دولت و مردم در برابر آمریکا

0
۲,۳۵۸ بازدید

#ترامپ در صدد است با تمسک به #تحریم‌های_یک_جانبه و #فشار به #خریداران_نفت ایران آنها را از تهیه #انرژی خود از #تهران منصرف کند و از سوی دیگر درصدد است از نظر بانکی و ورود #سرمایه_گذاران به ایران سدهای بزرگی ایجاد کند تا از این طریق به #ملت و #دولت ایران فشار آورده و به اهداف مد نظر خود در این ارتباط دست یابد.

جعفر قناد باشی؛ کارشناس روابط بین‌الملل
در شرایط بسیار تعیین کننده و حساسی قرار داریم. ترامپ در صدد است با تمسک به تحریم‌های یک جانبه و فشار به خریداران نفت ایران آنها را از تهیه انرژی خود از تهران منصرف کند و از سوی دیگر درصدد است از نظر بانکی و ورود سرمایه گذاران به ایران سدهای بزرگی ایجاد کند تا از این طریق به ملت و دولت ایران فشار آورده و به اهداف مد نظر خود در این ارتباط دست یابد. از این رو هوشیاری بیشتر مردم ایران لازمه عبور از مشکلات فعلی است. در این صورت می تواند از گردنه حساس کنونی عبور کرد. دولت و مردم در شرایط فعلی در مقابل ترامپ دارای وظایف ملی هستند.
دولت باید همه سیاست‌های پرخرج خود را اصلاح‌کند. اکنون روزی نیست که با یک سخنرانی و کوتاهی و عدم دقت در هزینه کردن دلارهای نفتی رفتار کرد. امروز برای هر یک دلار باید متناسب با شرایط رفتار کرد. درگذشته تمامی وزرات خانه‌ها بدون داشتن سیاست برنامه ریزی شده رفتار می کردند که باید اصلاح شود. ضمن اینکه ذخایر ارزی ایران نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در یک سال و نیم‌ آینده مشکلی برای تامین ارز نخواهیم داشت.
درچنین شرایطی باید درخرج دلار دقت کرد. البته دولت باید از هرگونه اختلاس و ریخت و پاش جلوگیری کند. زیرا چنین سیاست‌هایی باعث عصبانیت مردم خواهد شد. تحمل مردم در شرایط سخت اقتصادی کاهش پیدا می‌کند و هرگونه اختلاس جدید مردم را وادار به واکنش خواهد کرد.
از سوی دیگر برخی سستی ها در تعقیب افراد خاطی کنار گذاشته شود تا مردم به اعتراض دست نزنند. مردم نیز در این عرصه می‌توانند به عبور از شرایط فعلی کمک کنند کما اینکه در اقتصاد های مقاوم مانند آلمان و ژاپن این مردم هستند که به مقاومت می‌پردازند.
اکنون گفته می‌شود در بین تمامی کشورهای جهان ژاپن و آلمان دارای مقاوم‌ترین اقتصاد در برابر امواج مخرب اقتصادی هستند و این مورد به فرهنگ ژاپنی‌ها باز می گردد که نه تنها اعتقادی به مصرف کالای خارجی ندارد و افتخار نمی‌کنند که از کالاهی خارجی استفاده کنند بلکه از استفاده از کالای غیر ژاپنی تنفر دارند که این احساس نیز باید در میان مردم ما به منظور مقابله با شخص ترامپ تقویت شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85986