دولت به قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ورود نمی‌کند

0
۶۸۱ بازدید

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با مدیران زنجیره فولاد جلساتی گذاشتیم اما متاسفانه توافقی در منافع وجود ندارد و روحیه مشارکت نیز نداشتند.

معاون وزیر صنعت به شایعات پایان داد

گروه تولید-معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت به قیمت‌گذاری زنجیره فولاد وارد نمی‌شود لذا قیمت‌گذاری سنگ‌آهن، گندله، کنستانتره و آهن اسفنجی را به خود بخش خصوصی سپرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، داریوش اسماعیلی روز سه‌شنبه در جریان بازدید از واحد پویان گهر کریمان سیرجان در جمع خبرنگاران افزود: نشستی با تولیدکنندگان زنجیره فولاد داشتیم که نگاه مدیران آن این بود که در زنجیره فولاد سود عادلانه توزیع نمی‌شود و مقرر شد که تجدیدنظری در این اعداد و ارقام شود.

وی با بیان اینکه کنستانتره ۱۶ درصد، گندله ۲۳.۵ درصد و اهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش است اظهار داشت: بخش خصوصی چهار مجموعه و تشکل را مشخص کرد که پیشنهادات خود را برای قیمت‌گذاری زنجیره فولاد ارائه کنند که پس از ۲ هفته فرصت، توافق نکردند و پس از آن اختلاف نظرهایی داشتند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با مدیران زنجیره فولاد جلساتی گذاشتیم اما متاسفانه توافقی در منافع وجود ندارد و روحیه مشارکت نیز نداشتند.

وی افزود: پیشنهاد تولیدکنندگان فولاد، خانه معدن، کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران و رییس اتاق بازرگانی ایران داریم و نگاهمان این است که خود تولیدکنندگان توافق کنند و وزارت صنعت، معدن و تجارت را متهم به دخالت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد نکنند.

اسماعیلی عنوان کرد: تمامی زنجیره فولاد به یکدیگر نیاز دارند لذا دولت به دنبال تقویت روحیه تعامل بین آنان است و به همین دلیل تاکنون برای قیمت‌گذاری ورود نکردیم و امیدواریم به وحدت نظر برسند وگرنه تصمیم کارشناسی خود را اعلام می‌کنیم.

**قیمت فولاد، میلگرد و سیمان در بازار تثبیت می‌شود

از سوی دیگر نیز سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره گرانی‌های اخیر سیمان و فولاد گفت: در جلسه روزگذشته (دوشنبه) تصمیماتی گرفته شد تا قیمت‌های این بازار متعادل شود و مجلس شورای اسلامی تلاش دارد تا به دولت در شرایط سخت اقتصادی کنونی کمک کند.

«حسین مدرس خیابانی» دراین جلسه با حضور نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی درباره بررسی گرانی‌های اخیر سیمان و فولاد اظهارداشت: در هفته‌های اخیر متاسفانه در بحث قیمت مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد اتفاقاتی افتاد که موجب شد تا همه مسوولان در این زمینه احساس نگرانی کنند چون مصالح ساختمانی جزو نیازهای اصلی عمرانی و آبادانی کشور و بخش عمده‌ای از صنایع مرتبط هستند.

وی ادامه داد: در این جلسه تصمیماتی گرفته شد تا قیمت‌های این بازار متعادل شود و مجلس شورای اسلامی تلاش دارد در شرایط سخت کنونی به دولت کمک کند.

سرپرست وزارت صمت بیان کرد: در این جلسه نتایجی که وزارت صمت در این رابطه رسیده بود و در جلسه دولت ارائه شد به سمع و نظر نمایندگان رسید.

خیابانی افزود: موضوع گرانی‌های افسارگسیخته سیمان، فولاد و مصالح ساختمانی در جلسات هفته‌های گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بحث شد و امروز اقداماتی که دولت برای ساماندهی این موارد انجام داده،  به نمایندگان ارائه شد.

وی یادآورشد: در این رابطه مجلس هم نقطه نظرات تکمیلی و اصلاحی داشت که مجموع این اقدامات باید موجب تثبیت قیمت سیمان و فولاد در بازار شود. امیدواریم بسته‌هایی که ابلاغ شده موجب ثبات در بازار شود.

**مصوبات اخیر منجر به ثبات قیمت‌ها در بازار خواهد شد

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی هم سیمان و فولاد را دو مولفه بسیار اثرگذار در کارگاه‌های عمرانی سطح کشور از جمله مسکن عنوان کرد و گفت: در هفته‌های اخیر متاسفانه قیمت سیمان و فولاد به حال خود رها شده بود و در این رابطه چند جلسه با حضور سرپرست وزارت صمت برگزار شد.

وی عنوان کرد: بدون آنکه قصد دخالت در امور اجرایی داشته باشیم، با کار کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که سیمان تنی با ارزش افزوده و حمل به صورت فله‌ای نباید بیشتر از ۲۹۰ هزار تومان قیمت داشته باشد.

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت سیمان پاکتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در کارخانه است اما برای مصرف کننده با احتساب ارزش افزوده و هزینه حمل ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می‌شود که قرار شد سرپرست وزارت صمت با کمک دولت قیمت‌ها را کنترل کند. 

نیکزاد همچنین گفت: در موضوع ورق و میلگرد به علت اینکه قیمت آن در بازار بالا بود در جلسه‌ دولت مقرر شد قیمت تمام شده هر کیلو ورق میلگرد باید بر مبنای قیمت جهانی و معادل ارز نیمایی محاسبه و به مصرف کننده عرضه شود که این عدد امروز قاعدتا با ارز نیمایی نباید هر کیلویی بیشتر از ۸ هزار و ۵۰۰ تومان باشد.

وی تصریح کرد: مصوبات جلسه شب گذشته منجر به ثبات قیمت‌ها و فعال شدن دوباره کارگاههای عمرانی می شود و این اقدامات باعث می‌شود تا تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده مسکن نداشته باشد.

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدوارم با تلاش مسئولان وزارت صمت و کمک سایر بخشهای دولت شاهد تثبیت قیمت فولاد، میلگرد و سیمان در بازار باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108058