دولت حداکثری با اختیارحداقلی !!

0
۱,۴۷۱ بازدید

دولت حداکثری وقتی می‌تواند مطالبات حداکثری را پیگیری کند که مشروعیت او به دنبال مشارکت حداکثری مردم نزد سیستم بالاتر رود؛ اما وقتی سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید «حضور حداقلی حتی برای مشروعیت انتخابات هم مساله نیست»، دولت به کدام مشروعیت ومقبولیت خودش بنازد که به واسطه آن بتواند مطالبات حداکثری را دنبال کند؟…

سجادبهزادی-روزنامه نگار

سخنگوی دولت روحانی به تازگی گفته است «دولت حداقلی نمی‌تواند مطالبات حداکثری را پیگیری کند و امیدواریم همه نهادها به مشارکت حداکثری و رفتن پای صندوق‌ها متعهد باشند و سکان اداره کشور را به دولتی با رای اکثریت بسپارند.» جناب سخنگو اما نگفت کدام مطالبات حداکثری جامعه در دولت‌های حداکثری تحقق یافته است تا این گفته ایشان برای جامعه حجت باشد؟

اتفاقا برخی درجامعه ایران، سیستم را با یک پرسش سخت روبرو کرده‌اند و آن اینکه؛ دولت‌ها کدام مطالبات حداکثری ما را به دنبال حضور حداکثری‌مان در پای صندوق رای محقق کرده‌اند تا امروز بار دیگر تکرار حماسه حضور حداکثری، ضامن به‌دست آمدن مطالبات حداکثری ما باشد؟

به تازگی حتی وزیر ارتباطات هم گفته است «کشور را با دولتی که نماینده اقلیت است، نمی‌توان اداره کرد و حامیان مشارکت حداقلی بدانند که اولین ضربه از این اتفاق به خود آنها وارد می‌شود.»

 اول اینکه مصداق‌های مهمی هست که دولت‌های حداکثری هم نتوانستند کشور را آن گونه که انتظار می‌رفت اداره کنند و برخی مطالبات حداقلی و مهم مردم هم در دولت‌های آنان بر زمین ماند. دوم اینکه مجلس انقلابی(مجلس یازدهم) مصداق عینی مشارکت پایین بعد از انقلاب است که اکنون جلو چشمان ما قرار دارد و برخلاف سخنان وزیر، حداقل در ظاهر امر دیده نمی‌شود که ضربه خاصی متوجه نمایندگان این مجلس، به دلیل مشارکت پایین جامعه در آن انتخابات بوده باشد.

به لحاظ دموکراسی و مشروعیت‌بخشی، درست است که برگ برگ رای می‌تواند به تقویت «دولت- ملت» کمک کند اما این نسخه در بسیاری از حکومت‌ها جنبه نمایشی دارد. این گزاره و حقیقت که یک دولت حداکثری به دلایل مختلف، با توان واختیارات حداقلی کشور را اداره می‌کند در درون خود یک طنز تلخی نهفته دارد.

دولت حداکثری وقتی می‌تواند مطالبات حداکثری را پیگیری کند که مشروعیت او به دنبال مشارکت حداکثری مردم نزد سیستم بالاتر رود؛ اما وقتی سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید «حضور حداقلی حتی برای مشروعیت انتخابات هم مساله نیست»، دولت به کدام مشروعیت ومقبولیت خودش بنازد که به واسطه آن بتواند مطالبات حداکثری را دنبال کند؟

گویی اصول‌گرایان هر زمان منافع آنها تامین نباشد سرنا را از دهانه گشاد آن می‌زنند؛ وقتی گزینه دلخواه آنها رای بیاورد، به مردم و مشارکت بالا، کارایی ومشروعیت می‌دهند و زمانی که نتیجه، دلخواه آنان نیست، مردم اشتباه می‌کنند و مشارکت حداکثری لزوما هم چیز خوبی نیست!

 امروز جامعه ایران به خاطر شرایط خاص اقتصادی و سیاسی دارای التهاب است؛ از نگاه علم سیاست، یک دولت حداقلی نمی‌تواند خودش را با وضعیت جدید التهاب و جامعه‌ی خطرپذیر مطابقت دهد و اساسا جنبش‌های اجتماعی را درک نمی‌کند.

 دولت حداقلی در مطلوب‌ترین حالت، کشور را هیاتی اداره می‌کند و نمی‌تواند پیرامون سیاست‌های ملی، بین‌المللی و جهانی شدن نقش آفرینی موثری داشته باشد؛ اما سیستم در کشور ما بیش از ۴۰ سال است که اداره آن در برخی حوزه‌های مهم الزاما پیرو مناسبات علمی نیست و این روند همچنان ادامه دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=142611

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here