دورنمای تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال همچنان خوش بینانه است

0
۲۳۷ بازدید

روند صعودی ابرسیکل کالا توقف شدیدی پیدا کرده است. دورنمای تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال همچنان خوش بینانه است و باید از ریزش بیشتر قیمتها جلوگیری کند.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با افزایش ۲۸ صدم صدی و۱۹سنت افزایش داشت و به قیمت۶۸ دلارو۲۸سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با افزایش ۲.۲۹ درصدی وبا یک دلار و ۵۳سنت افزایش به ۶۸ دلارو ۲۰سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش ۴۳صدم درصدی و۲۷سنت کاهش به۶۳دلارو۱۶ سنت رسید.

قیمت نفت پس از ریزش بیش از سه درصدی در روز گذشته، تحت تاثیر بالا ماندن آمار ابتلا در هند و ازسرگیری فعالیت اپراتور بزرگترین خط لوله سوخت آمریکا، در معاملات روز جمعه به روند کاهشی ادامه داد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: روند صعودی ابرسیکل کالا توقف شدیدی پیدا کرده است. دورنمای تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال همچنان خوش بینانه است و باید از ریزش بیشتر قیمتها جلوگیری کند.

افزایش قیمتهای کالا، کمبود نیروی کار و آمار بالاتر از حد انتظار قیمتهای مصرفی در آمریکا، نگرانیها نسبت به افزایش زودتر از موعد نرخهای بهره توسط بانک مرکزی آمریکا را برانگیخته و قیمتها را تحت فشار کاهشی قرار داده است. افزایش نرخهای بهره باعث تقویت ارزش دلار می شود و قیمت نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

هند روز جمعه ۳۴۳ هزار و ۱۴۴ مورد جدید ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته را گزارش کرد که آمار مبتلایان این کشور را به بالای ۲۴ میلیون نفر رساند در حالی که آمار قربانیان چهار هزار نفر افزایش یافت.

در آمریکا، پرزیدنت بایدن به مردم اطمینان داد وضعیت سوخت رسانی تا پایان هفته جاری عادی می شود هر چند که با گذشت یک هفته از حمله سایبری علیه شرکت کلونیال پایپ لاین که اپراتور بزرگترین شبکه خط لوله سوخت در آمریکاست، جایگاههای سوخت در جنوب شرقی این کشور بنزین ندارند.

کلونیال پایپ لاین اواخر روز پنج شنبه اعلام کرد کل سیستم خط لوله خود را راه اندازی کرده و سوخت رسانی به همه بازارهایش را آغاز کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=141280