دولت در برنامه تولید ۵۵ میلیون فولاد سردرگم است

0
۴۱۸ بازدید

گروه تولید-جلسه کمیسیون معدن خانه اقتصاد روز گذشته با حضور داریوش اسماعیلی نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن مجلس،مدیر عامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی و شکوهی رازی رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران برگزار شد.

درابتدای این جلسه سعید صمدی رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد و مشاور شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت:هدف اصلی کمیسیون معدن خانه اقتصاد شفاف سازی اطلاعات،حذف رانت در معدن وآگاهی عموم از مصوبات معدنی دولت در حوزه معدن است.

وی تصریح کرد:متاسفانه ایمیدرو از اهداف خود دور شده و علاقه شدیدی به بنگاه داری پیدا کرده است بطوریکه طی سال جاری تا کنون ۲۳۰ آگهی مناقصه و مزایده منتشر کرده است.

همچنین در این جلسه داریوش اسماعیلی ضمن انتقاد از این رویه ایمیدرو گفت:با بنگاهداری ایمیدرو مخالفیم و این موضوع را در مجلس پیگیری می کنیم.

وی در ادامه افزود: کمیسیون معدن و صنایع مجلس بیشتر ین خدمات در حوزه معدن را در دروه نهم مجلس ارایه داده است و در دوره جدید بیشتر خواهد شد.

وی  با دفاع از عملکرد شورای عالی معادن افزود:شورای عالی معادن از ترکیب خوبی برخوردار است و نمایندگان بخش خصوصی  معدن در آن فعال هستندو علا میر محمد صادقی جز اعضا شاخص این شورا است که به آن اعتبار داده است.باید بدانیم که در شورای عالی معادن لزوما نباید رییس خانه معدن و نظام مهندسی معدن حضور داشته باشند بلکه حضور کارشناس با تجربه به عنوان نماینده  آنهاکفایت می کند.

اسماعیلی گفت:یکی از تصمیمات مهم و اصولی شورای عالی معادن عدم تغییر حقوق دولتی معادن در سال ۹۵ و ۹۴ بود.که به اعتقاد بنده برگ برنده برای بخش معدن است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد:متاسفانه قانون مکرر ۲۴  معادن در  استانها اجرا نمی شود مجلس نسبت به این موضوع نقد دارد و به مهندس نعمت زاده گفته ایم. چراکه اعتقاد داریم با حضور نماینده تمام ارگانها در استانها بسیاری از مشکلات معادن رفع خواهد شد.

وی تصریح کرد:تحقیق و پژوهش در معدن فراموش شده است چون هنوز اهمیت آن را کسی درک نکرده است.

نایب  رییس کمسیون صنعت و معدن مجلس در ادامه افزود:پیشنهاد تدوین استراتژی صنعت و معدن را به نعمت زاده داده ایم ابتدا ایشان  ابتدا کتابچه ای دادند حاوی استراتژی صنعت که مورد تایید مجلس نیست.بطور  مثال متاسفانه هدف مشخصی در تولید ۵۵ میلیون تن فولاد وجود ندارد. یا هنوز نمی دانیم برنامه دقیق راهبردی کشور در تولید آلومنیوم چیست.

وی افزود:بنده به شدت با خام فروشی مخالفم و باید ارزش افزوده در صنایع ایجاد شود.

اسماعیلی در ادامه با انتقاد از نحوه هزینه کرد حقوق دولتی معادن گفت:۱۵ درصد حقوق دولتی معادن باید در توسعه روستا ها هزینه شود اگر این پول هزینه می شد مشکلات محلی نداشتیم .حقوق دولتی نباید صرف هزینه های جاری کشور شود.و این پول باید در اختیار معاونت معدنی قرار گیرد.تا صرف توسعه معدن و زیر ساختها شود.

وی با انتقاد از رفتار برخی تشکلها گفت: تشکلها  معدن نباید فقط در مواقع مشکلات مثل وضع عوارض صادرات  معترض باشند باید در تمامی موارد مطالبه گر باشند.

نایب رییس  کمیسیون صنعت و معدن مجلس در جلسه خانه اقتصاد افزود:قتی سنگ آهن از ۱۴۰ دلار به ۵۰ دلار  می رسدبخش خصوصی صدمه می بیند باید صندوق حمایت از کاهش قیمت ایجاد شود.تا حامی معدنکاران باشد.

وی با انتقاد از عملکرد برخی ار دادگاهها نسبت به عملکرد دعاویی بین معدنکاران گفت: قضات به مشکلات بخش معدن آشنا نیستند دنبال این هستیم تا قضات را با بخش معدن اشنا کنیم.

اسماعیلی در ادامه خاطر نشان کرد: قانون نظام مهندسی معدن باید اصلاح شود در غیر این صورت معدنکار بازنده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36742