب و واکشنی در کشورشان خواهد داشت.
او در ادامه اظهار کرد: گرچه در ایران نیز نا همواری هایی بر سر راه حسن روحانی برای ارایه ی نتایج تلاش های خود به مردم این کشور وجود خواهد داشت، اما مشکل عمده ای که اوباما با آن روبه رو است، کنگره این کشور محسوب می شود. کنگره می تواند به عنوان یک مانع اساسی، روند این گفت و گوها و رسیدن به نتیجه ی مطلوب را در زمان مناسب دشوار کند.
** “فرید زکریا” روزنامه نگار آمریکایی روزنامه ی واشنگتن پست در این باره نوشت: آمریکا برای مبارزه با داعش راهی جز جلب همکاری ایران ندارد که دارای قدرت و نفوذ فراوان در منطقه است.
وی در تفسیری که در شماره ی روز جمعه این روزنامه منتشر شد، افزود: اگر اوباما مصمم به تضعیف و نابود کردن داعش است باید به دنبال راهی باشد تا از مسیری با ایران در این مبارزه همکاری کند؛ ایران قدرت بزرگ خاورمیانه است.
** “سوزان دیماجیو” سرپرست بخش ایران اندیشکده “بنیاد آمریکای نوین” در تحلیل سخنان حسن روحانی او را سیاستمداری با تجربه و واقع بین خواند و گفت: همین واقع بینی ها و تجربیات است که توفیق او در حل مسایل جهانی و برقراری روابط بهتر را با جهان تضمین می کند.
وی در گفتگو با ایرنا بیان داشت: نخستین برداشت من از سخنان حسن روحانی این بود که او در موضع خود جدی و مصم به حل اختلافات و رسیدن به توافق در گفت و گوهای هسته ای است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5649