کد خبر: 5705
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳

دولت برنامه ریزی لازم برای اداره کشور را درهرشرایطی دارد

دولت برنامه ریزی لازم برای اداره کشور را درهرشرایطی دارد

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با بیان اینکه برنامه ریزیهای دولت به گونه ای است که در صورت وقوع هر شرایطی در روند مذاکرات ایران و ۱+۵ آمادگی اداره کشور وجود دارد،

گفت: اگر بنابه هردلیل شرایط بدتر شود براساس برنامه ریزیهای انجام شده آمادگی اداره کشور را داشته و خود را برای وقوع هر شرایطی آماده کرده ایم .
 به گزارش ایرنا ، "محمد باقر نوبخت " که چهارشنبه شب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سیما شرکت کرده بود،افزود:البته باتوجه به توانایی های تیم مذاکره کننده و دیپلماسی قوی جمهوری اسلامی ایران امیدواریم با رسیدن به توافق جامع به نتیجه مطلوب برسیم، اما درصورت عدم وقوع این نتیجه برنامه ریزیها برای اداره کشور برای هرشرایطی انجام شده است.
وی با بیان اینکه امروز ملت بزرگ ایران باتوجه به توانایی های به دست آمده به ذرات اتم دسترسی پیدا کرده و در کرات به علم فضا دست یافته است،گفت:باتوجه به این پیشرفت ها هیچ قدرتی توانایی ممانعت ازادامه پیشرفتهای ملت ایران را ندارد.
نوبخت باتاکید بر اجرای درست قانون از سوی دولت گفت:دولت یازدهم به وعده های داده شده خود عمل کرد و رشد اقتصادی مد نظر را محقق کرد.
وی خاطر نشان کرد: به دنبال آن بودیم که با اتخاذ سیاست های درست نرخ رشد اقتصادی را افزایش دهیم و به کشورهای زورگو که با اعمال تحریم ها به دنبال نشان دادن عدم توانایی اداره کشور بودند ثابت کردیم که با اتکا به اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی صحیح این امر امکان پذیر خواهد بود.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ارایه به موقع بودجه به مجلس را موجب مثبت شدن اقتصاد دانست و گفت: به بهره برداری رسیدن طرح های عمرانی، خروج از رکود، رشد اقتصادی، کاهش نرخ تورم و اجرای درست هدفمندی یارانه ها از جمله اهداف بودجه سال ۱۳۹۴ است.
وی به تحقق قولی که دولت برای ارایه به موقع لایحه بودجه به مجلس داده است،اشاره کرد و گفت:درسال گذشته توانستیم بودجه سال ۹۳ را به موقع به مجلس تقدیم کنیم و به قولی که به مردم برای تحقق رشد اقتصادی دادیم جامه عمل بپوشانیم.
نوبخت به پرداخت ۱۰ هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان معادل ۵۳ درصد اعتبارات عمرانی در شش ماهه نخست سال اشاره و گفت: نسبت به سال گذشته در بخش اعتبارات طرح های عمرانی ۳۳۳ درصد (۳/۳ درصد برابر) رشد داشتیم.
وی گفت: نسبت به سال گذشته بیش از ۱۲ برابر بودجه برای طرح های عمرانی و آبادانی در کشور ارایه شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در مورد تدوین بودجه نیز گفت:به تعهدات و تکالیف قانونی برای اصلاح نظام بودجه ریزی با عملیاتی کردن بندهای ۳۲ و ۳۳ برنامه چشم انداز جامه عمل پوشاندیم.
وی در توضیح نحوه تخصیص بودجه به دستگاه های مختلف گفت:اینکه بودجه ای به یک دستگاه اختصاص یابد و هرساله این بودجه افزایش نیز داشته باشد احقاق حق نیست بلکه لازم است با بررسی وضعیت دستگاهها بودجه برخی دستگاهها که ماموریت کمتری دارند کاهش یابد و نسبت به قیمت تمام شده اقدام به بودجه نویسی کنیم .
سخنگوی دولت افزود:امسال نه تنها بودجه را به صورت عملیاتی به مجلس محترم ارایه خواهیم کرد بلکه تبصره های تکراری را با همکاری مجلس جداگانه ارایه می کنیم.
وی بودجه سال ۹۴ را روشن، شفاف، مختصر با پیوست های متععد اعلام کرد و افزود: بودجه را با اسناد پشتیبان ارایه خواهیم کرد تا در زمان مقرر بررسی های در این رابطه صورت گیرد.
نوبخت اظهار داشت : لازم است آثار بودجه در زندگی مردم مشهود شود.در شرایطی که نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۲ به منفی ۹/۱ درصد رسیده بود در سال ۹۳ بر اساس سناریوی طراحی شده از سوی دولت این رشد را به مثبت ۵/۱ درصد تا مثبت ۵/۳ درصد خواهیم رساند.
وی به ارایه رشد مثبت ۶/۴ درصدی در سه ماهه نخست سال جاری از سوی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: دولت برای کنترل اقتصاد از سیاست های اقتصادی استفاده می کند که از آن جمله اتخاذ سیاست انقباظی در شرایط رکود است.
سخنگوی دولت از محدود کردن هزینه های جاری و ارایه اعتبارات عمرانی به منظور تحقق رشد اقتصادی سخن گفت و افزود: اعتبارات عمرانی در سال جاری ۱۲ برابر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده است.
وی گفت :۲۳ هزار میلیارد تومان به بخش تولید در سال گذشته اختصاص یافت و با توجه به اینکه در سه ماهه نخست سال ۹۲ کشور فاقد بودجه مصوب و عدد و رقمی بود توانستیم ۴۸ درصد از منابع خود را محقق کنیم.
نوبخت تصریح کرد : در چهار ماهه نخست سالجاری شاهد رشد ۴/۴ درصدی در صنعت پتروشیمی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم و این رقم درحالی بدست آمد که مقدار فروش محصولات پتروشیمی ۲/۴درصد ،ارزش فروش ۱۸ درصد ،صادرات ۸ درصد و ارزش صادرات ۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین از رشد ۳/۳ درصدی در ارزش تولیدات در سه ماهه نخست سالجاری سخن گفت و افزود : این درحالی است که مجموع اتفاقات در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بارشد همراه بوده است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این گفت و گو در مورد هدفمندی یارانه ها و تخصیص پول ناشی از آن در بخش های تولید گفت : بر اساس قانون ۵۰ درصد از این پول در ۲۲ هر ماه به حساب سرپرستان خانوارها واریز می شودکه البته به افراد تحت پوشش بهزیستی اقلام کالایی نیز ارایه می شود.
وی ادامه داد:بخشی ازاین رقم براساس قولی که دولت داده است به بخش درمان اختصاص داده شد که دراین زمینه ذکر ارایه ۱۰۰ درصد اعتباراتی به طرح تحول سلامت ضروری است .
نوبخت همچنین به اختصاص بالغ بر ۵ هزارو ۷۲۷ میلیارد تومان به بخش تولید از محل افزایش قیمت ۳۰۰ تومانی بنزین اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تولید کنندگان،۱۲۰۰ میلیارد تومان برای صنعت و معدن ، ۱۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی ، ۲۰۰ میلیارد تومان برای برقی کردن چاههای کشاورزی و یک هزارو ۴۲۱ میلیارد تومان به منظور حمایت از تولید برق ارایه کرده ایم.
این مقام مسئول گفت : دولت از واحدهای تولیدی از طریق تعهد هایی که به بانک ها داده شده و همچنین از طرح های تولیدی که بتوانند طرح توجیهی داشته باشند، حمایت می کند.